+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Üniversite öğretim elemani için soruşturma açma

Merhaba,

Ben bir yüksekokulda araştırma görevlisiyim ve ayni zamanda bir başka üniversitede doktora yapiyorum. Daha önce almış olduğum Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışı bursu dolayısyla mecburi hizmetimi bu yüksekokulda yerine getiriyorum. Okul müdürüyle bazı bilimsel tartışmalarımız oldu ve malesef bunu müdür kişisel olarak üstüne aldı. Kısaca müdür bana taktı.

Okulda görev yapan öğretim ve araştırma görevlilerinin çoğu yüksek lisans ve doktora yapiyor. Diğer öğretim görevlilerine doktora ve master için sözlü izin verilirken(bu ne kadar yasal bilmiyorum), bana izin verilmemeye çalışıyor. Doktora yaptığım üniversitede Devlet Planlama Teşkilatının desteklediği büyük bütçeli araştırma projesi içinde resmi yardımcı araştırmacı olarak da adım geçiyor ve doktoramı bu konuda yapıyorum.

Doktara çalışmalarımı yaptığım günler için yüksekokula gelmediğim için disiplin soruşturması açıldı. Diğer öğretim görevlileri için herhangi bir soruşturma yok. Onlarda gelmiyor, okula giriş çıkışlar için yoklama kaydı alınmıyor fakat müdür benim gelmediğim günleri okuldaki memurlara sorup, istihbarat çalışması yapıyor.

Bu tamamen müdürün kin duygularından kaynaklan şey. Aynı zamanda üniversite içinde bir fakülte beni araştırma görevlisi olarak yüksekokuldan almak istedi fakat müdür rektörün adamı olduğundan fakülteyi caydırdı.

Disiplin soruşturması bittikten sonra mahkemeye dava açacığım. Dayanak noktam ne olmalı. Özellikle ayrımcılık yapıldığını ve eşitlik ilkesinin ihlal edildiğini düşünüyorum.

Saygılar,
    Demir Akkas

Hukuki NET Güncel Haber

Üniversite öğretim elemani için soruşturma açma konulu yargıtay kararı ara
    Üniversite öğretim elemani için soruşturma açma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın meslektaşım,

sizinle benzer sorunları yaşamış ve halen <sonuna gelmiş olsa da> yaşayan bir akademisyenim ve hukukçuyum.

ben de sizin gibi başka bir üniversitede doktora eğitimi yapmakta olduğum için soruşturma yedim ve uyarma cezası aldım. bu işlem aleyhine açmış olduğum iptal davası halen devam etmektedir.

size bir sorum olacak doktora eğitiminizi bulunduğunuz il içindeki başka bir üniversite de mi yapıyorsunuz? yoksa başka bi ilde mi doktora yapıyorsunuz?

eğer aynı ilde doktora eğitimi görüyorsanız benim durumumdan daha rahatsınız.

ikincisi verilen disiplin cezası <yönetmeliğin 5. maddesinden mi? ve disiplin soruşturmasının konusu ne? sizin doktora yapmanız mı yoksa görev yerinde bulunmamanız mı?

bu hususlarda bilgi verirseniz size yardımcı olabilirim, ayrıca dava açmayı düşünüyorsanız bu konuda da yardım da bulunabilirim.

görüşmek üzere...

kolay gelsin.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

üniversite hususundaki konularda bir de her ağızdan bir ses çıkabilir bunlara fazlaca dikkat etmeyin, bu konuda yetkin olan insanların görüşlerine ehemmiyet verin.
    çünkü pek çok kişi üniversite özelini bilmemekte, ilgili yönetmelik ve <yök kararlarından habersizler.

ben sizinle benzer durumum sebebiyle, bir hukukçu olarak, bu hususlarda bayağı bir araştırma yaptım.

neyse dediğim gibi sorduğum hususlara cevap verirseniz daha tatin edici cevaplar verebilirim.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Kuzgun,

Bana disiplin soruşturmasının açılmasının nedeni yüksekokula bazı günler gelmemem. Yani görev yerinde bulunmamak disiplin soruşturması için neden. Daha yeni savunmamı verdim.

Şu anda doktoramı çalıştığım üniversitenin(A üniversitesi diyelim) il sınırları dışında olan bir üniversitede( B üniversitesi diyelim) yapıyorum. Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışı bursu okudum. Fakat MEB bakanlığı 7 senelik süremi doldurduğum için doktoramı tamamlamı beklemeden çağırdı. Ben de yurda döndüm fakat YÖK atamamı yapmadı( o zamanlar YÖK MEB ile kavgalı idi) Ben de su anda doktoramı yaptığım B üniversitesine araştırma görevlisi olarak girdim ve mecburi hizmetimi B üniversitesine aldırmak için ben ve fakülte girişimleri başladı. Fakat YÖK bunu kabul etmedi, ve beni A üniversitesinin yüksekokuluna öğretim görevlisi olarak atandğıma dair yazı aldım. Fakat A üniversitesi beni öğretim görevlisi olarak değil araştırma görevlisi olarak atadı(Başka bir dava konusu olabilir mi?)

Ben de A üniversitesine gittiğimde 35 madde ile yeniden B üniversitesine geçice süre ile tayinimi istedim(il dışında başka üniversiteside doktora yapmayı yök onaylamıyor). Bana cevap gelmedi. YÖK'ü aradım; bana verdikleri cevap: MEB burslusu olarak daha önce doktoramı yarım bıraktığımdan dolayı 35 maddeyi işletemiyeceklerini, fakat DPT projesi içinde yer almamdan dolayı beni idare edeceklerini söylediler ve üniversite de hiçbir işlem yapmadan benim il dışında doktora yapmama göz yumdu.

Fakat müdürle aram iyi değil. Müdür gelmediğim günleri bana tehdit amacıyla kullanmaya başladı. Yüksekokul olduğundan tek yetkili kişi müdür. Kendisi haftanın 4 günü işe gelmiyor, kendi yazlığında gününü geçiriyor, fakat kimse birşey diyemiyor. Tek yaptığı işe aldığı araştırma görevlilerinin yaptığı yayınlara kendi ismini tehditle koydurtmak. Böylece kendini doçent yaptırmak. Artık bu yüksekokuldan midem bulanmaya başladı. İstifa edemiyorum çünkü mecburi hizmetim var. Okuldan sözleşmemi uzatmamaları için ricada bulundum. Böylece YÖK beni başka okula mecburi hizmetimi devreder diye düşünüyorum( Ah bir de eski okulum olursa ne güzel olur) . Personel müdürü bana yüksekokulun benim sözleşmemi 1 sene daha uzatması için tavsiye ettiğini söyledi. Yüksekokulun kararına karşı gelemiyeceklerini söyledi. Şimdi tek çare kalıyor; Rektörle konuşup sözleşmemi uzatmamaları için ricada bulunmak( Ne gariplikler dönüyor Türkiye'de).

Benim durumumu daha önce uzman bir arkadaşımız daha yaşadı. Ona da müdür taktı ve uyarma,kınama, maaş kesme ve kidem yükseltmeyi durdurma cezaları aldı. Ben ve çalışma arkadaşlarım nedenini biliyoruz. Tek nedeni uzman olarak görevli öğretim elemanı arkadaşımızın müdürle olan küçük bir tartışması neden oldu. Daha sonrada sözleşmesi uzatılmadı.

Bir başka gariplik: Aynı üniversite içinde 1 fakülte bölümü ve 2 yüksekokul ile görüştüm. Müdürle aramızda köprülerin atıldığını eğer kendileri kabul ederse kendi bölümlerinde seve seve çalışacağımı söyledim. Kendi özgeçmişimi ve referanslarımı verdim. Bana verdikleri cevap: Kendilerinin diğer okul ile sürtüşmeye girmek istemediklerini eğer bunu rektörden halledersem beni bölümlerine kabul edeceklerini söylediler.

Bu sırada iki devlet kurumuna iş başvurusunda bulundum. Beni nakil yolu ile kendi kurumlarına işe alabileceklerini fakat üniversitenin muvafakat vermesi gerektiğini söylediler. Bana takmış bir müdür, buna da izin vermez gibi gözüküyor.

Bana mahkeme yolları gözüktü gibi.

Saygılar

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Kuzgun,

Bana disiplin soruşturmasının açılmasının nedeni yüksekokula bazı günler gelmemem. Yani görev yerinde bulunmamak disiplin soruşturması için neden. Daha yeni savunmamı verdim.

Şu anda doktoramı çalıştığım üniversitenin(A üniversitesi diyelim) il sınırları dışında olan bir üniversitede( B üniversitesi diyelim) yapıyorum. Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışı bursu okudum. Fakat MEB bakanlığı 7 senelik süremi doldurduğum için doktoramı tamamlamı beklemeden çağırdı. Ben de yurda döndüm fakat YÖK atamamı yapmadı( o zamanlar YÖK MEB ile kavgalı idi) Ben de su anda doktoramı yaptığım B üniversitesine araştırma görevlisi olarak girdim ve mecburi hizmetimi B üniversitesine aldırmak için ben ve fakülte girişimleri başladı. Fakat YÖK bunu kabul etmedi, ve beni A üniversitesinin yüksekokuluna öğretim görevlisi olarak atandğıma dair yazı aldım. Fakat A üniversitesi beni öğretim görevlisi olarak değil araştırma görevlisi olarak atadı(Başka bir dava konusu olabilir mi?)

Ben de A üniversitesine gittiğimde 35 madde ile yeniden B üniversitesine geçice süre ile tayinimi istedim(il dışında başka üniversiteside doktora yapmayı yök onaylamıyor). Bana cevap gelmedi. YÖK'ü aradım; bana verdikleri cevap: MEB burslusu olarak daha önce doktoramı yarım bıraktığımdan dolayı 35 maddeyi işletemiyeceklerini, fakat DPT projesi içinde yer almamdan dolayı beni idare edeceklerini söylediler ve üniversite de hiçbir işlem yapmadan benim il dışında doktora yapmama göz yumdu.

Fakat müdürle aram iyi değil. Müdür gelmediğim günleri bana tehdit amacıyla kullanmaya başladı. Yüksekokul olduğundan tek yetkili kişi müdür. Kendisi haftanın 4 günü işe gelmiyor, kendi yazlığında gününü geçiriyor, fakat kimse birşey diyemiyor. Tek yaptığı işe aldığı araştırma görevlilerinin yaptığı yayınlara kendi ismini tehditle koydurtmak. Böylece kendini doçent yaptırmak. Artık bu yüksekokuldan midem bulanmaya başladı. İstifa edemiyorum çünkü mecburi hizmetim var. Okuldan sözleşmemi uzatmamaları için ricada bulundum. Böylece YÖK beni başka okula mecburi hizmetimi devreder diye düşünüyorum( Ah bir de eski okulum olursa ne güzel olur) . Personel müdürü bana yüksekokulun benim sözleşmemi 1 sene daha uzatması için tavsiye ettiğini söyledi. Yüksekokulun kararına karşı gelemiyeceklerini söyledi. Şimdi tek çare kalıyor; Rektörle konuşup sözleşmemi uzatmamaları için ricada bulunmak( Ne gariplikler dönüyor Türkiye'de).

Benim durumumu daha önce uzman bir arkadaşımız daha yaşadı. Ona da müdür taktı ve uyarma,kınama, maaş kesme ve kidem yükseltmeyi durdurma cezaları aldı. Ben ve çalışma arkadaşlarım nedenini biliyoruz. Tek nedeni uzman olarak görevli öğretim elemanı arkadaşımızın müdürle olan küçük bir tartışması neden oldu. Daha sonrada sözleşmesi uzatılmadı.

Bir başka gariplik: Aynı üniversite içinde 1 fakülte bölümü ve 2 yüksekokul ile görüştüm. Müdürle aramızda köprülerin atıldığını eğer kendileri kabul ederse kendi bölümlerinde seve seve çalışacağımı söyledim. Kendi özgeçmişimi ve referanslarımı verdim. Bana verdikleri cevap: Kendilerinin diğer okul ile sürtüşmeye girmek istemediklerini eğer bunu rektörden halledersem beni bölümlerine kabul edeceklerini söylediler.

Bu sırada iki devlet kurumuna iş başvurusunda bulundum. Beni nakil yolu ile kendi kurumlarına işe alabileceklerini fakat üniversitenin muvafakat vermesi gerektiğini söylediler. Bana takmış bir müdür, buna da izin vermez gibi gözüküyor.

Bana mahkeme yolları gözüktü gibi.

Saygılar

Ekleyen: demir_akkas*-*20/08/2006*:* 23:08:09
    35. madde ile ilgili Yök'ün görüşü yanlış, çünkü YÖK'ün 1997 yılında aldığı karar var. yurtdışında öğrenimlerini tamamlayamamış ar.gör.lerin yurtiçinde 35. maddeye göre eğitim görebileceklerine dair.
    öğretim görevlisi olarak atanmamanız daha iyi. yoksa il dışında isansüstü eğitimi hiç yapamazdınız.

eğer B üniversitesine 35. madde ile gitmek istiyorsanız idareden talepte bulunun talebin reddinden sonra dava açarsınız.

idare mahkemeleri zorunlu hizmete dikkat ediyor bunu bilmenizde yarar var.

size kolay gelsin ben ankara üniversitesinde dr. eğitimi gördüğüm için bağlı olduğum Hukuk Fakültesi dekanlığı soruşturma açtı uyarma cezası verdi sonra görev yerinde olmadığım için bir uyarma daha verdi. bende gittim mahkemeye , görevlendirme talebimin reddine dair işlemin yürütmesini durdurdu mahkeme, görevlendirme dosyam yökte şu anda, diğer uyarma cezasıyla ilgili dava devam ediyor.

yardımım olabilecek her konuda bana ulaşabilirsiniz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Üniversite öğretim elemani için soruşturma açma

Sayin Kuzgun,

Sizinle irtibata gecmem gerek. Ben de calistigim universiteye dava acacagim.
    Acaba bana e-posta yazabilir misiniz?

Demir Akkas

demir_akkas@hotmail.com

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

öğretim görevlisi soruşturma

araştırma görevlisi soruşturma

ögretim görevlisiyim sorusturma acildi nasil

ögreyim gorevlisi sorusturma

arastirma gorevlisi sorusturma

ogretim gorevliligine kendi hakkimla girdim

Forum