Merhabalar,

Ben bir eticaret işine girdim. Ortağım şirket müdürü ben ise sadece şirket ortağıyım, ikimiz de %50 hisseye sahibi toplam 100.000 TL sermayeli limited şirket ortağıyız.

Şirketi açtıktan sonra 50.000 sermaye koydum, ortağım ise alacağımı alamadım bahanesiyle 20.000 para koydu, sıkışık diye onun da bir kismini kişisel hesabına aktardım hatta.

Daha sonra şirkette para olmadığı için tedarikçilerimize paralarını ödeyebilmek için bu şirkete 50.000 TL sermamin üstüne 70.000 TL daha para koydum.

Bir iki ay denedikten sonra arkadaş da para koymadığı için şirkete kapanış vermek durumunda kaldım daha doğrusu şahıs şirketine çevirip ortağın üzerine geçirme yoluna gittik.

Tüm bu iyi niyetime rağmen bu arkadaş kişisel banka borçlarını ödemek için limited şirketin hesaptaki bütün parayı çektiğini söyledi. tespit ettiğim kadarıyla 60.000 TL civarı çekmiş. Zaten sermayeyi de eksik koymuştu giren bana girdi.

Sorularım

1) Bu ortaklığı malum sebeplerle acilen bitirmek istiyorum. Şirket defterinde olmayan bu para çıkışları varken bu şirketi kapatabilecekmiyim?
2) Anladığım kadarıyla ortağın şirkete, şirketin bana borcu var. Ortağım sermayesi olan 50.000 tl ile mi sorumlu? geri kalan borcu kurtarabilecekmiyim?
3) Bu müdür kasadaki parayı bitirdi, bunun dışında bana daha zarar vermesi mümkünmü?

Gerçekten dünyada böyle insanlar olmasına çok şaşırıyorum. hukukcular ne yapayım bi fikir verin.