11.09.2006 tarihli Hürriyet'ten bir haber;

Albayın aşkı mahkemelik

Teslime TOSUN (DHA)

Antalya#8217;da Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı görevinden geçen yıl 30 Ağustos#8217;ta emekliye ayrılan Albay Selahattin Sezgin#8217;in turizmci Nüket Şirin ile olan aşkı mahkemelik oldu.

Taraflar karşılıklı birbirlerini mahkemeye verdi. Nüket Şirin, "evlenme vaadiyle kandırıldığını" söylerken Albay Sezgin#8217;in avukatı, "davacının her ilişki öncesinde müvekkilinden takı, yüzük gibi şeyler istediğini, bunları elde edemediğinde ilişkiye girmediğini" belirtti.

ANTALYA#8217;ya 2003 yılında atanan 50 yaşındaki Albay Selahattin Sezgin, aynı yılın kasım ayında kendisi gibi eşinden ayrılan iki çocuk annesi 43 yaşındaki turist rehberi Nüket Şirin ile tanıştı. Albay Sezgin ile turist rehberi Şirin, nikahsız yaşamaya başladı.

BURMA BİLEZİK İSTERİM

Nüket Şirin, görkemli bir düğünle evlenmek istediğini söylerken Selahattin Sezgin, düğünün ancak emekli olduktan sonra yapılabileceğini söyledi. Nikahsız çift, bu nedenle birkaç kez tartışıp ayrıldı, ancak her defasında barıştı. Geçen yıl albaydan 830 gramlık üçlü burma bilezik talep eden Nüket Şirin, bu isteğinin yerine getirilmemesi üzerine ayrıldı ve evlenme vaadiyle kandırıldığını iddia ederek Antalya Asliye Hukuk Mahkemesi#8217;nde dava açtı. Şirin, sevgilisinden 20 bini manevi olmak üzere toplam 25 bin YTL tazminat talep etti. Emekli olduktan iki ay sonra mahkemeye verildiğini öğrenen Selahattin Sezgin de karşı dava açtı. Aldığı ev eşyaları ile hediyeleri geri isteyen Sezgin, 5 bin YTL de tazminat istedi.

AŞK VE SEKS KARŞILIĞI

Emekli Albay Selahattin Sezgin#8217;in avukatı Nil Sağır, mahkemeye verdiği dilekçede, müvekkilinin Nüket Şirin#8217;le ilişkisinin Nisan 2004#8217;te başladığını belirtti. Dilekçede "Davacı o zaman görüşmede kendisinin #8217;aşk ve seks istediğini#8217; söylemesi üzerine ilk kez bir otele giderek beraber olmuşlardır" denildi. Avukat Sağır, Nüket Şirin#8217;in, müvekkiliyle olan her ilişkide yüzük- takı türünden istekleri olduğunu belirterek "Bunlar alınmadığında ise ilişkiye girmemiştir. Her defasında da #8217;Vermeden almak Allah#8217;a mahsustur#8217; demiştir" iddiasında bulundu. Nüket Şirin#8217;in isteği üzerine nişan yüzüğü takıldığı, nişanın ise burma bileziklerin alınmaması üzerine bozulduğu kaydedildi.

Katıldığı protokollerde beni #8217;eşim#8217; diye tanıttı

Suçlamaların hedefi olan Nüket Şirin ise emekli Albay Selahattin Sezgin#8217;in emekli olduğu gün nişanı bozduğunu ileri sürdü. İki yıl boyunca albayın kendisini katıldığı davetlerde protokole #8217;eşim#8217; diyerek tanıttığını söyleyen Şirin, şu iddialarda bulundu:

"Beni Heybeliada 88#8217;inci Mezunlar Toplantısı#8217;na götürüp askeri okula soktu. Bana asker eşlerine verilen subay orduevi ile askeri gazino giriş kartları çıkarttı. Ayrıca, yaklaşık 1.5 yıl boyunca ordunun ona tahsis ettiği makam arabası altımdaydı. Makam arabası beni istediğim yere götürür, getirir, ne talimat verirsem o yapılırdı. Askerler evimde tamirat bile yaptı. Pazara bile askeri arabayla ve emir eri ile gittim."

Selahattin Sezgin#8217;in görevi sırasında, kendisiyle olan ilişkisi yüzünden soruşturma geçirdiğini de ileri süren Nüket Şirin, "İki kez askeri makamlara ifade verdim. İlki benimle yaşadığı ilişki yüzündendi. İkincisi ise daha önceki görev yerinde, sahil güvenlik botlarıyla askerlere balık avlatıp, balıkları lüks restoranlara satmak suçlamasıydı" dedi.