İyi günler arkadaşlar. hukukcu arkadaşlardan bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.

Bundan yaklaşık 6 sene kadar önce, kayın biraderime balye makinesi için kefil oldum. Yaklaşık 45 bin tl kadar bir meblağ. O zamanlar iyi kötü ödüyordu, babasıda ona kefil olmuştu öder benim oğlum, o ödemesse ben öderim dedi. Dediği gibide yaptı kayın birader ödemedi, kendi ödedi borcun büyük bir kısmını, o da 3 sene önce vefat etti. borcun yaklaşık 20 bin tl lik bir kısmı duruyor her ay maaşımdan 750 tl kesiliyor yaklaşık 3 senedir. şimdiye kadar 30 bin kadar kesilmiştir. borç hiç bitmiyor ödeme taksitleri yıllık olduğu için her sene maaşımızdan kesildiği kadar (bir kefil daha var bu arada) eksiliyor, taksitin vakti geldiği zaman kalan borç ana parasının iki katı kadar faiz yiyor aynı meblağ kalmaya devam ediyor bankada.

borç için her gittiğimde ödemeyeceğini söylüyor, her ay bir araba değiştiriyor, 2 ay önce 2. karısını aldı evdeki eşinin üzerine. bende bir memurum ha deyince çekemiyorum vermiyor bankalar o kadar parayı. emekliliğim geldi emekli olamıyorum, emekli olduğum anda bankanın el koyacağını söylüyorlar emekli ikramiyeme (bu yılki faiziyle tekrar 30 35 bin civarlarına cıktı borç).

şimdi bu konuda yapabileceğim izleyebileceğim hukuki bir süreç varmı, kefilliğimi düşürebileceğim yada ikramiyemin maaşımın kesilmesini engelleyebileceğim bu konu hakkında bilgi almak istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.