ben emekli bir kamu görevlisiyim emekli olduktan sonra eşime ait arazide yonca tarımı ile uğraşmaya başladım. Ve toprak altı sulama sistemi kurarak proje hazırladım. arazim ss sulama kooperatifi alanında olduğu için bana önce saatte 45 metreküp su vereceklerini söylediler ama bu nun üçte ikisini ve saati 19 tl den 2016 da satın aldım ve iki senede bu su fiyatı 23 tl/saat oldu ve 2 bar basınçla sulama yaparken 2017 de 1 barı anca karşılar hale geldi. ve benim sulama saatim sulamanın yeterli olması için 2 kat arttı ve 46 tl lere geldi ve ayrıca sulama yeterli olmadığından ürün kaybım çok oldu. İtiraz ettim. Ve arazime Dsi den izinli derin kuyu açma izni istedim. Bana SS sulama kooperatifin den imza almam gerektiğni söylediler. ss sulama kooperatifine müraccat ettim. Bana borçlarımız çok kuyu açma izni verirsek borçlarımızı ödeyemeyiz gibi söylemlerle izin vermediler. Daha sonra araştırdığımda sulama kooperatifinin kuyuları 20 yıl önce dsi tarafından açılmış masrafları kooperatif tarafından ödenmesi gerekirken ödenmemiş. Dsi de bu alacağını alabilmek için 7 kuyudan bakımsızlıktan bozulan 4 kuyunun gayri faal olmasından 3 e düşen kuyularla yetersiz durumda olan ve vermesi gereken su miktarını veremeyen bu kooperatiflerin varlığını devam ettirmek için kooperatif sulama alanı belirleyip bu alanda yeni kuyu açma izni ile ilgili olarak koop başk. nına bırakmış koop başkanı kuyuaçılması için imza verirse kuyu açabili yorsun vermezse açamı yorsun.
Bu durumda ss sulama kooperatifi ilan ettiği alanda rakipsiz olarak maaşlarını, onarım masraflarını, elektirik masraflarını, ve ödenmeyen borçlarını öne sürerek fiyatlandırmaya gidiyor. Eğer biz kendi kuyumuzdan sulama yapabiliyor olsak bu maliyet sadece elektirik masrafı olacak. Dsi tarafından koop.lere rekabetsiz ortamda hareket etme fırsatı sağlanıyor. ayrıca bölgede eskiden açılmış 100 lerce kuyu kendi sulamalarını yapıyor ve yarıdan daha ucuza bizde bu emsallerimiz le aynı haklara sahip olmak istiyoruz fakat dsi bize kuyu açma izni vermiyor. Bu konuda çok şikayet var ama çiftci dile getiremiyor. yardımcı olunmasını istiyorum. maybar35@hotmail.com tel:5055426199
Bu konuda yardımcı olabilinirse ege bölgesinde pek çok çiftciye hesaplı sulama suyuna kavuşma imkanı sağlanacak