Süre Tutum Dilekçesi Nedir?
Süre tutum dilekçesi, ilk derece mahkemesince verilen kararın üst mahkemece incelenmesi talebini ileten karara itiraz dilekçesidir. Süre tutum dilekçesinin verilmesinin amacı istinaf veya itiraz kanun yoluna başvurulması konusunda kanunda öngörülen sürenin durdurulmasıdır. Ceza mahkemelerinde istinaf ve itiraz süresi, bazı hukuk mahkemelerinde de istinaf süresi kısa kararın tefhiminden yani duruşmada bulunan tarafların yüzüne okunmasından itibaren başlamaktadır. Ceza mahkemelerinde yerel mahkemece verilmiş olan karara karşı istinaf veya itiraz kanun yoluna başvuru, kararın tefhiminden itibaren 7 gün içerisinde, hukuk mahkemelerinde ise kanunda belirtilen sürelerde kararı veren mahkemeye verilecek dilekçe ile yapılır. Mahkemece kısa karar sonrası yazılan gerekçeli kararın taraflara tebliğine kadar süre durur. Gerekçeli kararın taraflara tebliğ edilmesinin ardından ayrıntılı itiraz veya istinaf dilekçesi mahkemeye sunulur. Aşağıda size yararlı olması açısından süre tutum dilekçesi örnekleri sunulmuştur.

Süre Tutum Dilekçesi Örneği arıyorsanız
Ceza Mahkemesi İstinaf Süre Tutum Dilekçesi Örneği
Ceza Mahkemesi İtiraz Süre Tutum Dilekçesi Örneği
Hukuk Mahkemesi İstinaf Süre Tutum Dilekçesi Örneği
Sunulmuştur.