+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Site tasarımcısının hakları

Site tasarımcısının hakları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Eskişehir, Merkez, Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Site tasarımcısının hakları

Ben amatör bir web tasarımcısıyım. Başıma gelen bir olaydan dolayı sizin profesyonelliğinize sığınarak bilgi almak istiyorum.
    Site Tasarımını üstlendiğim ***********.com adındaki sitenin hosting hizmetini tasarımı bana sipariş eden kişinin kredi kartı ile satın aldım. Tasarımı yaptığım halde bana hiç bir ücret ödememesi dolayısıyla siteyi kapattım ve şifreleri değiştirdim. Müşterim bana siteyi neden kapattın dediğinde ona "bana paramı vermedin" dedim ve bana siteyi aç, tasarımı ver sana kötü şeyler yaparım dedi ve bazı küfürler söyledi.
    Öğrenmek istediğim bu sitenin hostingini o kişinin kredi kartı ile aldığım için hosting onun fakat tasarımı geri alma hakkına sahipmiyim? Kişi beni bu tehtitlerle korkutmaya devam ediyor ve sitenin host ve domain hizmetlerini versemde bu kişi beni tasarım için rahatsız edecek. Yanlış anlamayın ben sadece tasarım ücretini almak istiyorum ama en önemlisi başıma bir olay gelmesinden korkuyorum.
    Lütfen bana gerekli tasarımcı haklarımda yardımcı olurmusunuz? Rica ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Site tasarımcısının hakları konulu yargıtay kararı ara
    Site tasarımcısının hakları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Site Tasrımıcısı Hukuku diye bir hukuk dalı yoktur.
    Olayda tasarımı üstlendiğiniz site bir şahsa mı yoksa bir tüzel kişiye mi münhasırdır? Aranızda nasıl bir sözleşme yaptınız?

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili tconline

COM - NET - ORG ve tüm yurt dışı uzantılı domainlerin muhatabı USA federal mahkemeleridir ve buralarda dava açabilmesi için USA da şubesi veya orada kurulu firması olmalıdır. Çünkü COM commercial yani iş uzantısıdır.

TR olsaydı Türkiye Mahkemeleri bakardı.

Sen paranı kurtar ve domaini teslim et.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın İsmet, lütfen yanlış bilgilendirme yapmayalım. com, net, org gibi uzantıların muhatabı ABD mahkemeleri değildir. Uyuşmazlıklara Internet Corporation For Assigned Names and Numbers (ICANN) bakmaktadır.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ICANN yi daha geniş açıklamak gerekirse, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Bu servisler ilk olarak ABD hükümeti ile yapılan sözleşme gereği İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) ve diğer kurumlar tarafından gerçekleştiriliyordu. Günümüzde IANA#8217;nın işlevini ICANN gerçekleştirmektedir. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmaktadır.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Emrah

Ben zaten farklı bir şey yazmadım ki.
    ICANN merkezi Amerikada dır. Ve bu davalar ICANN'ın raporu ve görüşüyle açılır.
    Ancak ICANN yargı mercii olmayıp öneri sunan durumunda olabilir.
    Bu mahkemeyi de fazla bağlamaz çünkü mahkeme bilirkişi olarak tanımayabilir.
    Zaten ICANN da bu tip tartışmalara taraf olmamaya özen gösterir.

Ve sonda dikkat çektiğim satır açıkça anlatır bunu.

Sn Sabancı da domain 'inini Amerikan mahkemeleri vasıtası ile geri almıştır.

Ülkemizde nic.tr haricinde bahsi geçen uzantılar için açılmış bir dava gösterebilirmisiniz?.

ICANN’in rolü nedir?

ICANN, tüm İnternet kullanıcılarının geçerli adresler bulabilmelerini sağlamak üzere evrensel çözülebilirlikten emin olunması için DNS'in teknik unsurlarının yönetiminin koordinasyonundan sorumludur. Bunu İnternet’teki işlemlerde kullanılan eşsiz teknik tanıtıcıların dağıtımını ve Üst Düzey Alan İsimlerinin (.com, .info v.s.) kullanılma yetkilerinin dağıtılmasını gözlemleyerek yapar.

Mali işlemler, İnternet içeriğinin kontrolü, istenmeyen ticari e-postaları (spam) ve veri korumasıyla ilgili kurallar gibi İnternet kullanıcılarını ilgilendiren diğer sorunlar, ICANN’in teknik koordinasyon görevinin dışında kalmaktadır.

ICANN nasıl çalışır?

ICANN’in yapısı içinde hükümetler ve uluslararası anlaşmalarla kurulan organizasyonlar, şirketler, organizasyonlar ve küresel İnternet’in inşa edilmesine ve korumasına katkıda bulunma becerisine sahip bireylerle birlikte ortaklık içinde çalışır. İnternetin yenilikçiliği ve sürekli olarak büyümesi kararlılığının korunmasında yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır. ICANN’in katılımcıları birlikte çalışarak, doğrudan ICANN’in teknik koordinasyon görevi ile ilgili olan sorunlara yönelmektedirler. İleri teknoloji ekonomisinde kendi kendine düzenlemelerin en yüksek düzeye çıkarılması ilkesine uygun olarak, ICANN belki de İnternet topluluğunun çeşitli unsurlarının bir arada çalışmasının en önde gelen örneğidir.

ICANN, politika geliştirme sürecinin yöneten, uluslararası unsurlardan oluşan bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. ICANN’in Başkanı ICANN’in İnternet topluluğuna karşı çalışma sorumluluğunu yerine getirmesi için üç farklı kıtada çalışan uluslararası bir çalışanlar topluluğunu yönetmektedir.

Hızla değişen teknolojilerin ve ekonomilerin gereksinimlerine yanıt vermek üzere tasarlanan, esnek, hızla uygulanan politika geliştirme süreci üç Destek Organizasyonundan kaynaklanmaktadır. Farklı kullanıcı organizasyonlarından oluşan Danışma Komitesi ve teknik topluluklar Destek Organizasyonları birlikte uygun ve etkili politikalar oluşturulması için çalışırlar. Seksenin üzerinde hükümet Yönetim Kurulu’na Hükümetler Danışma Komitesi aracılığıyla tavsiyelerde bulunmaktadır.

Lütfen şu satırını dikkatlice okuyunuz . Yoruma açık değildir.

Mali işlemler, İnternet içeriğinin kontrolü, istenmeyen ticari e-postaları (spam) ve veri korumasıyla ilgili kurallar gibi İnternet kullanıcılarını ilgilendiren diğer sorunlar, ICANN’in teknik koordinasyon görevinin dışında kalmaktadır.

Lütfen yanlış bilgi vermeyelim....

Sevgiler.

Nerede
    Adana, Türkiye.
    İletiler
    356
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın tconline;

Benim önerim şöyle;
    Aranızda ücretle ilgili yazışma (yazılı sözleşme, e-posta, msn vs.) örnekleri varsa bunları da kullanarak, diğer kanıtlarınızla bu site tasarımının sizin tarafınızdan yapıldığını (inkar ederse), ve bedelinin X olduğunu belirterek, sürede vererek uygun bir ihtarname (noterden) gönderiniz. Sonuçta Site tasarımı başlıklı çok somut yasal madde olmasa da bir Fikir, sanat eseri meydana getirmişsiniz. Bedeli kanıtlama durumunuz olmazsa talebiniz üzerine mahkemenin belirleyeceği bilirkişi kanalıyla bir değer tesbiti yapılabilinir. Ama öncelikle domainini, hostunu kullanma imkanını sağlayın... O kişi ya da kişilik te bunu bahane etmesin...

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn Av.Bahattin Yıldız

Elinize sağlık. Bu soruya kısa ve öz olarak verilecek en güzel cevabı vermişsiniz.

Yani bence sorunu çözmüşsünüz.
    Hukuksal olarak en güzel bilgi karşısında saygı duyarım.
    Zaten bu tip sorunların sıcak yaklaşımlarla çözülmesi taraftarıyım.
    Yani kılıç bende kahraman benim tartışması yersiz.
    Domaine yol verin ve Av.Bahattin Yıldız'ın önerilerini dinleyin derim ben.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın İsmet, konumuzun bu olmaması ve konunun açıklığa kavuşması için yazmaktayım.

1999'da NSI, çoğu domain için tek yetkili kuruluştu. Fakat bu kuruluşun, kişi ve kuruluşların menfaatini tam koruyamadığı anlaşıldı ve yetki ICANN'ye verildi. http://www.icann.org/udrp/udrp.htm adresinden, ICANN'nin hareket tarzı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

"Alan isimleri bir yandan .com, .org, .net gibi birinci derece alan isimlerinden (TLD), diğer yandan kişilerin sanal adresini oluşturan ikinci derece alan isimlerinden (SLD) oluşmaktadır.

Internet Alan İsimleri Sistemi'nde (Domain Name System-DNS) NSI, .com, .edu, .org ve .net altındaki tüm ikinci derece alan isimlerinin tahsisini yapmaktadır. 1995 yılının sonlarında daha önce ücretsiz olan tahsis işlemine bu şirket tarafından ücret konmuş ve uluslararası Internet toplumunun bundan duydugu rahatsızlık üzerine DNS'nin tekel yapısının değiştirilmesi ve rekabetçi bir yapıya kavuşturulması amacıyla çalışmalar başlamıştır.

IANA#8217;nın girişimleri üzerine, 1996#8217;da Avrupa#8217;da; Internet Topluluğu (ISOC), Internet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA), Uluslararası Markalar Birliği (INTA), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), Uluslararası Telekominikasyon Birliği'nin (ITU) biraraya gelerek oluşturduğu Uluslararası Ad-Hoc Komite (IAHC) global düzeyde kamuyu (herkesi) ilgilendiren, TLD tescili ile ilgili yeni bir sistem önerisinde bulunmuştur. Ad-Hoc Komite; Politika Danışma Organı (PAB), Politika İzleme Komitesi (POC) ve Tahsis Makamları Konseyi (CORE) olmak üzere üç organ oluşturmuş; ayrıca, gerek bu organların yapısı ve işleyişi gerekse hem organların tabi olacağı kurallar hem de ülkelerde alan ismi tahsisi yapan kurumların izleyebileceği ilkeleri bir Mutabakat Metni'nde (Jenerik Birinci derece Alan İsimleri Mutabakat Metni-gTLD-MoU) saptamıştır. Bu Metin'de ayrıca, yeni tespit edilen TLD'ler ile SLD'ler arasında çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümü konusunda WIPO bünyesinde oluşturulacak bir tahkim ve arabuluculuk sistemine de atıfta bulunulmuştur.

Bugüne kadar değişik ülkelerden birçok alan ismi tahsis kurumu CORE'a başvurarak "gTLD-MoU" ilkelerini kabul etmiş ve CORE uygulamasını benimsemiştir. Bu kuruluşlardan 35'i Avrupa Birliği ülkelerinden, 24'ü ABD'den gelen alan ismi tahsis kurumlarıdır. CORE halen yedi adet yeni TLD (.firm, .store, .web, .arts, .rec, .info, .nom). üzerinde çalışmaktadır.

Bu çalışmaların yanısıra, ABD Ulusal Bilim Vakfı'nın NSI ile yapmış olduğu sözleşme 1998 yılı içerisinde sona ermekte olduğundan, Amerika'da da DNS'nin özel sektöre transferi hususunda çalışmalara hız verilmiş; TLD'lerin tespiti, yenilerinin yaratılması; bunların SLD'ler ile ilişkisi; aralarındaki uyuşmazlıkların çözümü açısından 18.2.1998 tarihinde bir "Yeşil Kitap (Green Paper)" hazırlanmıştır.

Bugün üzerinde uzlaşılan husus, birinci derece alan isimlerinde (TLD), kamu yararının bulunması nedeni ile bu konunun uluslararası bir sistem çerçevesinde düzenlenmesi; ikinci derece alan isimlerinde (SLD) ise yapısal sistem açısından ülkelerin tercihleri doğrultusunda hareket etmesidir. Internet DNS'nin özel sektöre transferi hususunda bu iki çalışma arasında bazı farklar vardır ve konu dünyada halen tartışılmaktadır.Alan isimleri kayıt/tahsis kurumları kar amacı gütmeyen tek bir kurum tarafından mı yoksa birbirleriyle rekabet eden kar amaçlı bir grup şirket tarafından mı Internet DNS hiyerarşik bir yapıdadır. En alt kademede müşterileri için alan isimleri veren şirketler olarak kayıt kurumları vardır. Onların üzerinde .com, .edu ve benzeri tüm ulusal birinci derece alan isimlerini veren gerçek kayıt kurumları bulunmaktadır. Bunlar alan isimlerinin kaydını yapan asıl kurumlardır. Mevcut durumda, alan isimlerini NSI tahsis etmekte ve aynca .com, .edu ve .org kayıtlarını da kontrol etmektedir. Bu alan isimlerini isteyen herkes NSI'ya başvurmak zorundadır."

*Dış Ticaret Müsteşarlığı, Elektronik Ticaret koordinasyon Kurulu, Elektronik Ticaret Hukuk çalışma Grubu Raporundan alınmıştır.

-----------------
    www.sabancı.com sitesinde çok ilginç bir olay var aslında, bu siteyi yapan şahıs domain'i satmak amacyla alıyor bir zamanlar, sonra bizim sabancı holding'e gidiyor, domain'i almak ister misiniz diye. sabancı'yla anlaşamıyorlar. hatta seni dava edeceğim diyor sabancı.

bunun üzerine, amerika'daki bu arkadaş, sabancı holding isminde bir şirket kuruyor ve logosunu da sayfada gördüğünüz üzere belirliyor ve tescil ediyor.

*http://forum.zoque.net/showpost.php?p=36898&postcount=4 dan alıntıdır.
    dilerseniz www.sabancı.com a girebilirsiniz.
    -----------------
    Somut olaya geldiğimizde, tehdit varsa savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, ayrıca istisna akdine dayanarak dava açabilirsiniz. Fakat siteyi kapatmamanızı şiddetle öneririm.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Emrah

Sanırım farklı şeylerden bahsediyoruz.
    (Somut olaya geldiğimizde, tehdit varsa savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, ayrıca istisna akdine dayanarak dava açabilirsiniz. ) demişsiniz. Burada TCK ile alakalı tehdit davasını savunmadım. İş farklı boyutlara çekilebilir. Bu konunun çözümü tabiki TCK ve TÜRKİYE Mahkemeleridir.

Burada bahsi geçen konu domainin iadesi için kararı TÜRKİYE nin mahkemelerinin veremeyeceğidir.
    Konu uluslarası bir konudur.

Ben daha önceki topic'te de belirtmiştim. COM - NET - ORG ile alakalı domain uzantıları için Türkiye de bir karar varmı dır.
    Böyle bir dava açılmışmı dır? Ya da içtahatlarda böyle bir dava varmıdır?

Bana böyle bir konu getirin ben mesleğimi bırakırım.

ICANN ın yapısal ve işlevsel durumu gayet açık olarak resmi web sitesinde de belirtilmiştir.
    http://www.icann.org/tr/turkish.html

Hukuki boyutu tabiki vardır Sn Bahattin Yıldız da zaten hukuki boyutununa açıklık getirmiştir.
    Fikir ve sanat eserleri konusunda dava açılabilir emek bedeli istenebilir ama domaini talep edemez. Etmesi için ilk yazdığım yazıya göre hareket etmelidir.

Sabancı ise 05-Sep-1996 Tarihinde ABD de ki dava sonuçlandıktan sonra mahkeme kararı ile alan adını kendi holding'i adına tescil ettirebilmiştir. Ve 10 yıldır sahibi bulunmaktadır.

Ve halen Register kaydı aşağıdaki gibidir.

Registrant:
    Haci Omer Sabanci Holding A.S.
    Sabanci Center
    4. Levent
    Istanbul
    TR

Domain Name: SABANCI.COM

Administrative Contact:
    Holding A.S., H.O.Sabanci
    Haci Omer Sabanci Holding Anonim Sirheti
    Sabanci Center, 4. Levent
    Istanbul 80745