Soru;
Merhaba,
Çalışmış olduğum firmadan 4 yıl 3 ay çalıştıktan sonra 15 yıl 3600 gün emeklilik hakkımı kullanarak çıkışımı aldım.
Fakat çalışmış olduğum şirkette aldığımız maaş kadar bankaya ödeme yapılmıyor bir kısmını elden alıyorduk. Buna istinaden sigortamız tam ödenmiyor, bazı durumlarda fazla mesai yapıyor, devletin belirlemiş olduğu bazı resmi tatil günleri çalışıyorduk.
Tazminatımın, resmi tatillerin, fazla mesainin ve eksik ödenen sigorta primlerinin tam ödenmeyeceğini düşünerek sgk dan almış olduğum çıkış kağıdıyla avukat aracılığı ile noterden şirkete ihbarname gönderdim. Akabinde şirket tarafıma bankaya yatan kısmı kadar tazminatımı ödedi. Kalan bakiyeler için gel görüşelim dedi ve son rakamda anlaştık. Bankaya yatan dahil 25 bin TL
Yani avukatım benim için sadece danışma ve ihbarname yaptı sonrasında dava açtı.
Davadan vazgeçmesi için kendisini aradığımda benim ücretim ne olacak, dava devam ederse 50 bin civarı olacaktı buna göre %15 gibi rakam benimdi. Ben bunu senden talep ederim diyor. Ayrıca avukatlık ücreti 5 bin tl diyor.
Kendine 3 bin tl teklif ediyorum olmaz diyor.
Bunun doğru yolu ve alması gereken rakam konusunda bilgi vermenizi rica ediyorum.