+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Kamu ihalesi

Kamu ihalesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    eskişehir, merkez, Turkey.
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kamu ihalesi

merhaba .......

kamu sektöründe yıllardır ihaleyle iş alan bir mütahhit firma yıllar sonra ihale kaybetmesi sonucu çalışanları tarafından mahkemeye verilirse bu kamu sektöründe yapılan diğer ihalelere girebilirmi (sonuçta üst işveren olan kamu sektörü mütahhit çalışanlarına karşı mütahhit firma kadar sorumlu)... girse bile bu dava bu mütahhit şirketinin ihale dışı bırakılma nedeni olabilir mi?

sözün kısası bu dava mütahhit firmanın kamu ihalesine girmesine yada ihale dışı bırakılmasına neden olabilirmi ..... kamu sektörü olan üst işveren bu mütahhite kamu ihalesi kanunlarına göre nasıl bir davranış sergiler ....?

tşk. ederim .... saygılar ....

Hukuki NET Güncel Haber

Kamu ihalesi konulu yargıtay kararı ara
    Kamu ihalesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın İlgili;

2002 yılından bu yana yürürlükte olan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun, sorunuzla ilgili kısımları, aşağıdadır.

MADDE 10-

Aşağıda belirtilen durumlardaki istekliler ihale dışı bırakılır:
    a) İflas eden, tasfiye halinde olan, işleri mahkeme tarafından yürütülen, konkordato ilân eden, işlerini askıya alan veya kendi ülkesindeki mevzuat hükümlerine göre benzer bir durumda olan.
    b) İflası ilân edilen, zorunlu tasfiye kararı verilen, alacaklılara karşı borçlarından dolayı mahkeme idaresi altında bulunan veya kendi ülkesindeki mevzuat hükümlerine göre benzer bir durumda olan.
    c) Türkiye'nin veya kendi ülkesinin mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu olan.
    d) Türkiye'nin veya kendi ülkesinin mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş vergi borcu olan.
    e) İhale tarihinden önceki beş yıl içinde, mesleki faaliyetlerinden dolayı yargı kararıyla hüküm giyen.
    f) İhale tarihinden önceki beş yıl içinde, ihaleyi yapan idareye yaptığı işler sırasında iş veya meslek ahlakına aykırı faaliyetlerde bulunduğu bu idare tarafından ispat edilen.
    g) İhale tarihi itibariyle, mevzuatı gereği kayıtlı olduğu oda tarafından mesleki faaliyetten men edilmiş olan.
    h) Bu maddede belirtilen bilgi ve belgeleri vermeyen veya yanıltıcı bilgi ve/veya sahte belge verdiği tespit edilen.
    i) 11 inci maddeye göre ihaleye katılamayacağı belirtildiği halde ihaleye katılan.
    j) 17 nci maddede belirtilen yasak fiil veya davranışlarda bulundukları tespit edilen.

İhaleye katılamayacak olanlar

MADDE 11. - Aşağıda sayılanlar doğrudan veya dolaylı veya alt yüklenici olarak, kendileri veya başkaları adına hiçbir şekilde ihalelere katılamazlar:
    a) Bu Kanun ve diğer kanunlardaki hükümler gereğince geçici veya sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olanlar ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan ve organize suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar.
    b) İlgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilenler.
    c) İhaleyi yapan idarenin ihale yetkilisi kişileri ile bu yetkiye sahip kurullarda görevli kişiler.
    d) İhaleyi yapan idarenin ihale konusu işle ilgili her türlü ihale işlemlerini hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar.
    e) (c) ve (d) bentlerinde belirtilen şahısların eşleri ve üçüncü dereceye kadar kan ve ikinci dereceye kadar kayın hısımları ile evlatlıkları ve evlat edinenleri.
    f) (c), (d) ve (e) bentlerinde belirtilenlerin ortakları ile şirketleri (bu kişilerin yönetim kurullarında görevli bulunmadıkları veya sermayesinin % 10'undan fazlasına sahip olmadıkları anonim şirketler hariç).
    İhale konusu işin danışmanlık hizmetlerini yapan yükleniciler bu işin ihalesine katılamazlar. Aynı şekilde, ihale konusu işin yüklenicileri de o işin danışmanlık hizmeti ihalelerine katılamazlar. Bu yasaklar, bunların ortaklık ve yönetim ilişkisi olan şirketleri ile bu şirketlerin sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları şirketleri için de geçerlidir.
    İhaleyi yapan idare bünyesinde bulunan veya idare ile ilgili her ne amaçla kurulmuş olursa olsun vakıf, dernek, birlik, sandık gibi kuruluşlar ile bunların kurmuş oldukları veya ortak oldukları şirketler bu idarelerin ihalelerine katılamazlar.
    Bu yasaklara rağmen ihaleye katılan istekliler ihale dışı bırakılarak geçici teminatları gelir kaydedilir. Ayrıca, bu durumun tekliflerin değerlendirmesi aşamasında tespit edilememesi nedeniyle bunlardan biri üzerine ihale yapılmışsa, teminatı gelir kaydedilerek ihale iptal edilir.

Konuya ilişkin eski bir Yasa da, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'ydu ve ilgili kısımları, aşağıda:

DÖRDÜNCÜ KISIM: İHALE İŞLERİNDE YASAKLAR VE SORUMLULUKLAR

YASAK FİİL VE DAVRANIŞLAR :

Madde 83 - İhale işlemlerinin hazırlanması, yürütülmesi ve sonuçlandırılması sırasında;

a) Hile, desise, vait, tehdit, nüfuz kullanma ve çıkar sağlama suretiyle veya başka yollarla ihaleye ilişkin işlemlere fesat karıştırmak veya buna teşebbüs etmek,

b) Açık teklif ve pazarlık usulü ile yapılan ihalelerde isteklileri tereddüde düşürecek veya rağbeti kıracak söz söylemek ve istekliler arasında anlaşmaya çağrıyı ima edecek işaret ve davranışlarda bulunmak veya ihalenin doğruluğunu bozacak biçimde görüşme ve tartışma yapmak,

c) İhale işlemlerinde sahte belge veya sahte teminat kullanmak veya kullanmaya teşebbüs etmek, taahhüdünü kötü niyetle yerine getirmemek, taahhüdünü yerine getirirken idareye zarar verecek işler yapmak veya işin yapılması veya teslimi sırasında hileli malzeme, araç veya usuller kullanmak, Yasaktır.

İDARELERCE İHALELERE KATILMAKTAN GEÇİCİ YASAKLAMA:

Madde 84 - 83 üncü maddede belirtilen fiil veya davranışlarda bulundukları anlaşılanlar, bu fiil ve davranışlar ihale safhasında vaki olmuşsa idarelerce o ihaleye iştirak ettirilmeyecekleri gibi fiil veya davranışlarının özelliğine göre ihaleyi yapan bakanlık veya ilgili bakanlık tarafından, haklarında bir yıla kadar bütün ihalelere katılmaktan yasaklama kararı verilir. Kararı veren idareler, bu kararı, Resmi Gazete'de ilan ettirirler. Bu kararlar ilgililerin müteahhitlik siciline de işlenir. İhalelere katılmaktan yasaklananlar, yasaklı oldukları süre içinde diğer idarelerce yapılacak ihalelere de müteahhit veya müşteri sıfatıyla katılamazlar.

Haklarında bu yolda işlem yapılanların sermayesinin çoğunluğuna sahip bulunduğu tespit edilen tüzel kişilere de aynı müeyyide uygulanır.

Üzerine ihale yapıldığı halde usulüne göre sözleşme yapmayan istekliler ile sözleşme yapıldıktan sonra taahhüdünden vazgeçen ve mücbir sebepler dışında taahhüdünü sözleşme ve şartname hükümlerine uygun olarak yerine getirmeyen müteahhit veya müşteriler hakkında da, ihaleyi yapan bakanlık veya ilgili bakanlık tarafından, bir yıla kadar ihalelere katılmaktan yasaklama kararı verilir ve bu kararlar Resmi Gazete'de ilan ettirildiği gibi ilgililerin müteahhitlik sicillerine işlenir.

İhaleyi yapan idareler, ihalelere katılmaktan yasaklamayı gerektirir bir durumla karşılaştıkları takdirde, gereğinin yapılması için bu durumu ilgili bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler.

CEZA SORUMLULUĞU VE SONUÇLARI:

Madde 85 - 83 üncü maddenin (c) bendinde yazılı fiil ve davranışları bu durumları iş tamamlandıktan ve kabul işlemi yapıldıktan sonra anlaşılmış olsa dahi tespit edilenler ile, o işteki ortak veya vekilleri haklarında ceza kovuşturması yapılır; hükmolunacak ceza ile birlikte bir yıldan üç yıla kadar bütün ihalelere girmekten mahkeme kararı ile yasaklanırlar.

Bu Kanun kapsamına giren işlerden dolayı haklarında Türk Ceza Kanununun 342 nci maddesi ile son soruşturmanın açılmasına karar verilen müteahhitlere, yargılama sonuna kadar, hiçbir suretle yeni iş verilmez.

Bu Kanun kapsamına giren işlerden dolayı haklarında Türk Ceza Kanununun 339 340 ıncı maddeleri ile son soruşturmanın açılmasına karar verilen kontrol teşkilatı mensupları, yargılama sonuna kadar görevden uzaklaştırılırlar.

(Değişik fıkra: 02/01/2003 - 4782 S.K./4. md.) Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının Üçüncü Babının Üçüncü Faslında yer alan rüşvet verme suçu ile 339, 340 ve 342 nci maddelerine göre, bu Kanun kapsamındaki suçlar nedeniyle haklarında tekerrür hükümleri uygulananlar, mesleklerini icradan men olunurlar ve herhangi bir ad altında müteahhitlik yapamazlar.

Bu mahkumiyete ilişkin kararlar, ilgililerin meslek ve müteahhitlik sicillerine işlenir.

GÖREVLİLERİN SORUMLULUĞU:

Madde 86 - İhale, muayene ve kabul komisyon veya heyetlerinin başkan ve üyeleri ile diğer ilgililer, görevlerini kanuni gereklere göre tarafsızlıkla yapmadıkları ve taraflardan birinin zararına yol açacak ihmal ve kusurlu hareketlerde bulunduklarının tespiti halinde haklarında disiplin cezası uygulanacağı gibi, fiil ve davranışlarının özelliğine göre ceza kovuşturması da yapılır. Ayrıca, tarafların bu yüzden uğradıkları zarar ve ziyan da kendilerine ödettirilir.

HİLELİ İNŞAAT VE ONARIM :

Madde 87 - Gayrimenkullerin yapım ve onarımlarında kesin kabul tarihinden itibaren 5 yıl içinde malzemenin hileli olmasından veya yapım ve onarımın teknik icaplara uygun olarak yapılmamasından ortaya çıkan zarar ve ziyan, Borçlar Kanununun 360 ıncı maddesi gereğince ve 363 üncü maddesindeki sürede müteahhide ikmal ve tazmin ettirilir.

İdareler beş yıllık sürede ortaya çıkacak zarar ve noksanları tespit ile gereğinin yapılması için durumu ilgili mercilere bildirmekle ödevlidirler.

İşin nezareti kendisine tevdi edilen mühendis, mimar ve memurlar
    hakkında da ayrıca bu Kanunun 86ncı maddesi uygulanır.

Ayrıca; Türk Ceza Kanunu'nda da çeşitli düzenlemeler var.

Anladığım kadarıyla (sorunuz açık olmadığından, tahmin yürüttüm), siz, böyle bir şirkete ve ihaleyi veren kamu kurumuna karşı, işçilik alacağı davası açtınız ve şimdi de, bu şirketin bir daha ihale almamasını istiyorsunuz; ama bunun mümkün olması mümkün değil...

Saygılarımla,

Nerede
    eskişehir, merkez, Turkey.
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

özürdilerim .....konuyu dolaştırıp net bir şekilde anlatmadığım için .......

farzedelimki ben bir kamu sektöründe ihale ile iş alan ve işçi çalıştıran bir mütahitim ve işçilerimle alacak verecek davası açılmış bir mütahitim işçilerim bana tazminat hakları için dava açtılar .... dava halen sürsün ... ve ben zamanı dolan ihaleler için açılacak olan yeni ihaleye girmek isteyen bir mütahit olayım aynı zamanda işçilerimin bana açmış olduğu bu dava aynı kamu sektöründe girmeyi düşündüğüm ihaleler için bana eksi(-) puan kaybettirirmi sonuçta ben işçilerin parasını ödemedim ve davalı olduk ayrıca ihale almaya çalıştığım kamu sektörüde bu davada ben kadar sorumlu tutulacak sonuçta üst işveren ben kadar sorumlu dava açan işçilere karşı .... üst işveren bana dermi acaba yaw kardeşim hem işçilerin parasını ödemiyorsun dava açıyorlar kendin kadar bizimde bu dava ile başımızı ağrıtıyorsun git dava olayını hallet hemen yoksa burada seni ihaleye alamayız derlermi bana ....

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yukarıdaki yanıtımın en altında, bu sorunuzun yanıtı mevcut.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php13585-Kamu-ihalesi

devlet memuru ihaleye girebilir mi

Devlet memuru icra ihalesine girebilir mi

memur ihaleye girebilir mi

insaat muhendisi kamu ihalesine nasil girer

devlet memuru arac ihalesine girebilirmi

memur icra ihalesine girermi

memur ucra ihalesine gurermi

memurun icra ihalesine girmesi

devlet memuru icra ihalesine girermi