Selam

Evlilik dışı doğan fakat babası tarafından nüfusta Tanıma yapılarak babasının soyadını alan TMK 337/1 m. gereği Velayeti hükmen bende olan oğlum adına Velayeten Asliye Huk.Mahk. Tmk 27.m. dayanarak Haklı sebeplerle İsim ekleme ve soyisim değişikliği davası açtım fakat Hakim Görevsizlik kararı vermiş.Karar henüz elime ulaşmadı davayı kendim takip ettiğim için mahk.kaleminden kararı şifahen öğrendim.

Oğlumun velayetinin bende olduğuna dair mahkemenin verdiği bir belgem yok.Aile mahkemesi de Velayet hakkı ile ilgili Yasalarla hükmen Velayet verildiği için Velayetin ispatı için bu belgeyi vermeye gerek olamadığı görüşünde.Bende oğlum adına Haklı sebeplerle açtığım dava dilekçem de Talep sonunda Velayetin annede olduğunun tesbitini de istedim.Cünkü davayı açarken Velayet belgesi ibraz edemedim.Anladığım kadarı ile bu talebim doğrultusunda hakim görevsizlik kararı verip davayı Aile mahkemesinde görülmesi gerektiği hükmüne karar verdi.Ancak Aile Mahkemesi de velayetin tesbiti için kesin Red kararı verecektir.Hal böyle oluncada Hak ve zaman kaybına uğrayacağım kaçınılmaz.Karar elime gelince Istinaf mahk. karara itiraz edeceğim.Şayet Hakim kararı bu talep sonucu sebebiyle görevsizlik kararı vermişse bu Talep maddesinin ıslahını isteyerek davanın Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmesini talep edebilirmiyim.

Çünkü açtığım davanın içeriği Aile Mahkemesinin yetkisi dışında.
Asliye Hukuk da açtığım dava dilekçemin talep sonun da delil tespiti niteliğinde Velayetin tesbitini istemem dışında ki herşey TMK 27.maddesi gereği ele alınacak sebepler.

Kısacası zaman kaybı yaşamamak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Elimde Yargıtayın verdiği olumlu emsal dava kararları var ve hepsi Asliye Hukuk Mahkemesinde sonuca ulaşmış.

Bu dava TMK 339/5 madd. Devamında TMK 195. m gerektiren bir dava olmadığından vede boşanmanınım eki niteliğini taşımadığından davaya Aile mahkemesi bakmayacaktır.
Resmi dairelerde elimde olmayan TMK 337 m hükmen bana tanınmış olan Genel Velayet hakkımı ispatlayamadigim için soyadı farklılığı sebebiyle uğradığım engeller ve mağduriyet doğrultusunda yaşadığın küçük düşürücü durumlara son vermek istemekle alakalı ve davanın görevli mahkemesi Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Bana yol gösterecek bir bilgi sahibi varmı lütfen?