Merhaba;

15 bağımsız bölümlü bir apartmanda ikamet ediyorum. Maliklerin bir kısmı ivedi bir şekilde dış cephe boyasının yapılmasını isterken, bir kısmı da istememekte. 10 isteyen, 5 istemeyen şeklinde bölünmüş durumdayız. Pandemi süreci ve ekonomik belirsizlikten ötürü ben de şu an için istemeyen taraftayım.

Boya yapılmasını isteyen maliklerin görüştüğü boya firması, KMK 42/4 maddesini göstererek şöyle bir öneri sunmuş: "Alınacak karar "ısı yalıtımı" olarak geçerse, 4/5 çoğunluk aranmaz, salt çoğunluk yeterli olur, ve biz de apartmanın küçük bir kısmını, örneğin bir dükkanın arka cephesinde yaklaşık 3 m2 bir alanı, mantolama; binanın kalan tüm kısmını sadece boyama yaparız, böylelikle karara itiraz edilip, mahkemeye verilecek olursa bile bir sonuç alınamaz."

Öncelikli sorum, ilgili madde, böyle bir "arkadan dolaşmaya" göz yummakta mıdır, dedikleri gibi yapıp, mahkemeye verilse bile iptal edilme şansını ortadan kaldırır mı?

Bir diğer sorum da, ilgili madde bu duruma izin verse bile, bu durumda apartman boyasının renginin ne olabileceği ile alakalı. Bu "sözde" yalıtım konusu için salt çoğunluğun yeterli oldugunu varsaysak bile, bu sefer de apartman boyasının rengi için, yeterli çoğunluğa ulaşamıyorlar, o halde bu sözde mantolama yapılsa bile, apartmanın renginin aynı kalması gerekmektedir, diye düşünüyorum.

Konuyla ilgili yardımlarınızı talep eder,

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.