+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Hakkımda açılan dosyada atılan iftira?

Hakkımda açılan dosyada atılan iftira? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hakkımda açılan dosyada atılan iftira?

Merhabalar. İstanbulda taksi şoförüyüm. Kısaca konuyu anlatmak istiyorum. Aracıma binen zeynep adlı şahıs ve 2 arkadaşı küçükyalı çınar mahallesine gideceğini söyledi. Bindikleri nokta çınar mahallesiydi. Ben merkezine doğru indim. Cadde ilerde girilmez olup sağa sola ayrılıyor. Düz gidişimiz yasak. Sağa mı sola mı dönelim diye sordum. Çınar mahalledi dedim dedi. Dedim burası çınar mahallesi hanımefendi. Küçükyalı dedi. Evet küçükyalı çınar mahallesi dedim. Daha sonra siz tam neresine gideceksiniz diye sordum şafaklar sokak dedi. Bende yandexten arama yapıp buldum tam yola devam etmeye başladık Siz her yolcunuza böyle mi davranıyorsunuz dedi. Art niyet aramadığım için evet gideceği yeri bilmeyenlere bu şekilde davranıyorum dedim. Davranmaktan anladığım o anda yardımcı olmayı kastettiğini düşündüm. 2 km kadar gittik hiç ses çıkarmadı. Verdiği adrese geldik. Araçtan inerken para üstünü aldı. Sizin bu şekilde taksi şoförlüğü yapmanızı tavsiye etmiyorum dedi. Bende sizi ilgilendirmiyor kapıyı kapatır mısınız dedim. Bu neye kızdıysa var gücüyle kapıyı çarptı. Aracım sıfır ve bana ait. O an sinirlenip hayvan insanlı eğitimi al ayı diye bağırdım. Bu karakola gidip taksi şoförü ananı s...m diye bana küfretti demiş. İfadesinede yazıp açıkça imzalamış. Tabi araçta kamera kaydı olduğunu düşünememiş. Savcılıkta dava açılmadan arabulucuyu görevlendirmiş. Zeynep hanımı aramış davasından vazgeçsin diye oda 200 tl engelliler vakfıma bağışta bulunmam karşılığı davadan vazgeçeceğini bildirmiş. Arabulucu beni arayıp bunu söyledi. Bende parayı öderimde yani bu kadar tahrik edip sonra da hakaret ettiğim için onu haklı bulduysanız bende iftiradan dolayı dosya numarasıyla ve kanıt olarak kamera kaydımla dava açacağım dedim. Sizin fikriniz bu konuda nedir. Attığı iftiradan birşey çıkarabilirmiyim %100 haklı bulunması zoruma gitti. Tahrik edip edip hakaret edilincede suçlu neden tamamen ben oluyorum. Kamera kaydında da belli olduğu gibi sürekli kaşıntısı varmış gibi davrandı. Bende dava açsam arabulucu benide arayıp vazgeçmemi ister mi aynı şekilde bende kendisinden bağış yaptığına dair majbuz isteyip daha sonrada vazgeçeceğim. Yada tazminat davası vs. Açmak mı mantıklı. Yardımınız için teşekkür ederim. Ücreti karşılığında avukat tutmak pahasınada olsa kendisinin de cezasını çekmesini istiyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Hakkımda açılan dosyada atılan iftira? konulu yargıtay kararı ara
    Hakkımda açılan dosyada atılan iftira? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakkımda açılan dosyada atılan iftira?

Bence 200 TL yi istenilen yere bağışlayıp olayı unutmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    102
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Valla tamamen karakter yapınız ile alakalı nasıl davranacağınız.

Hırçın ve takık bir yapınız varsa uğraşmayı seviyorsanız alın belgelerinizi kamera kayıtlarınızı dosya savcısına gidin. İzletin , dinletin. Küfür etmediğinizi , bayanın yalan ifade verip hem savcılık makamını meşgul ettiğini hem de yalan beyanla yanlış yönlendirdiğnii söyleyin.şikayetçiyim deyin. Büyük ihtimal savcı arabuluculuk kararını kaldırıp bayan hakkında iftira ve yalan beyandan dava açacaktır. sizin için de takipsizlik verecektir. Gerisini o düşünsün. Ama bu süreçler için dediğim gibi savcıya çıkmanız daha sonra ne kadar süreceği belirsiz olan mahkemelere gidip gelmeniz gerekecek. yani hem zamandan hem cebinizden kayıp.

diğer türlü bunların hiçbiri ile uğraşmayıp parayı yatırıp olayı kafanızdan silebilirsiniz.

Nerede
    hatay
    İletiler
    375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hukuk forumunda denileni yap kurtul boş ver uğraşma gibi yorumları yakışıksız buldum. bazı konular vardır kamuyu ilgilendirir. böyle bir olayda bu insana taviz vermeniz bu tür olayların artmasına neden olur. atarım iftirayı alırım intikamımı yaklaşımıyla işinde gücünde ekmeğinin peşinde olan bir insanı huzursuz etmek bile başlı başına affedilmez bir olaydır. moda oldu zaten git karakola yap şikayetini iftira üzerinden 5 dakika sonra muhattabın çeksin ceremesini aylarca.. atsın kuyuya bir taşı devletin polisi savcısı hakimi avukatı uğraşsın dursun.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alphaRomeo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    hukuk forumunda denileni yap kurtul boş ver uğraşma gibi yorumları yakışıksız buldum.
    Son derece doğru söylemişsiniz. Ancak bu sözün muhtabı ben olmamalıydım. 57 yıllık hayatım boyunca hukukun üstünlüğü için mücadele verdim. Yeri geldi 1 Kuruş için dava açtım kazandım, yeri geldi açtığım davadan çıkan karardan milyonlarca kişi dava açmalarına bile gerek kalmadan yararlandı. Yani asla yazdığınız cümledeki mantığı taşımadım. Boşverci olmadım.

Amacım bir taraftan taksi sürücüsü olan üyenin en az zararla kurtulmasını sağlamak iken diğer yandan yargının yükünü hafifletebilmek.

Şu haliyle dava açılacağına, mahkemede en az 1500 TL adli para cezası alacağına, karşı taraf avukat tutarsa bir de bunu ödemek zorunda kalacağına, mahkeme masraflarının kendisine yükleneceğine, cezanın adli sicil kaydına işleneceğine, şikayetçi ayrıca taksi sürücüsü üyenin bağlı olduğu mesleki kuruluşa da şikayette bulunursa buradan da bir disiplin cezası alabileceğine kesin gözüyle bakıyorum.

Çünkü savcının elinde Zeynep hanım ve iki arkadaşının ifadeleri ile taksi sürücüsü üyenin ifadeleri mevcut. Kaldı ki, tahrik karşısında hakarette bulunduğunu kendisi de açıkça kabul ediyor. Ancak elinde olduğunu belirttiği kamera kaydını kendisini savunmak için neden dosyaya koymadığından hiç söz etmemiş.

Eğer gerçekten bahsettiği gibi haksız bir fiile tepki olarak hakarette bulunmuş ise 5237 s. TCK 129/1. maddeden yararlanabileceği kesin iken bu kaydı neden vermediğini de anlayabilmiş değilim.

Savcının dosyayı uzlaştırmaya göndermesi süpheliye "elimdeki kanıtlara göre hakkında dava açacağım, şikayetçi ile uzlaşabilirsen uzlaş" anlamında bir ihtardır.

Bu gerekçelerle taksi sürücüsü üyemize yine aynı tavsiyemi tekrar ediyorum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kamera kaydı dosyaya koyuldu koyulmasına rahmen zeynep hanım size neden iftira attın diyen olmadı zoruma giden bu. Arabulucuya kamera kaydı size ulaştımı diye sorduğumda evet ulaştı ama açıkca zeynep hanıma hakarette bulunmuşunuz bizde bunu delil olarak aldık dediler. İyi peki aldınız güzel o konuda suçluymda zeynep hanıma neden sormadınız bu taksi şoförüyle derdin ne bu çocuğu bu kadar tahrih ettin. Kamerada açıkca kapının hayvan gücüyle çarptığı kameranın sarsıntısında belli. Neden zeynep hanım değilde ben bu kadar suçlu bulunuyorum. Neden kimse zeynep hanım bu çocuk sana sadece hayvan insanlık eğitimi al ayı gibi kapatma dediğim duyuluyor. Neden gidipte mahkemeyi yanıltmak olayı abartmak iftira atmak gibi bir olay hiç sorgulanmıyor. Yani adalet bu kadar mı? Durduk yere mi hakaret ettim. Sen tahrik et et kendi malın olmayan kapının kilidinin ayarını kaöıracak kadar kapıyı çarp sonra sana ben birşey demiyeyim. Tamam hakaretten suçluyumda bu kadar tahrik edip iftira atanın suçu yok mu?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Designer5561 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kamera kaydı dosyaya koyuldu koyulmasına rahmen zeynep hanım size neden iftira attın diyen olmadı zoruma giden bu. Arabulucuya kamera kaydı size ulaştımı diye sorduğumda evet ulaştı ama açıkca zeynep hanıma hakarette bulunmuşunuz bizde bunu delil olarak aldık dediler. İyi peki aldınız güzel o konuda suçluymda zeynep hanıma neden sormadınız bu taksi şoförüyle derdin ne bu çocuğu bu kadar tahrih ettin. Kamerada açıkca kapının hayvan gücüyle çarptığı kameranın sarsıntısında belli. Neden zeynep hanım değilde ben bu kadar suçlu bulunuyorum. Neden kimse zeynep hanım bu çocuk sana sadece hayvan insanlık eğitimi al ayı gibi kapatma dediğim duyuluyor. Neden gidipte mahkemeyi yanıltmak olayı abartmak iftira atmak gibi bir olay hiç sorgulanmıyor. Yani adalet bu kadar mı? Durduk yere mi hakaret ettim. Sen tahrik et et kendi malın olmayan kapının kilidinin ayarını kaöıracak kadar kapıyı çarp sonra sana ben birşey demiyeyim. Tamam hakaretten suçluyumda bu kadar tahrik edip iftira atanın suçu yok mu?
    Kamera kaydında kapıyı normal olmayacak derecede çarptığı görülüyor mu?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Abi şöyle bir durum kamera tek taraflı yanı aracın önünü çekiyor biz kaza vs için takmıştık ama arabanın içinde oluşan sarsıntı ve gürültüden çok açık net belli. Kayıt keşke şuanda bende olsada yükleyip izletsem bilen kişiye. Kayıt şuanda savcılıkta var benim telefon denize düşünce kayıt gitti. Ama savcılıkta var. Yani dikkatli izlenince rahatlıkla açık ara farkla belli oluyor kapının çok sert çarpıldığı yani kapatmak değil resmen koparmak için vurdu

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Erdoğan Bey,

Burada üye olası bir dava durumunda 129/1. maddeden belki yararlanabilirdi. Madde haksız fiile karşı işlenen hakaret suçlarında indirime gidilmesini ya da cezasızlık öngörmektedir.

Bununla birlikte hukuka aykırı olan her fiil "Haksız Fiil" olarak değerlendirilmemektedir. Bunun için fiilin hukuka aykırı olması şartının yanısıra karşı tarafa bir zarar vermiş olması şartını da aranmaktadır.

Örneğin kapının hızlı örtülmesi, çarpılması nedeni ile maddi bir zarar oluşmalı, bu da ispat edilebilmelidir.

Ancak aradan zaman geçmiş. Kapıda maddi bir hasar olmuş olsa dahi bunun karakol aşamasında polis tarafından tutanakla tespiti gerekirdi.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ErdoÄŸan Bey,

Burada üye olası bir dava durumunda 129/1. maddeden belki yararlanabilirdi. Madde haksız fiile karşı işlenen hakaret suçlarında indirime gidilmesini ya da cezasızlık öngörmektedir.

Bununla birlikte hukuka aykırı olan her fiil "Haksız Fiil" olarak değerlendirilmemektedir. Bunun için fiilin hukuka aykırı olması şartının yanısıra karşı tarafa bir zarar vermiş olması şartını da aranmaktadır.

Örneğin kapının hızlı örtülmesi, çarpılması nedeni ile maddi bir zarar oluşmalı, bu da ispat edilebilmelidir.

Ancak aradan zaman geçmiş. Kapıda maddi bir hasar olmuş olsa dahi bunun karakol aşamasında polis tarafından tutanakla tespiti gerekirdi.
    Derdim iftirayı atan aaaa bak iftira attım bana birşey olmadı diye düşünmesin. Atılan iftiradan mahkemeye yalan ifade vermekten şahsa her hangi bir yaptırımda bulunduramaz mıyım mahkemeyi. Yani kız öyle bir kız ki akıllansın milletin başına da salça olmazsın ufacıkta olsa bir ceza alması haklılığının düşürülmesini istiyorum. Bağışta bulunmak vs dert değil. Bulunurum ama onun bak ben haklı çıktım diye düşünmesini istemiyorum. Yani adalet sormuyor mu sen bu adama küçükyalı demissin bu seni götürmüş gideceğin yeri bilmiyorsun tam nereye gideceksin diye sormuş şafaklar sokak demişsin götürmüş sonra neden böyle saçma bir tavıra bürünüyorsun. Baktı ben karşılık vermiyorum sakinim senin bu şekilde taksi şoförlüğü yapmanı tavsiye etmiyorum diyip iyice tahrik etti bende sizi ilgilendirmez hanımefendi kapatın kapıyı dedim hayvan gücüyle kapıyı kapattı sonra vay efendim hakaret etmişim iyi ettikte devletin hiç bir adamı sen gidip niye ananı s...m dedi diye ifade veriyorsun bak kamerada belli ses kaydı alıyor öyle bir kelime kullanmamış sen neden iftira atıyorsun diye sormaz mı? Yada benim düşüncem bağışı yapıp bu dosyayı kapatmak daha sonra şu şu numaralı dosyada ve savcılığa verilen ifade de ananı s.....m dedi diye yalan ifade de bulunan ve o dosyaya istinaden verilen kamerada açıkca iftira attığı belli olan şahıstan şikayetçiyim diye savcılıkta dosya açtırsam iftiradan dolayı hiç mi ceza almaz.

- - - Updated - - -

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bence 200 TL yi istenilen yere bağışlayıp olayı unutmanız sizin için en iyisi olacaktır.
    Yani diyorsunuz ki bırakın o iftira atmaya devam etsin. Savcılıkta kendisine verilen kamera kaydını umursamasın türkiyede de hakkınızı hiç aramayın.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iftira

hakkinda iftira atilmis forum

Forum