+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 16´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Site tasarımcısının hakları

Site tasarımcısının hakları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

evet... büyük harflerle yazdığınız WWW.SABANCI.COM u küçük harflerle yazdığınızda www.sabanci.com olur. Fakat bahsettiğim husus www.sabancı.com dur ve küçük harflerledir. Türkçe karakterlerin de domainlerde kullanılmaya başlandığını biliyorsunuzdur sanırım.

Somut olayda bahsettiğim çözüm size karşılık değildi, alınmanıza gerek yoktur.

Domainlerin iadesi için yazdığım yazıları tekrar okumanızı rica edeceğim, Türkiye mahkemelerini değil, (out-of-court) mahkeme dışı çözüm yöntemlerinin en bariz örneği olan hakem yoluyla çözümden bahsettim ve ICANN den bahsettim. Bir kez daha okumanızı ısrarla tavsiye ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Site tasarımcısının hakları konulu yargıtay kararı ara
    Site tasarımcısının hakları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Emrah

(Somut olayda bahsettiğim çözüm size karşılık değildi, alınmanıza gerek yoktur. )

Alınacağım bir şey yapmadınız ki. Daha fazlası konuya renk getirdiniz. Çözüm çabaları üretmeye çalışmanız beni sevindirdi.
    Umuyorum ki forumda bir çok kişinin fazlasıyla bile ilgisini çekmiştir.

Global ve halen Türkiye de bakirliğini koruyan bir konunun böyle geniş bir biçimde yanıtlanması bir çok insana ışık olacaktır.

25 Yıldır bu meslekte ve 11 Yıldır internet hzimetlerindeyim.
    Konuya katmak istediklerim bu tecrübelerim , gördüklerim ve okuduklarımdı.
    Yurt içinde ve Yurt dışında bir çok kez bu tip konulu konferans ve panellere katıldım.

Onlarca kimsenin konuyla alakalı sorunlarını ve kaygılarını dinledim.

Şunu çok iyi biliyorum ve öğrendim sadece ölüme çare yok.
    Hukuku meslek edinmiş kimselere saygı duyarım. Modern toplumlarda hakkın terazisine vesile olurlar.
    Çünkü işleri budur.

Benim işim ise de budur.
    Bende mesleğim ve tecrübelerim doğrultusunda bu konuya aydınlık getirmeye çalıştım.

Ama eminim ki çoğu insan bizim kouya bilimsel bakışımızda sıkılmışlardır.
    Burada yapılması gereken tek şey vatandaşın anlayabileceği şekilde pratik olarak çözüm üretmektir.

Ben müşterilerime şunu böyle yapalım bu böyle olsun şunun fiyatı bu vs vs dersem müşterilerimden aldığım tepki barizdir.
    Nasıl yaparsan yap ama yap bana detay verme çünkü bu işin bitmesi lazım ben ip den mp den anlamam der işin içinden çıkarlar.

Neticede ortada sevgili kardeşimizin bir cenazesi var ve bunu nasıl nasıl kaldırırız mantığıyla hareket etmeliyiz.

Ben konuyu teknik açıdan masaya yatırdım.
    Gerisi Hukukçu arkadaşlarımızın işi.
    Hukuk açısından şöyle yap böyle yap dersem Hukukçu arkadaşlarımıza hakaret etmiş olurum.

Domain konusuna gelince 9 yıldır 200'ün üstünde hosting hizmeti veririm.
    Mesleğimin parçası olduğundan bu tür konuları çok yakın takip ederim.

Sanırım bu konuda yazacak pek bir şey yok artık.
    Küçüçük bir örnekle konuyu kendi adıma kapatmak ve ziyaretçilerin görüşlerine konuyu bırakmak istiyorum.

Zira 15 gün Yurt dışında yoğun bir programa katılmak için gitmek zorundayım.

Sevgiyle kalın.

22 Mart 2002 tarihinde Divan önüne gelen ilginç olayda, ‘tarkan.com’ alan adının devri talep edilmiştir. Davacılar ünlü sanatçı Tarkan ve H.I.T.T Şirketi, Amerika’da yaşayan Nejat Aksoy’un ‘administrative contact’ olarak gösterildiği, Deep.Net.Corp. adına tescil edilmiş ‘tarkan.com’ alan adının kendilerine devredilmesini talep etmişlerdir. Davacı taraf taleplerini şu gerekçeklere dayandırmışlardır. Tarkan’ın ilk albümünü 1993 senesinde çıkarttığını, değişik ülke ve yerlerde birçok konserler verdiğini, 1997 senesinde Sezen Aksu ile birlikte çıkartılan üçüncü albümün 3,5 milyon sattığını, ardından Avrupa’da konserler verildiğini, birçok ülkede Altın Plak ödülü aldığını, sanatçının daha sonra kurduğu HITT şirketi vasıtasıyla ismini markalaştırdığını, bunu da Türk patent Enstitüsünde tescil ettirdiğini; davalının tescil ettirdiği alan adının sanatçının adı ile aynı olduğunu, tescil yaptırırkenn davalının bunu bildiğini, bu nedenle common law ve tescil edilen isimden doğan haklarının ihlal edildiğini, alan adı sahibinin bunu tescil ettirmekte herhangi bir menfaatinin olmadığını, tescil ve kullanmanın iyi niyetle yapılmadığını; davalının, alan adının kendilerine devredilmesi yönündeki talepleri, alan adının satılık olmadığı, daha yüksek meblağlar verenlerin olduğunu veya 100.000 USD karşılığında satılık olduğu gibi değişik cevaplarla karşıladığını, ileri sürmüştür. Davalı taraf ise, Deep.Net şirketinin web alanında faaliyet gösteren küçük bir şirket olduğunu, bu alan ismi ile tıp ve ve mesleklerde kariyer alanlarında bilgi içeren, Amerika’da ve Türkiye’de yaşayan Türklere yönelik bir site kurulmasının planlandığını, Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler karşısında bu planlarını ertelediklerini;
    ayrıca sanatçının adını 25 Kasım 1997 tarihinde Patent Enstitüsüne tescil ettirdiğini, oysa kendisinin alan adını 1 Kasım 1996’da tescil ettirdiğini, sanatçı Tarkan’in ünlenmesinin de alan adının tescilinden sonra olduğunu, davacı tarafın aksi yöndeki görüşlerini desteklemek için ileri sürdüğü gazete kupürlerinin en eskisinin 1 Aralık 1997 tarihini taşıdığını, Türkiye’deki ilk ödülünü 1997’de, uluslararası alandaki ilk ödülünü ise 1999 tarihinde aldığını, Tarkan adının Türkçe’de ad ve soyad olarak kullanıldığını, telefon rehberlerinde yüzlerce bu isme rastlamanın mümkün olduğunu, Tarkan isminin ayrıca ev hayvanlarına isim olarak da verildiğini, bu isimde bir de çizgi roman kahramanının olduğunu, ‘tarkan’ adının eşinin köpeğinin ismi olduğunu ve onun hatırasına bu ismi tercih ettiğini, aslında bu sitenin başlangıçtaki amacının kayıp ev hayvanları için bir website açmak olduğunu, ama daha sonra bu amacın gençlerin yararına olabilecek ev hayvanlarının bakımı da dahil belirli konuları içeren bir site kurulması şeklinde değiştiğini, bu alan adını satmak gibi bir niyetinin olmadığını, davacı tarafın bahsettiği yüksek rakamlı satış tutarını, alan adını satın almak isteyen diğer ilgili kişileri caydırmak amacı ile söylediğini, zaten başka herhangi bir ünlü kişinin adını da satmak amacı ile tescil ettirmediğini, Tarkan’ın kendisinin de ‘tarkantevetoglu.net’ adı altında websitesi olduğunu, bu ad altındaki diğer gTLDs ve ccTLDs ise hala alınmasının mümkün olduğu görüşlerini dile getirmiştir.

Tek kişilik panelist tarafından 6 Haziran 2002 tarihinde verilen kararda, davalı tarafın, davacının adı ve markası ile aynı olan bir ismi tescil ettirdiğini, bu ismi kullanmakta herhangi bir hak ve menfaatinin olmadığını, eşinin köpeğinin hatırasına bu ismin verilmesinin bu anlamda ‘menfaat’ olarak değerlendirilmesinin zor olduğunu; ancak davalının alan adını tescil ettirirken ve kullanırken kötü niyetli olduğunun davacı tarafından ispatlanamadığı gerekçesiyle, ‘tarkan.com’ alan adının davacı tarafa devredilmesi talebini reddetmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Tarkan hakkındaki kararı aşağıdaki linkten, orjinal metninden okuyabilirsiniz;
    http://www.wipo.int/amc/en/domains/d...2002-0278.html

Sayın İsmet, tecrübelerinizden yararlanmak benim için onurdur. Sitede daha pek çok sorun hakkında çözüm bulmaya çalışacağımızı umuyorum. 15 gün sonra tekrar görüşmek üzere...

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Emrah

Nazik düşüncelerin için çok teşekkür ederim.
    Aklımın yettiğince tabiki bilgileri paylaşırım. Ve bundan keyif alırım.
    Bunu yaparkende yeni şeyler öğrenir bilgimi genişletirim.

Hepimiz bu konuda bilgi ve yeniliğe açız.

Bilişim suçlarının kanunlaşmasında Türkiye çok geç kaldı.

Umarım bu kanunlara bir nebze faydamız olur.

Ben 13/10/2006 saat 17:40 da uçuyorum.
    Dönüşte görüşmek dileği ile sevgiyle kalın.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

tc online bize pas atip yedek klubesine gecmis oradan seyrediyor galiba,

neyse;

ben de reklam-pazarlama-internet ucgeninde takiliyorum,bu tur sorunlarla karsilasmamak once ise baslamadan once sizin babanizin oglu bile olsa sozlesme imzalatmadan is yapmamanizi tavsiye ediyorum.Yasiniz kucuk ise ailenizden babaniz,amcaniz,amcanizin oglu,kuzeniniz'i de sozlesmeye sahit olarak yazdirip imzasini attirin ve T.C Kimlik Fotokopilerini sozlesmeye ilistiriniz.

3 Nusha olmasi cok guzel olur.1.sini musterinize verin,2.sini notere tastik ettirin,3.su de yedekte dursun ...

Para kazanmak icin paranoyak olmak lazim,her turlu hukuksal onlemi almak lazim kanaatindeyim.

Eskiden parmak izleri vardi,utanmasam musterilerden parmak izlerinide alabilirim de;murekkep lekesi vs... ortam batmasin ...

Bir ise girmeden once, isin hukuksal boyutlarina hakim olunuz.

Faturasiz da is yapma derim bence,eger senin kesebilme imkanin yoksa,o ucretin kdv kismini bir tanidigina verip fatura kestirebilirsin.

Bende yillar once;1-2 kuruma ucretsiz-karsiliksiz(sosyal kurumlara degil sirketlere tabi ki ... ) is yapmis keklenmistim hatirliyorum...

Nerede
    Eskişehir, Merkez, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Site tasarımcısının hakları

sevgili lonelycavalry

Bir sene aradan sonra dediğin gibi olmuş pas verip yedek klübesindeymişim.

Muhattabım kişiyle aramızdaki olayda anlaşamadık ama onun şifrelerini verdim yeterki olay benden çıksın diye senin önerilerini bundan sonra hep yapıcam.

"her turlu hukuksal onlemi almak lazim" sözün benim için büyük önem taşımakta.
    bütün bu konuyla ilgilenen arkadaşlarıma teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: