Merhabalar,
07.11.2005 tarihinde işbaşı yaptığım işyerimden 30.11.2006 tarihinde askerlik görevimi yerine getirmek üzere ayrılacağım. Bir yıl boyunca aldığım maaş asgari ücretin 1.6 katı idi. Ancak çalıştığım işyeri yönetmeliğine göre bir yılı sonunda maşım 3.22 x asgari ücret olacak. ayrıca çalıştığım işyeinde yılda 4 kez ikramiye veriliyor . Sorum şu: ben askere gitmek üzere işyerimden ayrılacağımı işyerime nasıl beyan etmeliyim, işten ayrılmadan kaç gün önce ve ne şekilde?
Ne kadar kıdem tazminatı alacağım. (1 aralık itibariyle alacağım kasım ayı maaşım 3.22 x asgari ücret olacaktır)
bir yılı doldurunca hak kazanacağım 14 iş gününe ait (izin kullanmazsam) herhangi bir ek olacak mı?
İşyerime başvururken cvimde askere gitmeden önce yüksek lisans yapacağımı ve askere en az 3 yıl gitmek istemediğimi belirttim. Ancak yüksek lisans ücretlerinin abartı olması (başvurduğum yere dönemde 1500 ytl gibi bir rkam ödemem gerekti) neticesinde bu arzumu gerçekleştiremedim. İşyerinin bu durumdan ötürü bana bir dava açma ihtimali olur mu?
teşekkürler