Merhaba,
Daha öncede forumda bir akrabam için yardım istemiştim. Cevap veren değerli üyelere görüşlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yeni bir soru ile vaktinizi rica ediyorum. İş kura şikayet ederek tazminatı alamadığına ve yıllık izin ücretlerinin ödenmediğine dair akrabam şikayet etti. Bu şikayet üzerine işverenden belli evraklar istendi ve görüşme yapıldı. İş kur uzlaşma için taraflara süre tanıdı ancak işveren yaklaşık 15.000 TL tutan toplam alacak için 6.000 TL teklif etti ve bunu da 3 taksitte ödeyeceğini belirtti. Akrabam bunun üzerine uzlaşmayınca iş kur, tarafların dinlenmesi ve belgelerin ibrazını değerlendirerek kıdem, ihbar ve yıllık izin ücretlerinin alacak günlerini de yazarak ödenmesi yönünde karar bildirip sonuna da: aynı yazının işverene gönderildiğini, alacakların ödenmesi için işverene başvurulması gerektiğini ve ödenmemesi durumunda veya fazlaya dair iddalarında ısrarlı olması halinde şahsen yargı yoluna başvurması gerektiğini eklemiş. Sizlere sorum şu olacak;

Bunun için işçinin işverene ödeme ihtarı çekmesi gerekiyor mu?
Alacağının ödenmemesi durumunda işçi mahkemeye mi başvurmalı? Yoksa işveren mutlaka ödemeli, eğer itirazı varsa işverenin kendisi mi dava açmalı?
İşveren mahkemede alırsın yıllar sürer gibi 6.000 TLyi verip kapatmak istiyor. eğer dava açılırsa Mahkeme kararını temyiz edip cidden bu durumu uzatabilir mi?_
İşçi bu iş kurun kararına istinaden işveren ödemediğinde hakem heyetlerinde olduğu gibi icra takibine gidebilir mi?

Fazla soru oldu biliyorum ama cevap verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.