Merhaba,
Yurtdisinda yasayan bir Turk vatandasiyim.Daha evvel Turkiye'da bulundugum sirada birkac ay bir isyerinde calisip daha sonra istifa ederek yurtdisina geri donmustum. Bu eski calistigim isyeri ile ilgili vatandas sikayetleri sonucunda isyeri sahibi ile ilgli cumhuriyet savciligi nitelikli dolandiricilik sucundan sorusturma baslatmis olup bu sirkette calisan ve tutuklanan birinin ifadesine dayanarak isletme ile ilgili hicbir ortakligim yada yoneticilik vasfim olmamasina ragmen (isci olarak calisiyordum SSK kayitlarinda da belgelidir ) savcilik makami gayrimenkullerime,banka hesaplarima ve emekli maasima ihtiyat'i tedbir koymus.Supheli sifatiyla ifade vermem gerektiginden savcilik makami tarafindan aramam oldugunu ogrendim.Sorusturma ile ilgili Turkiye'de bulunan avukat adayina olayi takip edip gerekli itirazlari yapabilmesi icin yurtdisi konsolosluguna avukatlik vekaletnamesi cikartmak icin gittigimde ihtiyati tedbir oldugunu ve bana noterlik hizmeti veremeyeceklerini soylediler.Su anda kendimi savunacak avukat bulsam dahi yurtdisindan konsolosluklar bana avukat vekaletnamesi noterlik hizmeti vermedikleri icin kendimi savunacak avukatimada vekaleti iletemedigim icin kendimi kanun karsisinda savunamiyor,gerekli itirazlarimi yapamiyorum.CIMER vasitasiyla bu duruma itiraz ettigim halde bana ayni portal'dan cevap gelmiyor.Elim kolum bagli yurtdisinda yasar haldeyim.Ailemi gormek icin Turkiye'ye gitmeye kalksam havalimaninda polis beni alacak ve savciligin onune cikaracak (tabiiki ne zaman savciligin yada hakimin karsisina cikarim onu Allah bilir) ,tabiiki savcilik hakkimda bir sikayet olmasada beni dosyanin incelemesi bitene kadar ya icerde tutacak,yada yurtdisi yasagi koyarak dava sonuclanincaya kadar Turkiye'den cikisimi yasaklayacak,bu durumda yurtdisindaki hayatimi unutmak zorunda kalacak,yurtdisindaki isimi kaybetmis olacagim.Turkiye'de is bulmak sorun,bulsanda gecinmek zor,bu yuzden de sirf savciya ifade vermek icinde Turkiye'ye gelmeye yazdigim sonuclara maruz kalabilecegimden korkuyorum.Ne yapacagimi bilemiyorum.Acaba icinizde bana yardim edebilecek bir Avukat varmidir? Tesekkur ederim.