+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: İnternet cafelerde eğlence vergisi

İnternet cafelerde eğlence vergisi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İnternet cafelerde eğlence vergisi

merhaba,
    belediye eğlence vergisi adı altında internet cafemizden 549 YTL tutarında bir vergi almak için ödeme emri verdi bugün fakat bildiğim kadarıyla internet cafeler böyle bir vergiyi ödemekle mükellef değiller.Beni bu konuda aydınlatabilecek ve ne yapmam gerektiğini söyleyebilecek biri varsa sevinirim.
    Teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

İnternet cafelerde eğlence vergisi konulu yargıtay kararı ara
    İnternet cafelerde eğlence vergisi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın İlgili;

Konu; 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun 17 vd. maddelerinde düzenlenmiş olup; 19. maddeye (özellikle 5. fıkraya) tâbi olunması halinde, bu vergi alınmayacaktır.

Yasanın ilgili kısımları şöyledir:

Eğlence Vergisi
    Konu:
    Madde 17 #8211; Bu Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen ve belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde yer alan eğlence işletmelerinin faaliyetleri Eğlence Vergisine tabidir.
    Mükellef:
    Madde 18 #8211; Verginin mükellefi, eğlence yerlerini işleten gerçek veya tüzelkişilerdir.
    İstisna ve muaflıklar:
    Madde 19 #8211; Aşağıda belirtilen eğlence faaliyetlerinden bu vergi alınmaz:
    1. Ulusal bayramlar veya tarihi özellik taşıyan günler nedeniyle genel ve katma bütçeli idareler ile il özel idareleri, belediyeler, köyler ve bunların kurdukları birlikleri tarafından düzenlenen ve kazanç amacı gütmeyen tören, şenlik, müsabaka ve gösterilerle balo, temsil ve benzeri faaliyetler,
    2. Genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ve köyler tarafından kültürel, sosyal, turistik ve ekonomik amaçlarla düzenlenen kongre, konferans, fuar, festival, şenlik, sergi ve benzeri faaliyetler ile tertip edilen eğlenceler ve konserler.
    3. Eğitim ve öğretim kuruluşları ile okul dernekleri, kamu yararına çalışan dernekler, orduevleri, askeri gazinolar ve askeri dinlenme tesislerinde tertiplenen eğlenceler.
    4. Spor - Toto oynanması.
    5. (Ek : 3/10/1984 - 3048/1 md.) Bira, alkollü içki içilmeyen, satılmayan ve ruhsatnamelerde kahvehane, kıraathane, çayhane ve çay ocakları olduğu belirtilen yerler.

Ayrıca; konuyla ilgili bazı tamimler de şöyle;

SAYI : B.07.0.GEL.0.66/6624-64
    KONU : Oyun ve eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren
    ve ruhsatlarında İnternet-Cafe yazılı yerlerden eğlence
    vergisi alınıp alınmayacağıı hk.
    İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
    (Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne)

Çankaya Belediye Başkanlığından alınan örneği ekli 6.6.2000 gün ve 08.08.01/2847 sayılı yazıda, yeni açılan oyun ve eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren ve ruhsatlarında İnternet-Cafe yazılı yerlerden eğlence vergisi alınıp alınmayacağı konusunda tereddüte düşüldüğü belirtilerek, konu hakkında Bakanlığımız görüşü sorulmaktadır.

Bilindiği gibi, 2464 sayılı Kanunun 17 nci maddesinde, Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen ve belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde yar alan eğlence işletmelerinin faaliyetlerinin eğlence vergisine tabi olduğu hükme bağlanmıştır. Aynı Kanunun istisna ve muaflıklara ilişkin 19 uncu maddesinin 5 numaralı bendinde de, bira, alkollü içki içilmeyen, satılmayan ve ruhsatnamelerde kahvehane, kıraathane, çayhane ve çay ocakları olduğu belirtilen yerler eğlence vergisinden istisna edilmiştir.

Bu hükümlere göre, ruhsatnamelerinde İnternet-Cafe yazılı yerler, kahvehane ve kıraathane niteliğinde bulunduğundan, eğlence vergisi ile yükümlü tutulmamaları gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini, konu ile ilgili Bakanlıkları görüşünün belirlenerek gerekli duyurunun yapılmasını arz ederim.

Bakan a.

Başlık Belediye Gelirleri Kanunu Sirküleri/1
    Tarih 02/03/2005
    Sayı BGK-1/2005-1

T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelirler Genel Müdürlüğü
    Belediye Gelirleri Kanunu Sirküleri/1
    Konusu : İnternet Kafelerden Eğlence Vergisi Alınmaması
    Tarihi : 02.03.2005
    Sayısı : BGK-1/2005-1

İlgili olduğu maddeler : Belediye Gelirleri Kanununun 17 ve 19 maddeleri

1. Giriş
    İnternet Kafelerden, eğlence vergisi alınıp alınmayacağına yönelik olarak Bakanlığımıza iletilmiş sorulara ilişkin açıklamalar, bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

2. İnternet Kafelerin Eğlence Vergisi Karşısındaki Durumu

Bilindiği gibi, 2464 sayılı Kanunun 17#8217;nci maddesinde, belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde yer alan eğlence işletmelerinin faaliyetlerinin eğlence vergisine tabi olduğu hükme bağlanmıştır.

Aynı Kanunun istisna ve muaflıklara ilişkin 19#8217;uncu maddesinin 5 numaralı bendinde de, bira, alkollü içki içilmeyen, satılmayan ve ruhsatnamelerde kahvehane, kıraathane, çayhane ve çay ocakları olduğu belirtilen yerler eğlence vergisinden istisna edilmiştir.
    3. Sonuç

Buna göre, internete bağlanma hizmeti veren, bira, alkollü içki içilmeyen, satılmayan ve ruhsatnamelerinde #8220;Kahvehane#8221; veya #8220;İnternet Kafe#8221; yazılı yerlerin eğlence vergisi ile yükümlü tutulmamaları gerekmektedir.

Duyurulur.

Osman ARIOĞLU

Bakan a.

Gelirler Genel Müdürü

Bazen, çeşitli iadreler, bu tür işgüzarlıklar yapıyorlar (biz avukatlardan, işyeri açma ruhsatı istedikleri gibi). Bu gibi durumlarda, hemen bir avukattan yardım almanız ve idari yargıda dava açmanız gerekmekte.

Saygılarımla,

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İnternet cafelerde eğlence vergisi

Merhaba ben internet ve playstation cafe işletiyorum ruhsatımda internet cafe ve playstation eglence salonu diye geçmektedir.Şimdi belediye bizden eglence vergisi talep etmektedir bu yasalmıdır değilmidir ne yapmamız gerekmektedir saygılarıma.

Nerede
    düzce
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: İnternet cafelerde eğlence vergisi

Merhaba, ben internet kafe işletiyorum. Konu oldukça eski olduğundan bilen arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını rica ediyorum. Bugün bana da 2010 yılı ile ilgili eğlence vergisinin ödenmemiş olduğuna dair bir yazı geldi ve belgede 7 gün içinde belediyeye beyanname vermem gerektiğini ya da konuda görüşmek üzere belediyedeki genel tahakkuk servisine başvurmak gerektiği yazılmış. Burada açılmış olan konuda bizlerin böyle bir vergi ödeme yükümlülüğümüzün olmadığı söylenmiş. Ama sitede konu açılalı aradan 4 yıl geçmiş, bu süre zarfında bu kanunda bir değişiklik oldu mu ? Bizler bugün internet kafeler olarak bu vergiyi ödemekle mükellef miyiz acaba ?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: İnternet cafelerde eğlence vergisi

Hayır kanun hala aynı sizden haksız yere eğlence vergisi istiyorlar. Limited şirket mi yoksa şahıs işletmesi mi?

Nerede
    düzce
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İnternet cafelerde eğlence vergisi

Selçuk Bey beni aydınlattığınız için size çok teşekkür ederim. Kafe benim üzerime yani şahıs üzerine, şirket değil. Pazartesi belediyeye gidip durumu izah etmeye çalışacağım o zaman. Olmazsa sanırım avukata başvurmam gerekecek. Ya da başka bir yol var mı izleyebileceğim ? Bu arada farkeden birşey oluyor mu şirket ya da şahıs üzerine olunca eğlence vergisinde ?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yok. Şirketlerde .... İnş. Ticaret Gıda gibi bir sürü ünvan oluyor o yüzden internet kafe olduğunu farkedememiş olabilirler diyecektim.

Nerede
    antalya
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar. Sormak istediğim sadece playstation kafe işletiyorum, kafe şahıs üzerinedir. Belediye 2010 da aldığı bir karara göre 2010 yılından bu yana olan borçlarımı torba yasa çerçevesinde yapılandırmam için bana bir mektup yollamış.

Ekdede bunun bilgilendirme olduğu( benim bu uygulamadan mektup gelene kadar haberdar olmayışım bana şu an bildirilmesindendir) ödemediğim takdirde içra işlemleri ile karşılaşacağımı yazmışlar.

Diğer benim gibi aynı iş ile uğraşan arkadaşlarıma sorduğumdada onların dikkate alıp ödemediklerini şu ana kadar bir şey olmadığını söylediler. Başlık altında yazılanları dikkatlice okudum ama son arkadaş durumunun ne olduğuna dahir birşey yazmadığı için bu başlığı tekrar açmak gereği duydum. Şu an ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bende aynı konudan dertliyim..playstation cafe sahibiyim..internetten sorgulattım yaklaşık 1500 tl eğlence vergisi gözüküyor..biz bu vergiye tabimiyiz yoksa sadece işnternet cafecilermi muaf

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelir İdaresi Başkanlığı

SAYI : B.07.1.GİB.0.66/6624-187 063761 17/0/2007
    KONU :

İlgi:Tarihsiz dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, internet kafelerin eğlence vergisinden istisna tutulduğu belirtilerek play station oyun salonlarının da söz konusu vergiden istisna tutulması talep edildiği anlaşılmakta olup konu hakkında Başkanlığımız görüşü aşağıda açıklanmıştır.

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 17 nci maddesinde, belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde yer alan eğlence işletmelerinin faaliyetlerinin eğlence vergisine tabi olduğu hükme bağlanmıştır.

Aynı Kanunun istisna ve muaflıklara ilişkin 19 uncu maddesinin (5) numaralı bendinde, bira, alkollü içki içilmeyen, satılmayan ve ruhsatnamelerde kahvehane, kıraathane, çayhane ve çay ocakları olduğu belirtilen yerler eğlence vergisinden istisna tutulmuş ancak, atari, oyun makinası ve bilgisayar oyunlarının oynatıldığı salonlarla ilgili bir istisna hükmüne yer verilmemiştir.

Ayrıca, 2/3/2005 tarihli ve BGK-1/2005-1 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu Sirküleri/1 ile, ruhsatnamelerinde “internet kafe” yazılı yerlerin Kanunun istisnalara ilişkin 19/5 inci maddesi hükümleri içerisinde değerlendirilerek, eğlence vergisi ile yükümlü tutulmamaları gerektiği belirtilmiştir.

Anılan Kanunun 20 nci maddesinin (3) numaralı bendi ile, biletle girilmesi zorunlu olmayan bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kabare dansing, bilardo ve masa futbolu salonları gibi eğlence yerlerinden işin mahiyetine göre çalışılan her gün için belediye meclislerince takdir edilecek miktarda eğlence vergisi alınacağı hükme bağlanmış ve madde metninde eğlence yerleri geniş kapsamlı tanımlanarak maddede sayılanlar dışında kalan benzer yerler de eğlence vergisi kapsamına alınmıştır.

Bu nedenle, eğlence mahiyetinde olan atari, oyun makinası ve bilgisayar oyunlarının oynatıldığı play station oyun salonlarının işleticilerinden 21 inci maddenin (III) numaralı bendinde belirtilen miktarlarda ve 22 nci maddedeki usul ve esaslara göre eğlence vergisi alınması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Mürsel Ali KAPLAN
    Başkan a
    Gelir İdaresi Daire Başkanı

anlaşıldığı üzere internet kafe yazanlar(ruhsat) ödemiyor, play s. yazanlar ödüyor

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

internet cafe vergisi

playstation cafe den eğlence vergisi ne kadar 2015

internet cafelerde eğlence vergisi

internet cafeden eylence vergisi

ps 3 oyun salonları belediye eğlence vercisi

playstation cafe vergisi

playstation 3 oyun salonlarında vergileri

internet cafe eğlence vergisiinternet kafe vergileriplaystation cafe eğlence vergisi 2015cafe de bilardo oynatilir miplaystation cafe vergi kodu neinternet kafelerden alinan eglence vergisiinternet kafe vergileri 2016playstation salonunun vergisiinternet cafe vergisi ne kadarplaystation yillik vergisi kac parainternet cafe basit usul olur muoyun cafe basit usul olur muinternet cafe için vergilerinternet ps3 cafe basit usul mu internet cafe vergileriplaystation salonu vergisi ne kadarplaystation cafelerde eğlence vergisiinternet cafe yıllık vergisi
Forum