Değerli arkadaşlar, İlk kez soru soruyorum. Benim de ileride faydalı olmam dileğiyle yardımınızı rica ediyorum. Miras Kanunun Miras bırakanın (müris) sağlığında altsoyuna yaptığı kazandırmalar hakkındaki maddesini ilginize sunmak istiyorum.

MİRASTA DENKLEŞTİRME

A. Mirasçılar arasında

Madde 669- Yasal mirasçılar, mirasbırakandan miras paylarına mahsuben elde ettikleri sağlararası karşılıksız kazandırmaları, denkleştirmeyi sağlamak için terekeye geri vermekle birbirlerine karşı yükümlüdürler.

Mirasbırakanın çeyiz veya kuruluş sermayesi vermek ya da bir mal varlığını devretmek veya borçtan kurtarmak ve benzerleri gibi karşılık almaksızın altsoyuna yapmış olduğu kazandırmalar, aksi miras bırakan tarafından açıkça belirtilmiş olmadıkça, denkleştirmeye tâbidir.

Hal böyleyken, saklı payını istemek amacıyla, mirasçılardan birinin kredi kartı ödemelerini, mürisin (miras bırakanın) emekli maaşından (elden) alıp ödediği iddia edilirse, bunun ispatı için banka hesap hareketlerinde murisin hesabında (hemen hemen aynı miktarda) azalma ve altsoyun hesabında artış olduğu gözlenirse MK. nun 669/2 maddesine hükmedilir mi?

Saygılar.