+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç

bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç

merhabalar. öncelikle son derece çaresiz durumdayım. buradan başka bilgi alabileceğim hiç kimsem yok. değerli hukukçular yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
    ben babama ait bir evde oturuyorum. ailem başka bir ilde ikamet ediyor. oturduğum ev kat mülkiyetine tabi site içerisinde müstakil. her bağımsız bölümün kendine ait bahçesi var. benim bahçemde de yaklaşık 30 yıllık benim ve ailemin diktiği çam ağaçları bulunmakta. daha önce bahçesini kirlettiği gerekçesiyle badem ağacımızı yan komşu bize haber vermeden kestirmişti. ben o esnada burada oturmadığımdan ilgilenememiştim. babamlar da üzülseler de uğraşmamışlardı.
    şimdiki problemim çam ağaçlarımla ilgili. ağaçlarım iki adet yaklaşık 10 15 metre boylarındalar. kışın haliyle iğne yaprakları kuruyor ve dökülüyor. ben burada yaz kış oturuyorum ön komşum ise yazları geliyor. o yokken bu yapraklar onun çatısına uçmuş ve su giderlerini tıkamış. daha önce de babama iletmiş ağacı kesmesini söylemiş babam idare etmiş bir şey yapmamış.
    şimdi bu kişi yine geldi ve sabahtan beri kendi bahçesinde avazı çıktığı kadar bağırıyor. benim kapımı çalıp insani birşey söylemiş ricada bulunmuş değil. sadece "komşunun ağaçları yüzünden benim giderlerim tıkandı adam getirdim 7000 lira para istiyor ben kendi iki ağacımı kökünden kestim (sanki marifetmiş gibi bunu söylüyor) bu nedir ya" vs şeklinde beni tahrik etmeye çalışıyor. hiçbirşey söylemedim. kendim sinir hastasıyım kavga etmemek için çok zor duruyorum. fakat telefonla konuşmasını duydum (o kadar çok bağırıyor ki duymamak imkansız) "keseceksin değil mi" tarzı şeyler söylüyordu. ben yine birşey söylemedim eve girdim. tabi ağaçlarımın da fotoğrafını çektim.
    sorularım birden fazla çünkü kafam oldukça karışık durumda. bu kişi kafasına göre benim bahçeme girip ben yokken ağaçlarımı keserse ya da kestirirse nereye şikayet edebilirim? cezai yaptırımı nedir?
    yönetim planını incelemedim yarın ilk işim ona bakmak olacak lakin böyle bir durumda benim evimin duvarla çevrili bahçesinin ortak alan olarak sayılma durumu var mıdır? sonuçta babam bağımsız bölüm maliği evet ama herkesin kendi çevrelediği bahçesinin ortak alan olarak geçme durumu hiç başınıza geldi mi böyle bir şey olabilir mi? yani site yönetimi kalkıp ortak alandır insanlara zarar veriyor keseceğiz diye karar alabilir mi?
    ben malik değilim malik olarak babam mahkemeye gider mi bilemiyorum benim kendi haklarım mevcut mudur?
    son olarak lütfen saçma gelmesin, ben böyle bir durumdan adamla kavga edersem ceza alır mıyım?
    lütfen bana yardım edin. size çok dua ederim. çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç konulu yargıtay kararı ara
    bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç

Bu konuda bildiklerim olsa da, hukukçu olanlardan yardım istemişsiniz. Onlar daha sağlıklı bilgi sunabilir.

Fakat şunu belirtmeliyim ki haklı kalabilmek, haklı olmak kadar önemlidir.

"son olarak lütfen saçma gelmesin, ben böyle bir durumdan adamla kavga edersem ceza alır mıyım?"

Kavga etmekten uzak durmalısınız. Kanunlar vatandaşın haklarının teslimi ve yaşamın düzeni içindir. Kavganın nereye gideceği belli olmaz.
    Komşunuz baskın karakter görünüyor. Haklarınız hakkında bilgi edinip, karşısına onunla çıkmanız, kavgadan çok daha etkili olacaktır.

Probleminiz de K. M. K. 634 içeriğinde düzenlenmiştir.

- - - Güncellendi - - -

http://www.agaclar.net/forum/daha-iy...m-icin/580.htm 'den alıntıdır.

milliyet gazetesi 02.09.2006
    Tamer Heper

Ağaç kesecek olanlar, iyi düşünün!!!

Bugün size ilginç bulacağınız, bir Yargıtay kararından söz edeceğim. Olay yaygın, deyin ki ortak olduğunuz bir bahçeden, ortaklardan biri sizden habersiz ağaçları kesti götürdü veya olayı daha genişleteyim, kat mülkiyetine tabi binada daire sahibisiniz, bahçenizde ağaçlar var, kat maliklerinden biri bunların tamamını veya bir kısmını kesti götürdü. Eliniz böğrünüzde melül mahzun kalacak mısınız, yoksa yapabileceğiniz bir şeyler var mı?

İşte bu karar soruya yanıt veriyor. Şöyle:

Alıntı:
    "Sanığın müşterek hissedar olduğu tapulu araziden diğer müştekilerin iznini almadan suça konu 12 ağacı kestiğinin anlaşılmasına göre konuda uzman orman mühendisi eşliğinde keşif yapılıp, saha üzerinde kesilen ve dikili halde bulunan bütün ağaçların miktarları ve vasıfları belirlenip, her hissedara isabet eden miktar nazara alındığında sanık tarafından kesilen miktar ile diğer hissedarların hisselerine tecavüz olup olmadığı tespit edilerek, ancak tecavüzün mevcut olması halinde eylemin TCK 494/2 maddesinde belirtilen hırsızlık suçunu oluşturacağı, aksi halde eylemin orman olmayan yerlerden ormanlarda yetişen ağaç cinsinden kesmek suçunu oluşturup... cezalandırılması gerekeceği."
    Görüldüğü gibi olayın failine hırsızlıktan dolayı hapis cezası veriliyor. Ancak metin içinde sözü edilen 494/2 maddesi eski ceza kanununun maddesidir.

Peki yeni ceza kanununda durum ne? Durum benzerlik arz ediyor, ancak, yeni kanunda ilgili maddenin numarası 144.

Evet, görüyorsunuz ki, ağaç kesme karşısında boynu bükük kalmamak gerekiyor.

- - - Güncellendi - - -

Şu boru ahtapotlarından 2 adet alıp hediye edin. Komşunuzun derdinin dermanı olabilir.

https://izoen.com.tr/urun/su-yalitim...ahtapot-suzgec

Nerede
    izmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç

Alıntı Traffo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu konuda bildiklerim olsa da, hukukçu olanlardan yardım istemişsiniz. Onlar daha sağlıklı bilgi sunabilir.

Fakat şunu belirtmeliyim ki haklı kalabilmek, haklı olmak kadar önemlidir.

"son olarak lütfen saçma gelmesin, ben böyle bir durumdan adamla kavga edersem ceza alır mıyım?"

Kavga etmekten uzak durmalısınız. Kanunlar vatandaşın haklarının teslimi ve yaşamın düzeni içindir. Kavganın nereye gideceği belli olmaz.
    Komşunuz baskın karakter görünüyor. Haklarınız hakkında bilgi edinip, karşısına onunla çıkmanız, kavgadan çok daha etkili olacaktır.

Probleminiz de K. M. K. 634 içeriğinde düzenlenmiştir.

- - - Güncellendi - - -

http://www.agaclar.net/forum/daha-iy...m-icin/580.htm 'den alıntıdır.

milliyet gazetesi 02.09.2006
    Tamer Heper

Ağaç kesecek olanlar, iyi düşünün!!!

Bugün size ilginç bulacağınız, bir Yargıtay kararından söz edeceğim. Olay yaygın, deyin ki ortak olduğunuz bir bahçeden, ortaklardan biri sizden habersiz ağaçları kesti götürdü veya olayı daha genişleteyim, kat mülkiyetine tabi binada daire sahibisiniz, bahçenizde ağaçlar var, kat maliklerinden biri bunların tamamını veya bir kısmını kesti götürdü. Eliniz böğrünüzde melül mahzun kalacak mısınız, yoksa yapabileceğiniz bir şeyler var mı?

İşte bu karar soruya yanıt veriyor. Şöyle:

Alıntı:
    "Sanığın müşterek hissedar olduğu tapulu araziden diğer müştekilerin iznini almadan suça konu 12 ağacı kestiğinin anlaşılmasına göre konuda uzman orman mühendisi eşliğinde keşif yapılıp, saha üzerinde kesilen ve dikili halde bulunan bütün ağaçların miktarları ve vasıfları belirlenip, her hissedara isabet eden miktar nazara alındığında sanık tarafından kesilen miktar ile diğer hissedarların hisselerine tecavüz olup olmadığı tespit edilerek, ancak tecavüzün mevcut olması halinde eylemin TCK 494/2 maddesinde belirtilen hırsızlık suçunu oluşturacağı, aksi halde eylemin orman olmayan yerlerden ormanlarda yetişen ağaç cinsinden kesmek suçunu oluşturup... cezalandırılması gerekeceği."
    Görüldüğü gibi olayın failine hırsızlıktan dolayı hapis cezası veriliyor. Ancak metin içinde sözü edilen 494/2 maddesi eski ceza kanununun maddesidir.

Peki yeni ceza kanununda durum ne? Durum benzerlik arz ediyor, ancak, yeni kanunda ilgili maddenin numarası 144.

Evet, görüyorsunuz ki, ağaç kesme karşısında boynu bükük kalmamak gerekiyor.

- - - Güncellendi - - -

Şu boru ahtapotlarından 2 adet alıp hediye edin. Komşunuzun derdinin dermanı olabilir.

https://izoen.com.tr/urun/su-yalitim...ahtapot-suzgec
    öncelikle değerli cevabınız için teşekkür ederim. hukukçular diye hitap ederken belki sorulara sadece onlar cevap veriyordur diye düşünmüştüm lütfen yanlış anlamayın.
    komşumla daha önce başka bir ağacı kesmesi nedeniyle kavga etmiştik yaklaşık 15 16 yıl evvel. fakat baskın karakterli olsa kavgada da hakkını savunamaz mıydı savunamadı. o ancak öyle bağırarak laf sokma peşinde. şimdi ben burdan ona "bak terbiyeli ol" falan desem susup içeri girecek biliyorum ama inanın uğraşmak da istemiyorum bıktım çünkü oturduğum sitedeki ağaç düşmanlarından. 30 yıldır bu sitedeyim 30 yıldır insanlar ağaçlara düşman anlamıyorum....
    paylaştığınız yazı mükemmelmiş. bahsettiğiniz kanun maddelerini de inceleyeceğim. çok teşekkür ederim.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: bağımsız bölüm bahçesindeki ağaç

Ağaç kıymeti bilmeyenler epey çoğunlukta. Öyle olmasa idi ülke çöl gibi görünmezdi bugün. Kendinin kıymetini bilmeyenler ağaca nasıl kıymet verecek?
    Çoğumuz şehre gelip, para pul ediniriz ama uzun vadeli düşünme, karşıdakinin haklarına saygı göstermeyi öğrenemeyiz. Şehirde yaşayıp, köydeki tarlanın başındaki evimizde yaşıyormuş gibi davranırız.

Benzer problem bizde de vardır. Asker emeklisi vatandaş her yıl geldiğinde ağaçlardan birini doğrar. Geçen yıl da kesti bir tane. Çıkmasın diye de köküne pis bir ilaç bulmuş. Anında kurutuyor. Karısının yanında gerekenleri ifade ettim. Bir süre sonra özür diledi ama ağaçlar geri gelmeyecek.

İnsanların uyanıklığına, haksızlıklarına, kanunlara uymamasına karşı durmak oldukça yorucu. Mahkemelerde dava konusu olarak bu tür durumlar ülkemizde sıra dışı, gereksizmiş gibi görünür. Doğayı korumak, kanunların uygulanmasını sağlamak, hayvanları, su kaynaklarını, börtü böceği korumak boş işler kabul edilir genelde. Oraları düşünmeye erişemedik hala.
    Varlıkların bir biri ile nasıl bir ilişkisi olduğunu büyük bir kesim kavrayamıyor. Neticeyi görmek yetiyor çoğumuza. "Lavaboya yağ dökme, temizlik için gereğinden çok kimyasal kullanma, kağıtları zayi etme, kullanmayacağın, gerekmeyen eşyayı alma..." dediğiniz anda bu ifadeleri kullananları pintilikle suçlayıp, ondan uzaklaşacak çok insan vardır.

Arıların, yediği meyve ile bağlantılı olduğunu bilmeyene nasıl anlatalım?

Bu tür davalarda, şikâyetlerde de doğaya tutkun, onun önemine haiz hakimler, kanun adamları denk gelince ancak sonuç alınabiliyor.

Diğer yandan masrafları, yıllar süren davalar, gel git... Çok berbat.

Çam ağacını dökülen iğnelerden dolayı kesmek tuhaf bir bahane. İçinde yaşadığınız sitenin çoğunluğu ağaçların kesilmesine karar vermeyecektir. Onların bahçelerinde de ağaçlar vardır. Kesme yönünde bir karar alınırsa bahane çok. İncir sinek yaptı, nar kan akıttı, armut yaprak döktü.. hiç bir şey kalmaz.

Ortak yerlere veya sitenin ortak yerlerine yapılacak müdahalelerde, ağaç dikmede, bitki yetiştirmede ortakların izni önemlidir. Ağaçlar kocaman olmuş. Bu aşamadan sonra kesilmesi için önemli bir neden olmalıdır. Keyfe keder kesim olmayacaktır. Örneğin kurumuş bir ağaç bina için tehlike arz eder ve kesilir. Ya da elektrik tellerinin altındadır. Ağaç sağlıklı da olsa kesilebilir. Yağmur yağınca tehlike oluşturabilir vs.

Anladığım kadarı ile komşunuzla da bu sorunu ağaçlara dokunmadan çözebilirsiniz. Ya ahtapot alın ona. Ya da anahtarını versin, evde olmadıklarında gerektiği halde çıkıp su giderlerinin tıkanıp tıkanmadığına bakarsınız.

İyi şanslar!

Kanun maddelerini okumak için TCK önüne madde, numarasını yazınca kanuna, maddelerine ulaşırsınız.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php151885-bagimsiz-bolum-bahcesindeki-agac

Forum