Hayırlı günler,
Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Umys.org adresinde Ulusal Mali Yardımlaşma adında bir oluşum var. Kendilerini Network Marketing olarak tanımlıyorlar. 2 farklı sistemleri var. Aynı üyelikle iki sistemden de yararlanılabiliyor. Birisi patent sahibi mucit ile yatırımcıyı buluşturan satış-pazarlama sistemi gibi bir şey. Bu tamam gibi. Fakat ikinci sistem biraz değişik. Şöyle ki;

1- Bu sistemde ortada ürün yok. 55 TL'ye 6 aylık üye olunuyor. Referans linkin ile başkasını üye yaparak para kazanıyorsun. Ödenen her 55 TL'nin 5 TL'si sisteme kalan da üst basamaktaki üyelere dağıtılıyor. Bu açıdan bakıldığında saadet zincirlerine benzetilebilir.

Fakat toplanılan para eski sistemlerdeki gibi kişiyi çok büyük zarar uğratacak bir para değil. Sonsuz derinlik de yok. Yani sadece 7 basamağa kadar para kazanabiliyorsun. Sistem şeffaf, kimin kimi üye yaptığı gözüküyor. Para çekmek için şart da yok istediğin zaman parayı çekebiliyorsun. Vergi levhalı. Paranın yurt dışına çıkarılması gibi bir durum da yok.

İlk kurulduğu zamanlarda Nisan 2014 - Temmuz 2014 tarihleri arasında Gümrük, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından denetimden geçip ayakta kalabilmiş. "Bu linkte" haklarında savcılık kararı da var. Ama gene de ortada ürün yok. Üye bularak para kazanıyorsun. Yani ürün var ama diğer sistemde var. Ben mesela hiçbir ürüne yatırım yapmadan sırf üye bularak para kazanabilirim. Ama bir yandan yatırım yapmak için ürün kenarda bekliyor. Bir yandan yasal değil gibi ortada ürün yok diyorum. Ama bir yandan da daha ne kadar denetimden geçecek diyorum. İlk sorum buydu.

2- Buraya üye olmak dolandırıcılık kapsamına girip memurluğa zarar verir mi? Böyle bir sebepten dolayı memurluktan ihraç olunur mu?