ÖZET: Şahıs yayıncı olarak kitap tescil ettiren ve kendi adıyla bastıran bir memur bu kitabı dağıtım firmalarına nasıl verebilir ayrıca kitapçılarda ya da elden kendisi nasıl satabilir ?

Sorduğum sorularla ilgili internette yüzeysel bilgiler var. O yüzden lütfen ayrıntılı olarak cevaplar mısınız; belki bu konuda cevap arayan çok insan vardır!

1)- Memurların kendi memuriyet unvanını kullanmadan öykü, şiir, roman gibi -konuları itibarı ile mesleki olmayan alanlarda- bir kitabı herhangi bir yayınevi (aracı) olmadan
Kültür Bakanlığına tescil ettirip doğrudan matbaaya vererek bastırmasının önünde herhangi bir yasal engel yok ( yani şahıs yayıncı olabiliyorlar)sorun bundan sonra başlıyor

2)- Memur Kendi adına (bireysel/bağımsız) yazar olarak tescil ettirip ISBN aldığı bu kitabını ne şekilde satabilir ?
Dağıtım ve Pazarlama firması olmadan kendisi satabilir mi ? ( CEVAP: Satabilir şeklindeyse bunu izah edebilir misiniz usûl olarak) Vergiye tabiyet nedir ?
3-Dağıtım firmasına veya doğrudan KİTAPEVİNE verecekse kitabı bu durumda FATURALANDIRMA Nasıl olacak ? Faturayı kim nasıl kesecek ? Kimin adına kesecek ?
4)-Bu konular ek gelire mi girer yoksa Vergi Kanunu 193 sayılı vergi muafiyetinde mi değerlendirilmeli ? ( ya da bu durumda vergiden muafiyet varsa bu nasıl belgelenecek) ?
5)-Memurun kitaplarıyla ilgili gelir-gider faturası düzenleme zorunluluğu var mıdır ?
6)-Bütün bu sorularda memurun aynı zamanda Engelli bir memur olması yazarlık noktasında herhangi bir avantaj sağlar mı ?
7) Sıfırdan bir kitap yazacak memur, vergiden muafiyet için sırasıyla hangi işlemleri yapmalıdır.
8)-Matbaaya yapılmış veya yapılacak ödeme belgesi ( KDV dahil hariç ?) bunu kitapevine göstermek veya vergi dairesine bildirmek gerekli / yeterli olur mu ?
8)-Sizin ek olarak vurgulamak istediğiniz bir bilgi veya önemli nokta var mıdır (Alınacak belge gibi) satmak isteyen dağıtıcı veya kitap evlerine bu belgenin sureti verilebilir mi

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla