Merhabalar;

Nisan 2014 senesinde 1 senelik, babamın iyi niyeti dolayısıyla, piyasa fiyatının altında kiracımızla sözleşmiştik. 1 sene sonrasında da statü aynen devam etti. Sözleşmede herhangi bir güncelleme de yapmadık. Sözleşmede artış oranı belli değil ama şartlara göre artış yapılacağına dair ifade var. Belirtilen kira iş yeri kirası. Kiracıya emlakçılardan öğrendiğim en düşük fiyatı (1000 lira) önerdim. Fakat şiddetle karşı çıktı. Kendisi 800 lira ödeyebileceğini söyledi. Borçlar kanununu okudum. Sorularım şunlar;

Kira tespit davası açmamın herhangi bir faydası var mı? Mahkeme emsal kiralara göre mi karar verir?

Kira tespit davasında haklı veya haksızlık nasıl anlaşılıyor? Anlayamadığım nokta bu. Var sayalım ben 1000 lira istiyorum. Fakat hakim 900 liraya karar kıldı kiracı da 800'e olur diyordu dava açılmadan önce. Bu durumda ben haksız mı olmuş oluyorum? Burada hak kavramından kasıt tam olarak nedir?

Madde 344 iş yeri kiraları için Temmuz 2020'den sonra geçerli. Temmuz 2020'de (Nisan 2020'de herhangi bir artış talep etmemem koşuluyla) geçici madde kalkar kalkmaz emsal kiralara göre yeni ücret talep edebilir miyim? Yoksa Nisan 2021'i mi beklemem gerekir? Bunu sormamın sebebi şu an tespit davası açmamın gereksiz olduğunu düşünmem ve kiracıyı herhangi bir kanun maddesini göstererek ikna edemeyecek olmam.