Öncelikle merhabalar.
Yaklaşık 3-4 ay önce yeni bir daire satın aldim. Daire sıfır ve yeni boyanmış olduğu için ileride istediğim renge boyatırım düşüncesiyle tekrar boya yaptırmadan eve girdim. Eşim hamile kalınca, çocuk odası hazırlamak istedik ve küçük odayı ferah olması için açık bir renk tonuna boyamak istedik. Ve olayımız başladı...
Konu BEN, BENİM GETİRDİĞİM BOYACILAR, MÜTEAHHİT VE ONUN GETİRDİĞİ BOYACILAR (tolalde 4 boyacı) arasında 1 haftadır çıkılmaz bir hal aldı. Boyacıların hepsi, kendi boyacıları dahil, odanın hatalı boyandığını, tozlu halde boya yapıldığını ya da astar vurulmadan boyandığını, bu nedenle boyanın kağıt gibi kalktığını ve kısım kısım döküldüğünü, uzerine boya yapmanin zor oldugunu söylediler. Benim sorunum şu ki bugun evi tamamen boyatmak dusuncesinde olmasam da yarin öbür gün boyatmak istesigimde ne ile karsilacagimi bilememem daha dogrusu muhtemelen ayni sorunu tum odalarda gorecek olmam. Çözüm olarak ise boyacılar kalkan boyaların temizlenip yeniden tüm işlemlerin yapılması gerektiğini belirttiler. Ki bu iş çoook zahmetli ve zaman isteyen bir iş. Müteahhit tarafına sorunu nasil çözeceğimizi sorduğumda, ``Binayi yikip baştan yapalım istersen`` gibi nahoş yanıtlar aldım. Pekala iyi günler dileyip telefonu kapattım ve tüketici hak heyetine gittim. Orada bana bu durumun kendilerine yabancı olduğunu, olayı mahkemeye taşımamı söylediler. Ben de müteahhit tarafına savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı, gelip kendilerinden kaynaklı sorunları çözmelerini söyledim. Müteahhitin oğlu daireyi gördü, hata olabilir (yinede kesin hata var evet haklisin demiyor beyefendi) diyerek masraflari karsilayacağını ya da kendi boyacılarina yaptirabileceklerini soyledi. Bende bugun ne zaman gelebilir boyaci diye sordugumda babasinin ``kendi hatalari olsa da olmasa da maddi hicbirseyi karsilamayacaklarini`` soyledi.
Bu süreç içerisinde müteahhitin oğlu bana sen yaptır, ben maddi kaybini odeyecegim dedigi icin kendim küçük odayı 2 GUNUMU VEREKER KAZIDIM VE KENDI BOYACIMA VEREREK ALCISINI YAPTIRIP BOYAYA HAZIR HALE GETIRTTIM, SU AN ALCININ KURUMASINI BEKLIYORUZ.
Ben kazimadan bekletecektim odayi, mahkemelik olursak diye, ama sozlerine guvendim ve kazidim. Ne olur ne olmaz diye de herseyi fotografladim..
Bu konuda nasil bir yol izlemem gerekiyor yasal olarak bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bu arada ayni sorunu yasayan 2 daire daha var, konusup sordugum.
Verdiğim para haram olsun deyip herseyi kendim mi halletmeliyim, yoksa kimsenin hakkina girmesinler, iscilikten ya da malzemeden calmasinlar, yaptiklari isin ve aldiklari paranin hakkini versinler diyerek, diger insanlarin da canini yakmasinlar diyerek ugrasmalimiyim?

Şimdiden çok tesekkur ederim..