Merhaba,

Yaşadığım bir sorunla ilgili değerli görüşlerinizi almak isterim.

Belediye sınırları dışında kalan (iskan dışı) eski bir köy yolu kenarında kalan bir tarla için imar değişikliği sürecindeyim. Bu alana bir kır evi şeklinde bir katı mesken olmak üzere diğer katı ticari faaliyet yapmak istiyorum. (restoran vb). Önümüzden geçen stabilize yol il özel idare kontrolünde olduğundan Belediye Sınırları Dışında Karayolu Kenarındaki Yapı ve Tesisler yönetmeliğini işletiyorlar. Yönetmelikte çekme mesafesi ile ilgili olan 26.madde var. Ticari faaliyet olduğundan 25 metre çekme mesafesi deniyor. Ancak meskenlerde 5 mt mesafe arandığı söyleniyor. Şartlar nedeniyle 25 mt mesafeye zaten arazimde sahip değilim.

Yapmak istediğimiz mesken niteliğini koruyarak kır evi içerisinde ticari faaliyet olduğundan aynı yönetmeliğin 34.maddesinin beni ilgilendirdiğini düşünüyorum. Ancak 34'te belirtilen son paragrafında ilgili bölümünde belirtilen hükümler aynen uygulanır hangi bölümü kastediyor? Sonuçta ben oraya 5mt çekme mesafesi ile kır evi yaptığımda ve meskenin bir bölümünü kullandığımda 26. madde tekrar işletilebilir mi? ya da bunun mantığı uygulaması nasıldır? Değerli görüşlerinizi beklerim.

"Madde 26 - Tesisler bünyesinde mevcut olan yerüstü akaryakıt,sıvılaştırılmış gaz ve diğer tehlikeli madde depoları cephe hattının karayolu sınır çizgisine enaz 50 metre, tesislerin ana binaları, her türlü yeraltı ve yerüstü depoları , ticari amaçlı kümes, ağıl, ahır ve benzeri besi çiftlikleri, balık ve benzeri üretme çiftlikleri , ticari amaçlı sundurmalar, yüzme havuzları ve sabit kantarlar ile ticari, eğitim, sağlık, dini, kültürel ve benzeri kamu ve özel yapıların cephe hattının karayolu sınır çizgisine enaz 25 metre, pancar, buğday, fındık, tütün, pamuk, sebze ve benzeri tarım ürünlerinin depolandığı, yıkama, kurutma, yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapıldığı açık sahalar , bekçi kulübesi, , akaryakıt pompaları , sıvılaştırılmış gaz pompaları ve kaideleri, yükleme - boşaltma rampaları ve benzeri ikinci derecede yapıların cephe hattının karayolu sınır çizgisine enaz 5 metre mesafede olması zorunlur. Meskenlerde de, cephe hattı ile karayolu sınır çizgisi arasında enaz 5 metrelik mesafe aranır."

Meskenlerin Ticari Amaçla Kullanılması

Madde 34 - Meskenlerde bir bölümünün mesken dışı amaçla kullanılmak istenmesi halinde, kullanım amacı dikkate alınarak, bu Yönetmeliğin ilgili bölümünde belirtilen hükümler aynen uygulanır.