Eski kız arkadaşım ile aramızdaki sözlü karşılıklı hakaretler yargıya yansıdı. Karşı taraf hakaretleri kabul etmediği bense kabul ettiğim için suçlu bulundum. Dosyamız uzlaşmaya gitti. Ben Kasım 2021'de karşı taraf ile 01.01.2002 de ödemek üzere 5000 lira karşılığı uzlaştım ama bu paranın ancak 1500 lirasını ödeyebildim. Hakkımda yükümlülüğümü yerine getirmemem sebebiyle dava açıldı. Benim ve müştekinin çağırılmadığı dava hızlı dava oldu ve tek celsede hakkımda 1500 lira para cezası verildi.
Ben Asliye Ceza Mahkemesi'ne müştekiye 1500 lira ödememin dava sonucunu etkilemediğini, ödemiş olduğum ücretin karşı taraftan borcuma sayılması için tahsil edilmesini ya da tarafıma iadesini isteyen bir dilekçe yazdım. Mahkeme bana;
"Mahkememiz dava dosyası ve sanığın dilekçesi ile birlikte değerlendirildiğinde; Her ne kadar sanık mahkememiz dava dosyasına ilişkin soruşturma aşamasında uzlaşmak için müşteki ********* ile 5000 TL ödeme karşılığında uzlaşma sağlanmış ancak 17/01/2022 tarihinde taahhüttün ancak 1470 lira ödemesini gerçekleştirdiğini, kalanını ödeyemediği bu sebeple kamu davasının açılmıştır.
Her kadar sanık dilekçesinde paranın iadesini mahkememizden istemiş ise de; hukuki sebep ortadan kalktığından paranın iadesi hususunda hukuk mahkemelerinde hukuki ihtilaf sonucu parasını geri alabileceğinden mahkememizce incelenen sanığın talebi yerinde olmayarak talebinin reddine dair aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur."
Sorum şu; Para iadesi alabilmem için hangi mahkemeye nasıl bir başvuru yapmam gerekiyor. Saygılarımla.