Merhaba;

Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok makbule geçer.

Babaannem üzerine olan bir arsa babaannem hayatta iken halamın vekaleti ile kat karşılığı sözleşme ile yüklenici bir firmaya verildi. Bu süreçte Babaannem vefaat etti. Daha sonra babamda vefaat etti. Sözleşmeye göre mirasçılar olarak sorumluluklarımız var.

Şöyle ki;

Sözleşmede inşaat yüzdesine göre arsa payı devri var. Kat irtifakı olan yaklaşık 20 adet bağımsız bölümü 8 mirasçı olarak yükleniciye ferağ vereceğiz. Yalnız ben ferağ vermek istemiyorum. Sebebi ise sözleşmede belirtilen iskan alma süresinde inşaatın bitmemesi ve kira kaybı kadar gecikme bedelinin herkese ödenmesi var. Sözleşmede açık şekilde gecikme bedeli olarak güncel kira kaybının yüklenici tarafından ödeneceği yazıyor ama yüklenici bu parayı ödemiyor.

Kısacası yüklenici muhtemelen arsa payı devri için ihtar gönderecek bende veya birgrup mirasçı cevapsız bırakacağız ve arsa payı devri için dava açmak zorunda kalacak. Biz ise aramızda anlaşamadığımızdan dolayı alacak davası açamıyoruz v.s.

Yüklenicinin Cebri Tescil Davası açabileceğini okudum. Bu davanın sonucu ne şekilde tezahür eder ve kayıplarım ne olur ?

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.