Herkese merhabalar,

Tarım ve hayvancılıkla ilgili kamu yararına faaliyet gösteren bir vakıf tavsiyesi de isteyerek. Hakkımı arama ve bu vakfa noter marifetiyle bağışlama ile ilgili mevzuyu paylaşıyorum:

Nüfus idaresinin de nüfus kayıtlarında usulsüzlük yaparak verese ketmi fiiline karışmış olan akrabalarımın bu fiillerine zemin hazırlamış olduğu kanaatinde olduğum önemli miktarda taşınmaz vardır. 2,5 yıl önce vefat eden babamın hissesinden payıma düşenlerden topluma yarar sağlayan, gençlere iş sahası açan bir vakfa bağış yapacağım. Zira babam da çocuklara eğitim ve iş desteği veren bir mali müşavirdi. Ticaret mahkemelerinde bilirkişilik yapan, neşriyatları olan bir uzmandı.

Bu bağışı yapma kararını duyan bazı murislerin de aynı yolu izleyecekleri duyumunu aldım. Zira onlar da malk mülk değil, miras kaçıranların kamu vicdanı nezdinde muhatap olmaları, vakfa bağışlanması noterce taahhüt edilecek taşınmazlarında kamu yararına bir iyilik hareketi olması, emsal oluşturması niyetindeyim.

Yer Rize’dir. Konu babamın, kız kardeşe eşitlik ilkesi gereği mirastan hak isteyince masasına silah konulup tehdit edilmiş olmasıdır. Bunu bana babam anlatmıştır. Zira kadının adı o akraba çevresinde yoktur. Bu hukuksuz fiili işleyenler babamın annesi ölümüne yakınken, bir annenin evlatları dururken bizi mağdur eden yeğenine mirası yazmışlardır. Bu ironiktir. Zira kız kardeşe pay yok diyenler, yine bir kadın olan babaannemin mirasını verese ketmiyle üzerlerine geçirmiştir. Ben toplum menfaati derdindeyim ve hakkımı kamuya yararlı bir vakfa bağışlayacağım. Sorularım şunlardır:

1.- Üsküdar Nüfüs müdürlüğü nezdinde yaptığım araştırmada İstanbul’da çalışıp yaşayan babamın kardeşlerinin “ANNE ADI” “Naziye” iken, babamın 1970 teki elle yazılma nüfus cüzdanında bu isim çizilip, “Nadiye” yazılmıştır. Bu yüzden babam yıllarca hem anne payından hem baba payından hak kaybına uğramıştır. Kadastro geldiğinde de dolayısıyla ismi gizlenmiş olmuş ve kişilerce babamın hakkı yetkililere yazdırılmamıştır. Babam asaleten 12 yıl önce nüfusa başvurduğunda talebi konusunda gerekenin yapılmasından imtina edilmiştir. Nufüs idaresinin yol açtığı bu suiistimal nedeniyle doğan bu mağduriyet ve için ayrıca tazminat davasını ödenen meblağı tümden vakfa hibe etmek kaydu şartıyla vakıf açma hakkını saklı tutup muhatapları bir miktar arazi terki marifetiyle uzlaşmaya zorlayabilir mi?

2.- Asaleten müracaatta bulunduğum Üsküdar nüfus Müd., Rize Fındıklı nüfusa 2 kez faks çekip babaannemin babamı doğurduğuna dair kaydı istemesi, konunun araştırılıp dönüş yapılmasını istemesine rağmen 3 haftadır yanıt verilmeyip suiistimalin devamı için bu anda müdahil olunabilir mi?

3.-Üsküdar nüfusta soy bağı evrakından edindiğim TC kimlikle babamın babası tarafından kalan, benim de nüfusa kayıtlı olduğum diğer köydeki dede arazisinde ise kadastro yazdırılırken yer almadığını, isminin yazdırılmadığını öğrendim. Kadastro müdürü Rize Fındıklı’da yerinden daha hızlı sonuç alınacağını söylemiştir. Nüfusta babamın anne adı düzeldiği zaman Kadastro’da izala,eyi şüyu hakkı doğar mı?

4.- Kuzenlerimden birinin köyde bir satış yapmaya çalıştığını öğrendim. Fakat böyle bir şeyde şüfa hakkı, ön alım, şerh gibi bir şeyi ihtiyati tedbir olarak bağış yapacağım vakfın avukatı vakıf tüzel kişiliği lehine koydurabilir mi?

Netice olarak, Verese ketmine karışanların tespiti ve fiili murislerin babalarının gerçekleştirdiği hukuksuz fiilden nadim olmaları ve iyi niyet göstermeleri halinde hak sahiplerine hakkaniyet ilkesine göre uygun köşelerde yer göstermeleri durumunda uzlaşma yoluna gidilebilecektir. izalei şuyu dan da bu suretle feragat edilebilecektir.

Keçicilik, yerinde Likapa (Yaban mersini) konserveciliği, istiridye mantarı yetiştiriciliği ve en başta çay tarımı ve ormancılık açısından zengin nimetlere sahip subtropik coğrafyadaki bu arazilerin bu fırsat düşkünü insanların hatalarına kurban edilmeyip, kadastroya itiraz süresinin dolmasına 1 yıl kalmışken hakkımın gençlerin okuması ve istihdamı için harcanması adına yol göstermenizi rica ediyorum. Hakkım kamuya bırakılacağı için artık kanımca bu bir kamu meselesi yani hepimizin çocuklarının meselesidir.

Teşekkürlerimi sunuyorum.

Tavsiyeleriniz ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler ediyorum.