Merhaba Değerli Hukukçular,
Ben babamın yaklaşık 2 senedir vasisiyim. Babamı alzemhır hastalığından dolayı mahkeme kararı ile vesayet altına aldım. Sadece 1500 tl lik emekli maaşı vardı. O da geçimini bile sağlayamacak bir tutar olduğu için defter tutmasına gerek yoktur mahkemeden kararı çıkmıştı.
Derken süreç içinde babam çok ağırlaştı yatalak duruma geldi. Uzun ve kilolu olduğu için bakımını tek başına sağlamam güçleşti. Hastaneye götürmek, banyosunu yaptırmak vs...
yine mahkeme kararı ile babamı Kuruma verdim, sürekli kurumda kalması uygundur denildi. Kurumdaki fizyoterapist doktor sayesinde babam unuttuğu yürüme becerisini kazandı ve orda rahatı çok iyi. Her gittiğimde daha iyi görüyorum onu.
Yakında vasiliğimde 2. yıla girdiğim için vasilik sürenin uzatılmasını isteyeceğim.
Benim sorum şu:
2 yıldır tek kimse akrabamız bizi aramadı ancak babamın kuruma yattığını duyunca çıldırmışlar (kardeşleri vs) babamın vesayetini alıp onu kurumdan çıkarmak istiyorlar.
Babamın rahatı bozulacak yine hastalığı ağırlaşacak diye çok korkuyorum. kardeşlerinin asıl amacı onu kurumdan çıkarıp ona gerçek anlamda bakmadan
Aile bakanlığından bakıcı parası almak istemeleri. Bunu yapabilirler mi?
Çok üzülüyorum babam için.
Yardımcı olursanız çok sevineceğim.