Yurtdışında görevli bir memurum. 2012 yılında birisine kefil oldum. Dün ailemi aradığımda annem bana, bankadan birinin beni aradığını ve konuyu kendisine açıklamadığını söyledi. Numarasını ve adını alıp bana bildirdi. Aradığımda, kefilliğim yüzünden borcum olduğunu ve dosyanın avukata gittiğini söyledi. Avukata ulaştım ve dosyanın bugün eline geçtiğini öğrendim. Annemden banka haberini dün (05.05.2016) duydum, avukat bugün dosyayı almış. Neler yapabileceğimizi ve ne kadar zamanım olduğunu sordum. Bana, pazartesi sisteme gireceğini ve borcun neredeyse 50 bin lira olduğunu ve bundan dolayı ihtiyadi tedbir ya da haciz koyduracağını söyledi. Benim haberim dün (perşembe)oldu, bugün (cuma) dosya eline geçmiş, pazartesi (09.05.2016) işleme koyacağını söylüyor. Bana biraz zaman tanırsanız ben biraz para bulup ödeme yapmak ve hacizin önüne geçmek istediğimi söyledim. Bana 15 bin lira getirirseniz biraz zaman kazanabileceğimi söyledi. Ben bir memurum, nasıl 15 bin lira bulabilirim ki 2 gün sonraya? Kaldı ki adresimiz 2012 yılında 6. sokak iken daha sonra 347. sok olarak değiştirilmiş. Dolayısıyla ihtarname ne ailemin eline geçti ne de benim. Mart ın 3 ünde ihtarname gönderilmiş... Telefonda da anneme konu hakkında bilgi verilmiyor tabii ki... Benim sormak istediklerim şunlar:
1- Ihtarname ailemin dolayısıyla benim elime geçmedi. Geçse en azından bu geçen 2 aylık sürede banka ile iletişime geçer ortak bir noktada buluşmaya çalışırdım. Burada bir yanlışlık yok mu?
2- Ben hacizin önüne geçebilmek için bir miktar para bulup yatırmak isterken avukatın bu kadar çabuk işleme koymak istemesi, normal mi?
3- Telefon etmek yeterli mi? (Anneme ne bilgi veriliyor ne de ihtarnameden söz ediliyor)
4- Borcun bir miktarını iyi niyet göstergesi olarak eş dostdan borç alarak,ödemek istememe rağmen, avukatın zaman vermemesi, normal mi?
5- Pazartesi sisteme girilecek ve tedbir konulacak, hem maaşa hem gayrimenkulünüze dedi. Süreç bu kadar çabuk mu işler?
Cevaplarınızı bekliyorum!