+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Sosyal Medya Üzerinde Grup Halinde Hakaret ve Tehdit

Selamlar..

Sosyal medyada bir platform üzerinde 6 kişilik grup ve çevrelerinde 2 3 hesap destek halinde olan bir ekip mevcut. Bu ekip bir çok profil hakkında rencide edici hakaretler içeren iletiler yazmaktadırlar, itibarsızlaştırmaya çalıştıkları hesaplar ise önceden bilgi topladıkları hatta reel hayatta da görüştükleri insanlar olmakta. Bu şahıslar hakkında dava açmayı düşünüyorum. bilgi edinmek için bir çok siteyi gezdim falan ama ceza maddelerini bulmama karşılık Çete/organize maddelerini bu davaya nasıl ekleyeceğim konusunda bilgim yok.

Kısaca benim başımdan geçen olayı anlatayım. çünkü buna göre olayı daha iyi kavrayacaksınız.

Aslen İzmirliyim eşim Erzincanlı. İzmir deki şarbon salgını yüzünden ve doğum zamanı yaklaştığı için vede Yüksek tansiyon rahatsızlığından dolayı Erzincan da konusunda uzman bir çok doktorunda olduğunu öğrendiğimizden dolayı oraya gittik. fakat erken doğum gerçekleşince İzmir deki işlerim çok aksadı. bebekle ve anne ile ilgili riskli dönem atlatılıncaya kadar kaldım ve onları kayınvalideme emanet edip İzmir'e geri dönmeye karar verdim bu sırada da Sosyal medya üzerinde bir grupta konuşulan buluşma olayı ortaya çıktı. durum ve şartlar meydana gelirse ki son ana kadar belirsizdi gelebileceğimi söyledim. Maddi açıdan ister istemez zor bir durumdu benim açımdan vede babamla bir parasal hukukumuz vardı. onu halledince son 2 saat kala halledip Ankara'ya otobüs bileti aldım.

2018 Kasım ayının Ankara da oturan T isimli ve sosyal medyada tanıştığım arkadaş ile buluşup ona ait araç ile afyonda oturan K nickli arkadaşın evine gittik. yolda Bursa'da oturan B Nickli (Dava açmak istediğim şahıs) ile buluştuk. Oda kendi çalıştığı iş yerinin aracı ile gelmiş. K Nickli arkadaşın evinde kahvaltımızı yaptık. daha sonra doğa yürüyüşü ve atış talimi yaptık. Akşam üstüne kadar zaman böyle geçti. Akşamda alkol kullandık. misafir olduğumuz arkadaş çok güzel ağırladı. ne bir tartışma nede bir bakış açısı hakkında ters görüş. bir ara B Nickli şahıs Saz çaldı. Onlar sol görüşlü ben ise sağcı bir ailede yetişmiş 1998 2001 yılları arasında sağcı bir parti ile takılmış (MHP) fakat hiç bir yerde ismi geçmemiş (Olay, parti Teşkilatı veya Ocak olarak tabir edilen yerler) birisiyim. İzmir de ise açıkçası her yerde dile getirdiğim gibi solcu bir partiye oy atan sade bir vatandaşım. B saz çalar iken yahu birde Çırpınırdı Karadeniz çal da onu söyleyelim dedim. Ters bir bakış attı. daha sonra ilerleyen saatlerde (ben lavaboya gittiğimde) (ev sahibi anlattı bunu daha sonra) "Bu Faşist ne arıyor yanımızda demiş! At hırsızı tipi var yatarken cüzdanlarınızı koruyun" diye konuşmuş! O gece en erken yatan B oldu. sonra ben yattım. o gece geçti ertesi günü öğle saatlerine doğru B ile Afyon garajına kadar geldik ben daha sonra istikametim olan İzmir'e bilet aldım ve Memleketime geri döndüm.

Buraya kadar daha sonra öğrendiğim arkadan konuşma haricinde hiç bir şeyden rahatsızlığım olmadı. Yolda hemen hemen bir saat kadar sohbet ettik. (Olaya daha sonra katacağım Ç) ile bir telefon konuşması gerçekleşti. telefonun sesi yüksek olduğundan dolayı konuşmayı duydum. "Öldürmediler s...mediler değil mi" diye sordu (arayan bayan bu arada) buda gülerek "yok be" falan dedi kısa kesti konuşmayı kapattı. biz sohbete devam ettik ve dediğim gibi Afyon garajında ayrıldık. Beni bıraktıktan sonra misafir olduğumuz ev sahibi aramış (Ki web sayfa kayıtları, resimler vede ileti ID leri ile kanıtlı bunlar) "Bu faşist ile bir daha görüşmeyelim ne arıyor bu yanımızda" gibi cümleler kurmuş.

Tarihi tam hatırlamıyorum ama 2-3 ay sonrasında yani ocak sonu yada şubat ayı gibi bir zamanda o platformda Ç isimli kadından bir bildirim aldım. Bu yukarıda konuşulanları T isimli şahısmış gibi yazmış benimde bilgim olmadığından ses etmeden T isimli arkadaşı aradım. Konu hakkında açıklama yapmasını istedim. bana ben böyle şeyler söylemedim oyuna gelme senide fişekliyorlar dedi.

T isimli arkadaş aynı platformda bulunan bir bayan arkadaş ile etkileşimde bulunduğundan dolayı B isimli şahıs T ile tartışmış ve olaya beni de çekmişler ki T isimli şahsa cephe alayım diye. ama bazı şeyler kafama oturmadığı için hakaret etmeden düzgünce bir ileti serisi hazırlayarak arkamdan konuşanın kim olduğunu sordum. arkamdan konuşanın kim olduğunu bulsam engelleyeceğim geçeceğim. umurumda olmaz arkadan konuşan insanlar. Dürüst insan olsa yüzüme konuşur derim çünkü. Fakat olaylar iyice çığırından çıkınca ve en başta belirttiğim bu 6 kişilik grup ortaya çıkınca fark ettim ki her şeyi kayıt etmeliyim. (6 kişilik gruba B ve Ç isimli/Nickli insanlar dahildir bu arada) T isimli şahısla konuşurken ses kaydettim (tek hakareti yok sadece galyana gelme beni bunlarla muhattap etme demesi var), B isimli şahıs ile telefonla görüşmemde ise T isimli şahsın tüm ailesine ve Allah Kitap olmak üzere küfürler mevcut! Dine veya bir inanca bağlı olmasam da bu küfürlere karşıyımdır ki inançsız biri olarak dinine çok bağlı birisiyle bir evliliğim mevcut... Yukarıda belirttiğim gibi T ismi suçlamayı kabul etmiyor ama aynı platformda B ve Ç suçlamaya devam ederken tek bir savunma yapmadığı için ben T yi suçlar gibi bir yazı yazdım. Telefonum çaldı evine misafir olduğumuz arkadaş aradı. -birader arkandan konuşan B'ydi dedi!... Ben yazdığım iletiyi sildim. siler silmez Ç isimli kadından site üzeride özel mesaj aldım neden sildin diye! daha iyisini yazacağım dedim sohbeti kestim.

B ve Ç isimlerinin yaptıkları (T isimli arkadaşa karşı beni kışkıştmalarını) güzelce ve hakaretsiz şekilde dile getirdim. 1 2 gün yankısı sürdü. bu sırada B isimli şahsı telefonda whatsapp'ta ve platformda engelledim. olayın iç yüzünü anlayan arkadaşlar zaten neler döndüğünü anladı. fakat her geçen gün bu ekibin saldırıları artmaya devam etti. hakkımda yazdıklarından dolayı bunları bildirerek hesaplarını kapattırdım. Daha sonradan M isimli bir arkadaşları ekip içinden farklı bir hesapla geldi ve At hırsızı, faşist, sapık, tarikatçi gibi benzetmeler ile linç girişimine başladı. Aile durumumdan tutun (O gece sohbet esnasında anlattıklarıma bin bir yalan katarak) borç alarak Erzincan'dan Afyon'a içki içmeye gelmişim gibi göstermeye kadar bir çok konuda iftiralar ve suçlamalar ile saldırıda bulundu. Şahıs hakkında tüm platformda terör örgütü ile bağlantısı var diye bir söylenti gezmekte eskiden uğraştıkları hesapla etkileşime girdiğimden dolayı zaten beni engellemişlerdi. bende engellemiştim. Bu ekipteki hepsi neredeyse her ortamda (birbirlerinin yazdığı iletilerde) Ben ve T isimli arkadaş başta olmak üzere diğer tartıştıkları insanlara Sapık, Faşist, Tarikatçı, At hırsızı tipli gibi hakaretler ve iftiralar ile saldırmaya devam ediyorlar. İşleri son 1 senedir bu şekildeymiş. Ç isimli kadın hakkında bir çok dava olduğu hakkında bilgiler geldi. akla hayale sığmayan suçlamalar mevcutmuş ne kadar doğru bilmiyorum. B isimli şahıs kapanan hesabında kendisinin paylaşımı olan ve 1990lı yıllarda 1 hafta karakolda işkence gördüğünü falan yazdığı bir yazı dizisi mevcuttu. Bunu polis bir abimize sorduğumda ya yalan söylüyor göze girmek için yada o senelerde terör örgütüne mensuptu dedi. grupta olan diğer şahıslar hakkında tam bir bilgiye sahip değilim ama tüm sosyal medya hesaplarında geçen iletileri kanıt olarak bende mevcut.

Bu sırada bundan 10 gün önce B isimli şahıs yeni profili ile geri geldi elbette ve Bu faşist benden şarkı istemedi gibilerinden bir ileti paylaştı bir arkadaşta gene başladılar diye bana bunu iletti. Bende bu görseli paylaşarak yalancıya küfür edelim mi diye herkes de olan aile üyelerini kattım. ama ortada küfür yok yalancıya küfür edelim mi diye bir iddaa mevcut. Küfür eden yokken sen küfür ettin de şudur budur diye başladı gene hakaretlere. normal hesabımdan göremediğim için gizli sekmeden iletilerini görebiliyorum. oradan bakıp cevap veriyorum vs. en son birisini sildi sadece resmini kaydettim ama diğeri duruyor. yazanda şunlar: küfür eden hesabını önce adalete sonra bana verir gibi 2 iletide tehdit var. Küfür etmediğimi bildikleri halde bunu dahi malzeme olarak kullanan ama kanıtlarımın içinde her önüne gelene küfürler yağdıran tipler bu şahıslar.

Unuttuğum bir nokta var mı bilmiyorum fakat bu geceye kadar dava açmak için araştırma yapıyordum olayla hiç alakası olmayan M isimli şahıs ev sahibini de katarak bir ileti paylaşmış. ev sahibi de o gece olan olayları isim ve yer vermeden güzel bir ileti dizisi ile açıkladı. kim kimin arkasından konuştu vs ortaya döküldü. Şimdi dediğim gibi araştırmalarım dahilinde TCK 106, 125, 134 gibi maddelerden dava açabiliyorum. fakat bu suçlar toplu halde işlendiğinden dolayı çete/organize olduğunu bildiğim için nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum. tek kafamı karıştıranda bu değil. Sosyal medya platformunun "Amerikan Hukuk Sistemi’nde hakaret suçu yalnızca özel hukuk anlamında tazminat hükümlerinin konusu olup cezai anlamda bir yaptırımı olmadığından IP adresleri verilmemektedir." diye bir şey gözüme ilişti. Şahısların bir çoğunun zaten telefonlar mevcut, 1 tanesinin ev bir tanesinin iş adresini buldum. bunlara istinaden IP gerekmekteymiş ve bu konuda da anladığım kadarıyla Tazminat davasıda açılması gerekiyor değil mi?

Bunlardan ben maddi bir şey beklemiyorum açıkçası ama bu konuda İzmir de bana yardımcı olabilecek ve davayı koşturabilecek bir avukat arkadaş varsa geliri onunla paylaşabilirim bana kalanı da açıkçası yapım gereği Lösev gibi bir yere bağışlarım.

Bu konunun takipçisi olacağım.

Hukuki NET Güncel Haber

Sosyal Medya Üzerinde Grup Halinde Hakaret ve Tehdit konulu yargıtay kararı ara
    Sosyal Medya Üzerinde Grup Halinde Hakaret ve Tehdit konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sosyal Medya Üzerinde Grup Halinde Hakaret ve Tehdit

Atış talimi yaptığınızı söylediğiniz cümleden sonra okumayı bıraktım. Konunun bu atış talimi ile bir bağlantısı var mı?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Atış talimi yaptığınızı söylediğiniz cümleden sonra okumayı bıraktım. Konunun bu atış talimi ile bir bağlantısı var mı?
    Hayır hayır. kesinlikle yok. normal bir doğa gezintisiydi ve sonrasında oluşan olaylar olayla ilgili. yani orada demek istediğimin konuyla alakası şu şekilde var. birbirimize güven açısından yazdım o detayı

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konunun tamamını bir şey çıkacak mı diye maalesef okudum.10 yıldır burada olan biri olarak sonuna kadar benden başka okuyacak biri olmadığına da eminim.İki şeyi hatırlatmak isterim.

Forumda avukat aramak forum kurallarına aykırıdır.

Ceza davasını ancak gerek görürse savcılık makamı açar.Kişiler açamaz.

Bununla beraber, yazdığınız yazıdaki Ç bana hak verdiydi P ise olayı anlayıp pis pis baktıydı F ise orada durmayıp yanımızdan geçtiydi şeklindeki anlatımınızdan en fazla çıkacak varsa elinizde hakaret ve tehdit içerikli yazı bundan şikayetçi olabilirsiniz.Gerek görürse savcılık dava açar yada açmaz.Bununla beraber izinsiz ses kaydı veya hakaretten karşı taraf da sizden şikayetçi olabilir.Gerek görürse gene savcılık sizin için de dava açar.Dediğim gibi bunu okuyup anlamaya çalışmak için dahi bir avukat sizden 300-500 arası bir ücret talep edecektir.Bundan tazminat çıkarmak, onun yarısını avukata vermek vs. gerçekte karşılığı olmayan şeyler.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Konunun tamamını bir şey çıkacak mı diye maalesef okudum.10 yıldır burada olan biri olarak sonuna kadar benden başka okuyacak biri olmadığına da eminim.İki şeyi hatırlatmak isterim.

Forumda avukat aramak forum kurallarına aykırıdır.

Ceza davasını ancak gerek görürse savcılık makamı açar.Kişiler açamaz.

Bununla beraber, yazdığınız yazıdaki Ç bana hak verdiydi P ise olayı anlayıp pis pis baktıydı F ise orada durmayıp yanımızdan geçtiydi şeklindeki anlatımınızdan en fazla çıkacak varsa elinizde hakaret ve tehdit içerikli yazı bundan şikayetçi olabilirsiniz.Gerek görürse savcılık dava açar yada açmaz.Bununla beraber izinsiz ses kaydı veya hakaretten karşı taraf da sizden şikayetçi olabilir.Gerek görürse gene savcılık sizin için de dava açar.Dediğim gibi bunu okuyup anlamaya çalışmak için dahi bir avukat sizden 300-500 arası bir ücret talep edecektir.Bundan tazminat çıkarmak, onun yarısını avukata vermek vs. gerçekte karşılığı olmayan şeyler.
    en başta belirteyim buraya avukat aramak için gelmedim. bilgi edinmek için geldim.
    Mesai saatlerinde izin alıp gitmem gerekli bu iş için ve bazı arkadaşlardan edindiğim bilgiye göre ise Cimer üzerinden de şikayette bulunabiliyormuşuz bu konuda ise TCK maddelerini ona göre yazmam gerekliymiş. Ha gerekli olursa elbette izin alıp giderim bu ayrı konu fakat dediğim gibi çete/organize olaylar hakkında 220. madde mi geçerli yoksa başka bir madde daha var mı?

IP adresleri gerekiyorsa illa ki tazminat davası mı gerekli yoksa ben mi yanlış anladım.

kanıtlarım bolca var. bu konuda sıkıntım kesinlikle yok. 106, 125, 134. maddeler zaten belirgin şekilde ihlal edilmiş durumda ve an itibari ile hala edilmektedir. tek tek hepsinin ileti ID/linklerini ve görsellerini kaydediyorum.

Bunları sadece dilekçede belirtsem yeterli olur mu? yani savcı buna göre mi iddaaname oluşturacak yoksa tek tek madde yazmam gerekli mi onun bilgisini verseniz zaten bana yeterli. teşekkürler

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Deist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    en başta belirteyim buraya avukat aramak için gelmedim. bilgi edinmek için geldim.
    Mesai saatlerinde izin alıp gitmem gerekli bu iş için ve bazı arkadaşlardan edindiğim bilgiye göre ise Cimer üzerinden de şikayette bulunabiliyormuşuz bu konuda ise TCK maddelerini ona göre yazmam gerekliymiş. Ha gerekli olursa elbette izin alıp giderim bu ayrı konu fakat dediğim gibi çete/organize olaylar hakkında 220. madde mi geçerli yoksa başka bir madde daha var mı?

IP adresleri gerekiyorsa illa ki tazminat davası mı gerekli yoksa ben mi yanlış anladım.

kanıtlarım bolca var. bu konuda sıkıntım kesinlikle yok. 106, 125, 134. maddeler zaten belirgin şekilde ihlal edilmiş durumda ve an itibari ile hala edilmektedir. tek tek hepsinin ileti ID/linklerini ve görsellerini kaydediyorum.

Bunları sadece dilekçede belirtsem yeterli olur mu? yani savcı buna göre mi iddaaname oluşturacak yoksa tek tek madde yazmam gerekli mi onun bilgisini verseniz zaten bana yeterli. teşekkürler
    Bence siz hepsinden önce , eğer dava açmakta - şikayetçi olmakta kararlı iseniz;
    yarım gününüzü ayırın ve mutlaka bir avukatla durumu ofisinde görüşün.
    Cidden anlatımınızda sıkıntı var .

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bence siz hepsinden önce , eğer dava açmakta - şikayetçi olmakta kararlı iseniz;
    yarım gününüzü ayırın ve mutlaka bir avukatla durumu ofisinde görüşün.
    Cidden anlatımınızda sıkıntı var .
    Tamamdır. en iyisi öyle olacak herhalde.

Teşekkürler kolay gelsin.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: