+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: 89/1 icra haciz ihbarnamesi hakkında yardım

89/1 icra haciz ihbarnamesi hakkında yardım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation 89/1 icra haciz ihbarnamesi hakkında yardım

Merhaba ,

Kayınbiraderim 2018 yılında bir şahısa kefil olmuş.Kefil olduğu kişi bu borcu ödememiş ve bugün eşime gelen bir ihbarname mevcut.Birinci haciz ihbarnamesi olarak yazılı.Gönderen avukat ile görüştüm 89/1 maddesi üzerine gönderildigini söyledi.b sebeple bir kaç sorum olacak.

1 - Eşimin bu kefilik ile igili hicbir imzası onayı seneti vs gibi bir beyanı yok bize nasıl gelebiliyor?aynı soyadında olmadıgı halde.
    2 - Bu icra ihbarnamesine karşı ne yapmalıyım.
    3 - bu ihbarnameye karşılık açabileceğm bir dava varmıdır.Örnek borc bizim olmadıgıhalde aile içi huzursuzluga sebebiyet gibi...
    4 - Bu ihbarnameyi gönderen avukata karşı bir dava açabilirmiyim.Veya şikayette bulanabilirmiyim.Sebebi arayıp bilgi almak istemiş oldugum halde borcu ödeyeceksin şeklinde diretmesinden dolayı.Bana ait olmayan eşime ait olmayan bir borcu neden ödeyeyeyim.Bir ilişiğimiz ok birşey yok dememe rağmen.7 gün içinde ödemek zorundasın şeklinde tavırlar sergilemesinden dolayı kızgınım ve bundan dolayıda tazminat davası ise tazminat davası şikayet ise şikayet edeceğim.

Yardımlarınızı yorumlarınızı bekliyorum.
    Syg.

Hukuki NET Güncel Haber

89/1 icra haciz ihbarnamesi hakkında yardım konulu yargıtay kararı ara
    89/1 icra haciz ihbarnamesi hakkında yardım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 89/1 icra haciz ihbarnamesi hakkında yardım

Alıntı cybermaniac rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba ,
    Kayınbiraderim 2018 yılında bir şahısa kefil olmuş.Kefil olduğu kişi bu borcu ödememiş ve bugün eşime gelen bir ihbarname mevcut.Birinci haciz ihbarnamesi olarak yazılı.Gönderen avukat ile görüştüm 89/1 maddesi üzerine gönderildigini söyledi.b sebeple bir kaç sorum olacak.
    Kayınbiraderiniz kefil olarak borçlu ve onun hakkında borç kesinleşmiş.
    İİK 89/1 maddesi eşinize gelen ihbarnamenin dayanağı.

İİK 89/1 diyor ki: Bir icra dosyasında borçlu olan kişiye senin borcun varsa, bunu ona ödeme, ne kadar olduğunu bildir ve icra dosyasına öde.
    Eğer icra dosyasında borçlu olan kişiye borcun yoksa, bunu da süresi içinde bildir, itiraz etmezsen seni de borçlu olarak eklerim.

Dolayısıyla esasında doğru uygulandığında güzel bir madde. Ancak akraba ve komşuları taciz etmek yoluyla borçlu üzerinde baskı kurmak için de kullanıldığı oluyor.

1 - Eşimin bu kefilik ile igili hicbir imzası onayı seneti vs gibi bir beyanı yok bize nasıl gelebiliyor?aynı soyadında olmadıgı halde.
    Yukarıda açıkladığım gibi kayınbiraderinizin imzası ve borcu var.
    Eşinize ise şu soru soruluyor: Kayınbiraderin senden alacağı var mı?

Vereceği iki cevap olabilir: 1- Hayır yok. 2- Evet ona şu kadar borcum var, bunu icra dosyasına yatıracağım.

İİK 89/1 uygulamada esasen akraba olmayanlara gönderilir. Yani borçluya borçlu olduğu düşünülen kişilere.

Dolayısıyla "aynı soyadında olmadığı halde" yorumunuz yanlış. Birincisi kadının evlenmekle soyadı değişir ama soybağı değişmez. Yani kendi annesi, babası, kardeşi ile akrabalığı devam eder. İkincisi 89/1 akraba olduğu için değil, kayınbiraderinize borcu olabilir düşüncesi ile gönderilmiş.

2 - Bu icra ihbarnamesine karşı ne yapmalıyım.
    Eşinizin, kayınbiraderinize borcu yoksa, süresi içinde eşinizin itiraz etmesi gerekir. Bir borcu varsa onu bildirmesi ve kayınbiraderinize değil icra dosyasına ödemesi gerekir.
    İlgili icra dairesine giderek, başka yerdeyse bulunduğunuz yerdeki nöbetçi icra müdürlüğünden muhabere yolu ile 89/1 ihbarnamesine dilekçe vererek itiraz edebilir.

3 - bu ihbarnameye karşılık açabileceğm bir dava varmıdır.Örnek borc bizim olmadıgıhalde aile içi huzursuzluga sebebiyet gibi...
    Açılmasına açılır da, kazanabileceğiniz bir dava yok.
    Eğer aynı dosyadan komşu ve akrabaları taciz amacıyla pek çok kişiye 89/1 gönderilmişse disiplin suçu sayılabilir, avukatı baroya şikayet etme ihtimali doğabilir.
    Ama herşeyden önce ikinci sorunuza verdiğim cevapta açıkladığımı yapmalısınız.

4 - Bu ihbarnameyi gönderen avukata karşı bir dava açabilirmiyim.Veya şikayette bulanabilirmiyim.Sebebi arayıp bilgi almak istemiş oldugum halde borcu ödeyeceksin şeklinde diretmesinden dolayı.Bana ait olmayan eşime ait olmayan bir borcu neden ödeyeyeyim.Bir ilişiğimiz ok birşey yok dememe rağmen.7 gün içinde ödemek zorundasın şeklinde tavırlar sergilemesinden dolayı kızgınım ve bundan dolayıda tazminat davası ise tazminat davası şikayet ise şikayet edeceğim.
    Her kaba davranış suç değildir.
    Ancak 3. maddede açıkladığım üzere, eğer aynı dosyadan komşu ve akrabaları taciz amacıyla pek çok kişiye 89/1 gönderilmişse disiplin suçu sayılabilir, avukatı baroya şikayet etme ihtimali doğabilir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yusuf bey ,

Çok ama çok teşekkür ederim.O kadar net açıklama yapmışsınız ki gerçekten çok teşekkürler.Ek olarak

1 - Aynı soyagacındaki kişilerin hepsine gönderilmiş durumda.Bu durumda baro ya işkayet edebilirmiyiz?
    2 - itiraz dilekçesi örneklerine internetten baktım ama işin aslı o kadar çok fazla varki kafam karıştı.Sizin önereceğiniz bir dilekçe örnegi varmıdır paylaşabilirmisiniz?Hemen yarın götürüp itiraz edeceğim.Eşimin yerine ben gidip dilekçeyi teslim etsem sorun olurmu?Sivas icra dairesinden gelmiş ihbarname istanbul çağlayanda itiraz edebilirim değilmi..

Sorularımdan dolayı rahatsızlık için özürlerimi sunar yardımlarınız içinde çok ama çok teşekkür ederim.
    Syg.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ödeme emri eşiniz adına gelmiş olduğundan siz herhangi bir işlem yapamazsınız. Eşinizin kendi veya vekalet vereceği avukatı eşiniz adına itiraz edebilir borcu olmadığına dair.

Nerede
    İstanbul, Şişli, Turkey.
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Eşinize 89/1 birinci haciz ihbarnamesi gönderilebilmesi için, eşiniz ile borçlu (kayın birader) arasında hukuki bir ilişki mevcut olması gerekir. Veya, borçlunun icra dairesine mal beyanında bulunarak eşinizden alacağı olduğunu bildirmiş olması gerekir. Kardeş olmak hukuki bir ilişki olarak kabul edilmez. Elinde yasal hiç bir bilgi ve belge, hatta emare olmayan alacaklı ve vekilinin tamamen keyfi ve hukuka aykırı saiklerle eşinize haciz ihbarnamesi gönderilmesini talep etmesinin bu kadar basit bir husus olmadığı tartışmaya mahal bırakmayacak derece açıktır ve İİK m89 un bu yolla kötüye kullanımıdır. Sadece, akrabasıdır, borçlu olabilir düşüncesi ile akrabaların kişisel verileri elde edilip, kullanılmaz. Alenileştirilemez. Borçlu ile hukuki ilişkisi bulunmayan, dolayısıyla borcun tahsilini sağlamayacak usulü işlemlerin, borçlu akrabalarını taciz etmek ve zaten zor duruma düşmüş borçluyu rencide etmek dışında hiç bir amaca hizmet etmeyeceği açıktır. Şöyle ki; eşinize birinci haciz ihbarnamesi salınması için (eğer borçlu kayınbiraderinizin eşinizden alacağı olduğuna dair bir beyanı yoksa ve eşiniz bir banka/ticarethane değilse :-) ) icra dosyası alacaklısının, borçlunun eşinizden alacağı olduğunu iddia etmesi gerekmektedir. Tabi her iddianın bir delile dayanması da gerekmektedir. Muris tespiti için dahi nüfus kayıtları İCRA DOSYASINA GİRMEZKEN, Ortada hiç bir delil yoksa sadece iddiada bulunarak eşinizin KİŞİSEL VERİLERİNİN icra dosyasına temini ve alenileştirilmesi sağlanabilir ki, bu da kişisel verilerin hukuka aykırı olarak temini ve kullanılması sonucunu doğurur. Unutmayın, muris tespiti için dahi, kişisel veri niteliğinde ki nüfus kayıtları icra dosyasına temin edilemez iken, tek bir yasal dayanak ve emare yokken, keyfi iddia ve beyanlarla haciz ihbarnamesi gönderilmesi sağlanarak TCK m123 anlamında huzur ve sükun bozulması suçu işlenmekle kalmaz, TCK m136 anlamında eşinizin kişisel bilgi ve verilerinin ele geçirilmesi suçu işlenir. Ayrıca, eşinizin kişisel verileri avukatlık mesleğinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle ele geçirilerek TCK m137 anlamında ağırlaştırıcı sebepte gerçekleştirilir. Bu suçun cezası temelde 2-4 yıl, ağırlaştırılmış hali 3-6 yıldır. İşlenen suç, eşiniz açısından bu şekildedir.
    Fakat sadece eşiniz ile kalmaz, borçlu kayınbiraderin borcu ve hakkında gerçekleştirilen icra takibine ilişkin bilgilerin özel hayata ilişkin bilgiler olup, eşiniz ve aile birliği sebebiyle size ifşa edilmesi TCK m134 anlamında Özel Hayatın Gizliliği suçunu oluşturur. Aynı zamanda, bu tür taciz eylemleri için gerçekleştirilen usulü işlemlerin, zaten zor duruma düşmüş borçlunun dosya borcunu şişirerek, borç yükünü artırmaktan başka bir işe yaramayacağı açıktır. Naçizane, hakkınızı aramaktan imtina etmemenizi tavsiye ediyorum.

Sizin yapabileceklerinize gelince;
    1-) İcra dairesine borca itiraz etmeniz ve aynı zamanda, eşinizin hangi kişisel verilerimin dosyaya kim tarafından temin edildiği, hangi suretle elde edildiği ve hangi hukuki gerekçeye bağlı olarak işlendiğinin incelenmesi ve 6698 m11 gereğince tarafınıza gerekli ayrıntılı bilgi ve belgelerin verilmesi talebinde bulunabilirsiniz.
    2-) İcra dairesine ve alacaklıya, hukuka aykırı amaç, saik ve şekilde elde edilip dosyaya sokularak alenileştirilen eşinizin kişisel verilerinin derhal ve ivedilikle, dosyadan ve UYAP kayıtlarından çıkarılıp, imha edilmesi için gereğinin yapılmasını talep edebilirsiniz.
    3-) Kişisel Verileri Koruma Kuruluna müracaat ederek, alacaklı, vekili ve icra dairesi hakkında gerekli yaptırımları talep edebilirsiniz. Bu tip kötü niyetli avukatlara, 50.000 TL den 125.000 TL ye kadar para cezası uyguladıkları kararları mevcut, bu kararları okumanızı tavsiye ederim. Burada sizde tazminat talep edebiliyor musunuz bunu henüz bilemiyorum.
    4-) Cumhuriyet Başsavcılığına yukarıda bahsettiğim maddeleri kullanarak ceza yaptırımı için şikayette bulunabilirsiniz.
    5-) Hukuk mahkemelerinde tazminat davası açmalı ve karar özetinin kötü niyetli kişilere ibret olması için ulusal bir gazetede yayınlanmasını da talep edebilirsiniz.
    6-)Özel hayatın gizliliği ihlal edildiğinden, borçlu kayın biraderiniz kendi adına ayrı bir suç duyurusunda bulunacak ve hukuk mahkemelerinde tazminat talep edebilir.
    7-) Alacaklı vekilinin bağlı bulunduğu baroya ayrıca şikayette bulunabilirsiniz.

Hukukçu değilim, fakat yukarıda aktardığım süreçleri aynen kendimde gelecek hafta başlatıyorum. Sadece benim durumunda, borçlu kardeşim sigortalı çalışan ve aylığına haciz göndererek oradan tahsil etmeye çalışmak yerine, tüm ailemin nüfus kayıtları ele geçirilerek, hepsine taciz amaçlı haciz ihbarnamesi çıkarılmış. İbret olsun diye bu süreçleri başlatarak, ısrarla takip edeceğim ve sonuç alacağımdan eminim. Elde ettiğim ve okuduğum yargı kararları da, bu kötü niyetli eylem ve işlemlere gerekli hukuki karşılığı vereceğim ve sonuç alacağım yönünde beni ikna etti.

Tekrar geçmiş olsun....
    Tamamen kişisel tecrübelerimden ibaret olup, hukuki tavsiye değildir. Konusunda uzman bir hukukçu ile ilerlemenizi tavsiye ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php151814-89-1-icra-haciz-ihbarnamesi-hakkinda-yardim

Forum