Öncelikle merhaba. Konu hem tüketici hakları hemde icra konusunu kapsadığı için konuyu nereye açacağımı bilemedim. Yaklaşık 10 ay önce, yanındaki ek modül ve ekipman ile birlikte 3269 liraya 24 ay taksitle lg g5 marka bir telefon aldım. 2 ay sonra telefonda hayalet ekran dediğimiz arıza oluştu. Lg teknik servisine götürdüm ve yeni olduğu için değişim yapılmasını istedim. Teknik servis bu bir arıza değil ekranın karakteristik bir özelliği diyerek ne değişim yaptı ne de onarım. İl hakem heyetine durumu anlattım. Şikayet formu doldurmamı söylediler tabi üretici firma hakkında değil aracı firma hakkında. Ben de cihazın yenisi ile değiştirilmesi talebiyle form doldurdum. 6 ay bekledim ve bilirkişi incelemesinden sonra şikayet talebim lehime sonuçlandı.

Karardan 20 gün sonra karar kağıdını alıp firma şubesine gittim değişim istedim. Personelleri kararın kendilerine ulaşmadığını ve merkezlerini mail ile bilgilendireceğini 3 gün sonra tekrar gelmemi söyledi. 3 gün sonra gittim aynı personel cevap yazmamışlar dedi. Bana merkezlerinin numarasını verdi. Merkezlerini aradım. Telefondaki görevlilere tam derdimi anlatıyorum telefonu yüzüme kapatıyorlar. Bu şekilde 4 kere aradım anlattım. Dördüncüsünde sizi mahkemeye vereceğim deyince karar kağıdını bize gönderin dediler. Ben de il hakem heyetinin aynı kararı kendilerine gönderdiklerini söylediğini söyledim. Tekrar şubelerine gittim ama birşey yapamayacaklarını söylediler.

Tekrar il hakem heyetine gittim durumu anlattım. İcra takibi başlatabileceğimi yada tüketici mahkemesine verebileceğimi söylediler. Ben de gittim icra müdürlüğüne. Durumu anlattım. Ayrıca kararın para alacağına yönelik olmadığını arızalı ürünün yenisi ile değiştirilmesi yönünde olduğunu belirttim. Zaten kendileri de kararı okudular ve icra takibini başlattılar. Fakat icra takibinde arızalı ürünün değişimi gibi bir ibare yoktu. Görevliyi tekrar uyardım ve bunun para alacağı olmadığını anlattım. Görevli olsun siz icra takibini hakem heyetinin kararına istinaden ve karar uygulanmadığı için başlatıyorsunuz dedi. Para alacağı olmasa bile bu şekilde takip başlatılır onlar da telefonunuzu değiştirirler dedi. 10 gün sonra tekrar buraya uğrar durumu öğrenirsiniz dedi. 10 gün sonra tekrar gittim. Karşı taraf benim edimimi yerine getirmediğimi önce benim telefonu onlara teslim etmem gerektiğini bildirerek dava açmışlar. Ayrıca 3269 tl alacak şeklinde icra takibi başlatamayacağımı çünkü hakem heyeti kararının iki tara da borç yüklediğini ayrıca para alacağı olmadığını değişim kararı olduğunu belirterek dava sonuna kadar takibin durdurulması ve mahkeme giderleri ile avukatlık ücretinin tarafıma yüklenmesi isteğinde bulunmuşlar.

Mahkeme yaklaşık 4 ay sonra yapılacak. Sonuç olarak karşı taraf hakem heyeti kararını uygulamamak için beni oyaladı. Edimimi yerine getirmediğimi söylüyorlar fakat defalarca hakem heyeti kararıyla şubelerine gitmeme merkezlerini defalarca telefonla aramama rağmen kararı uygulamadılar.

Bu noktadan sonra benim ne yapmam gerekir. Karar yerine getirilmediği halde tüketici haklarından doğan seçimlik hakkımı kullanmış sayılırmıyım? Karşı bir dava açabilir miyim? Ayrıca icra takibinde yanlış bir yol mu izledim ne yapmalıyım?