+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.
    Nerede
    ANKARA
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı kredi borcumuzdan dolayı hacz edileceğimizi söylüyor banka

Merhaba,

Bankadan çektiğimiz krediyi 4 ay işsiz kalmam ve ardından da girdiğim iş yerinden düzensiz maaş almam nedeniyle kredilerimizi ödeyemedik, daha önce 2 defa kredi yapılandırması yaptığımızı söylüyor banka ben hatırlamıyorum ama birini hatırlıyorum sadece. bugün 69. gündeyiz, banka 2 defa yapılandırma yapıldığını ve tolerans tanındığını yaklaşık 15 gündür hergün arayıp bugün ödeme yapacakmısınız yapmazsanız avukata verilecek şeklinde konuşuyor, en son bugün ki görüşmemizde avukata verilirse ne olur dedim, haciz başlar dediler, diyelim ki evinizde led tv var onu alıp yerine 37 ekran tv verirler dediler,eşyalarınızı koltuklarınızı haczederler dediler, hatta çamaşır makinanız alınmaz ama diğer eşyalarınız alınır dediler, benim sadece ev eşyam var ne evimiz var ne arabamız nede üzerimize bir arsa var, iki takım koltuğunuz varsa yeni olanı alırlar dediler, ayrıca iş yerinize hacz gider ve maaşınızın 4 te 1 i kesilir dediler, hiçbirzaman borcumu ödememek için kaçmayan biri olarak biraz toparlamayı beklediğimizi söylüyorum bankaya ancak bir an önce ödemezseniz çok daha fazla masraflı ödemek zorunda kalacaksınız diyorlar, çok üzülüyoruz bu hale gelmesinden dolayı ama yeni evliyiz ve eşyalarımıza da hacz gelmesini istemiyoruz, ne tavsiye edersiniz. ne yapmalıyız. taksitlendirip ödeyemezseniz hapse atılırsınız diyenler oldu, bu doğrumudur ?

Hukuki NET Güncel Haber

kredi borcumuzdan dolayı hacz edileceğimizi söylüyor banka konulu yargıtay kararı ara
    kredi borcumuzdan dolayı hacz edileceğimizi söylüyor banka konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    422
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: kredi borcumuzdan dolayı hacz edileceğimizi söylüyor banka

Oncelikle gecmis olsun,

Bankaya soyleyin borcunuzu yapilandirsin. Yapilandirmiyorsa icraya versin arayip terbiyesizlik yapmasin. Sizi arayip bir kere soylemesi borcunuzu ikaz, ikincisi hatirlatma, uc ve daha sonrasi TCK 123 kapsaminda suc. Bankaya borclu olmaniz bankanin diledigi gibi sizi arayip rahatsiz edebilecegi anlamina gelmez boyle bir haklari da yok. Arayanlar da avukat falan degil. Telefonla insanlari arayip klasik cumlelerle onlari korkutup para kazanan insanlar.

Gerekirse siz sikayetci olun. Borclu olmaniz rahatsiz edilebileceginiz anlamina gelmez. Eger banka yapilandirmaya gitmez ise derhal icraya versin. Maliniz yoksa icrada herseyinizi alamaz. Iki televizyonunuz varsa birini alir. Cok istiyorsa alsin. Maasiniza el koyamaz, en fazla 1/4 e icra uygulanir. Boyle olursa sikilmadan borcunuzu odersiniz. Su anda banka hem odemenizi istiyor hem de temerrut faizi adi altinda fais faiz uygulayarak borcunuzu arttiriyor. Bu sarmala sokarsa banka borcunuzu bu borc bitmez. Icraya vermeleri durumunda kafalarina gore temerrut uygulayamazlar. Icra mudurlugu de sizi arayip tehdit etmez. Sadece icra kagitlari gelir, geregi yapilir.

Kendinizi fazla sikintiya sokmayin, tekrar gecmis olsun

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için teşekkür ederim,

bikaç sorum olacak size müsadenizle,

- tv yi alıp 37 ekran verdikleri gibi bir durum varmıdır ?bende 2 tv ,2 çamaşır makinası,2 buzdolabı gibi çifter eşyanız varsa birini alırlar diye duymuştum ama bankacı bana değiştirirler dedi, bu doğru olabilir mi,
    - birde yeniden yapılandırma yada avukatla anlaşmaya gidip evrak imzalandığında yine ödeme yapılamazsa hapis cezası çıkıyor dediler, bu doğrumudur?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Daha yeniyi alıp yerine dışarıdan bir tane temin edip onu bırakmak gibi bir durum sözkonusu değil, ancak evinizde örneğin salonunuzda bir led tv var, mutfağınızda veya çocuk odanızda bir 37ekran tüplü tv varsa, led tv haciz edilebilir.

Banka ile olan yapılandırmada bir hapis cezası olmaz, ancak avukatla icra dairesinde ödeme taahhüdünde bulunulduğunda, ödeme sözünüzü yerine getirmezseniz, taahhüdü ihlal nedeniyle 90 güne kadar disiplin hapsi almanız sözkonusu olabilir.

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim yanıtınız için.
    ben bu bankaya çok yüksek oranda faiz ödedim ve giderek de artıyor faiz tutarı, dün tekrar aradıklarında krediyi ödeyemeyeceğimi ancak kredi kartı borcumu ödemeye devam edeceğimi söyledim, farketmeyeceğini bankada ki bütün borç üzerinden avukata verileceğimi ve avukat parasıyla çok daha fazla paralar ödemek zorunda kalacağımı belirtiler, bu konuda alternatif bir çözüm var mıdır?

bir arkadaşım avukata giderse konu avukat senden faizsiz ana parayı ödemek şartıyla anlaşmaya gidebilir dedi ama tabi cehalet ve kirli bilgi çok fazla ve herkes bişey söylüyor .napacağımızı bilmiyoruz bizde.üzerimize mal varlığı olmadığı için sadece ev eşyalarımıza hacz gelebilir onlarda hepsinden bitane zaten, eşyalarımızı biz evlenmeden önce eşim almıştı ve faturaları da duruyor bu durumda hacz e dahil olur mu, bu konunun şartları nedir,

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Faturasıyla kendine ait olduğunu ıspatlayabiliyorsa eşiniz, o durumda haczedilemez.
    Ödemediğiniz her gün için faiz işlemeye devam edecek, yapılacak her yeni takip yenileme işlemiyle masraflar artacaktır.
    Avukat, peşin ödeme durumunda kendine tanınan inisiyatif dahilinde yapabilecektir ancak indirimi, banka faizi tamamen silinmesini kabul ederse elbette olabilir de ama bu yönde bir zorlama yapma şansınız / hakkınız yok.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    422
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Erdogan Bey'in dedigi herseye katiliyorum. Ancak farkli bir yonden daha ele almak istiyorum. Evet sizin borcunuz olabilir ancak bu bankanin sizi arayip rahatsiz etmesi icin gerekce teskil etmez. Su an banka sizin huzurunuzu bozuyor ki bu suctur. Ayrica yanlis bilgilendirme yapiyor. Oyle televizyonunuzu alir tuplu koyariz, hapse tikariz vs seklinde asilsiz bilgilendiriyor. Bankaya para yatirsaniz size verecegi faiz, 11-12% iken su anda sizden %25'in uzerinde faiz aliyor ve bu sekilde giderse borcunuzu odenemez hale getirecek ve bundan da kar elde edecek.

Banka ile bundan sonraki butun iletisiminizi yazili yapin. Noter kanali ile ihtarda bulunmak en saglamidir ancak maliyetli. Onun yerine evraki hem taahhutlu posta hemde faks yolu ile gonderip faks goruntusunu mutlaka saklayin. Borcunuzu odeyemediginizi, bu sekilde devam ederse odeyemeceginizi yazili olarak talep edin. Israrla yapilan aramalarin huzurunuzu bozdugunu yazili olarak bildirin. Yapilandirma talep edin. Banka eger yapici tutum takinmazsa odemeyin. Zira bankanin uyguladigi faiz politikasi ile yaptiginiz odemeler borcunuzun kapanmasini saglamaz. Sizi rahatsiz etmesin, hakkini tabiki yasal yollarla takip edebilir versin avukata yasal yolla takip etsin. Idari takip vs isimler altinda sizin huzurunuzu bozup bu isten kar elde etmesin.

Banka zaten bilincli oldugunuzu gorur ise yapici davranmaya baslayacaktir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    66
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belirtilen durum maalesef ülkemizdeki bankaların kendisine borçlu vatandaşı sıkıştırma yöntemlerinden bazıları. Vatandaşın hukuki okur yazarlığının eksikliğinden faydalanarak vatandaşı bu tip yöntemlerle taciz etmekteler. Öncelikle borçlu olmak suçlu olmak değildir. Banka eğer 90 gündür taksit ödenmiyorsa sizi avukata verebilir. Ancak bu süre zarfında sizi sürekli taciz ederek anormal temerrüt faizleri uygularlar. Bu yöntem yere düşmüş bir adama bir daha kalkamasın diye yumrukla vurmaya benzer.

Banka sizi avukata 90 gün ödeme yapmazsanız verir. Ancak önce kendi bünyelerinde çeşitli sıfatlar kullanarak (idari takip vb. ) sizi taciz ederler. Borcunuzu ödemezseniz şöyle olur böyle olur derler. Sonra adli takip başlar ve avukata verilir. Avukat size icra takibi başlatır. Eğer hacize konu olacak malınız yoksa sadece maaşınızın 1/4 üne haciz konur. Ayrıca merak etmeyin kimse LED TV nizi alıp 37 ekran TV vermez. Ayrıca artık ev haczi sadece sizin psikolojinizi bozmak, taciz etmek gibi sebeplerle yapılmakta. Eğer evinize gelirlerse avukat size bir kağıt imzalatmaya çalışacak. asla imzalamayın. Ayrıca eğer isterseniz ev haczinde icra memurunu içeri alıp avukata kapıda bekle diyebilirsiniz. Eğer evinizdeki eşyalara haciz gelirse eşiniz hemen müstehaklık iddiasında bulunsun.

Ödeme kolaylığı temennilerimle bankaların bu tip tacizlerine kulak asmamanızı öneririm. Umarım kolayca borcunuzu ödersiniz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nina rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Erdogan Bey'in dedigi herseye katiliyorum. Ancak farkli bir yonden daha ele almak istiyorum. Evet sizin borcunuz olabilir ancak bu bankanin sizi arayip rahatsiz etmesi icin gerekce teskil etmez. Su an banka sizin huzurunuzu bozuyor ki bu suctur. Ayrica yanlis bilgilendirme yapiyor. Oyle televizyonunuzu alir tuplu koyariz, hapse tikariz vs seklinde asilsiz bilgilendiriyor. Bankaya para yatirsaniz size verecegi faiz, 11-12% iken su anda sizden %25'in uzerinde faiz aliyor ve bu sekilde giderse borcunuzu odenemez hale getirecek ve bundan da kar elde edecek.

Banka ile bundan sonraki butun iletisiminizi yazili yapin. Noter kanali ile ihtarda bulunmak en saglamidir ancak maliyetli. Onun yerine evraki hem taahhutlu posta hemde faks yolu ile gonderip faks goruntusunu mutlaka saklayin. Borcunuzu odeyemediginizi, bu sekilde devam ederse odeyemeceginizi yazili olarak talep edin. Israrla yapilan aramalarin huzurunuzu bozdugunu yazili olarak bildirin. Yapilandirma talep edin. Banka eger yapici tutum takinmazsa odemeyin. Zira bankanin uyguladigi faiz politikasi ile yaptiginiz odemeler borcunuzun kapanmasini saglamaz. Sizi rahatsiz etmesin, hakkini tabiki yasal yollarla takip edebilir versin avukata yasal yolla takip etsin. Idari takip vs isimler altinda sizin huzurunuzu bozup bu isten kar elde etmesin.

Banka zaten bilincli oldugunuzu gorur ise yapici davranmaya baslayacaktir.
    Alıntı bummerxy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Belirtilen durum maalesef ülkemizdeki bankaların kendisine borçlu vatandaşı sıkıştırma yöntemlerinden bazıları. Vatandaşın hukuki okur yazarlığının eksikliğinden faydalanarak vatandaşı bu tip yöntemlerle taciz etmekteler. Öncelikle borçlu olmak suçlu olmak değildir. Banka eğer 90 gündür taksit ödenmiyorsa sizi avukata verebilir. Ancak bu süre zarfında sizi sürekli taciz ederek anormal temerrüt faizleri uygularlar. Bu yöntem yere düşmüş bir adama bir daha kalkamasın diye yumrukla vurmaya benzer.

Banka sizi avukata 90 gün ödeme yapmazsanız verir. Ancak önce kendi bünyelerinde çeşitli sıfatlar kullanarak (idari takip vb. ) sizi taciz ederler. Borcunuzu ödemezseniz şöyle olur böyle olur derler. Sonra adli takip başlar ve avukata verilir. Avukat size icra takibi başlatır. Eğer hacize konu olacak malınız yoksa sadece maaşınızın 1/4 üne haciz konur. Ayrıca merak etmeyin kimse LED TV nizi alıp 37 ekran TV vermez. Ayrıca artık ev haczi sadece sizin psikolojinizi bozmak, taciz etmek gibi sebeplerle yapılmakta. Eğer evinize gelirlerse avukat size bir kağıt imzalatmaya çalışacak. asla imzalamayın. Ayrıca eğer isterseniz ev haczinde icra memurunu içeri alıp avukata kapıda bekle diyebilirsiniz. Eğer evinizdeki eşyalara haciz gelirse eşiniz hemen müstehaklık iddiasında bulunsun.

Ödeme kolaylığı temennilerimle bankaların bu tip tacizlerine kulak asmamanızı öneririm. Umarım kolayca borcunuzu ödersiniz.
    Dediklerinizin %99 u na katılmakla birlikte, taciz tanımında farklı düşünüyorum.
    Bankada görev yapan biri var, belki kredi sözleşmesini düzenleyen müşteri temsilcisi, belki gecikmeleri takp eden birimiğn çalışanı.
    İşi o konuyu takip etmek ve ödemenin gerçekleştirilmesi gerekliliğini tekrar hatırlatıp, ödenmemesi durumunda olacakları , izlenecek yolu bildirmek.
    Bu bildirimlerde elbette hakarete varan kelimeler kullanma hakkı yok hiç kimsenin, ancak salt arayıp borcunuzu şu tarihe kadar ödemezseniz icra takibi başlayacak , daha da artacak ödemeniz gereken miktar şeklindeki bildirimleri yapmak o kişinin görevi , bu bildirimler için 2 günde bir veya her gün aranıyor olmak elbette borçlunun psikolojisini olumsuz etkiler, ama o bildirimleri yapmanın adı TACİZ OLAMAZ.

Elbette, kimisi kulak tıkar bu bildirimlere ( genellikle daha önce benzer durumu yaşamış kişiler) , kimisi de ilk kez böyle bir durumla karşılaştığı için aşırı panikler.
    Diğer üye arkadaşlarımızın da söylediği gibi, nihayetinde sorun, borç, parayla kapanacak bir konu, bu borç nedeniyle canınızı alacak değiller, bir ödeme taahhüdünde bulunup uymamazlık yapmazsanız hapis cezasıyla cezalandırılmanızı isteyebilecek durumda değiller. Borçlu kimse ondan başkasını arayıp bu durumu bildirme hak ve yetkileri de yoktur, ama yapabiliyorlar bazen. Bu da yasal olmayan bir durum, böyle bir şeyle karşılaşma ihtimaliniz de var, karşılaşırsanız baroya da şikayet edebilirsiniz, savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz. Bunlar da yasal haklarınız arasında, ama en başta bir yükümlülüğünüz var,
    borçlusunuz ve borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Ödemediğiniz her gün için de artacak borç miktarınız.
    Şu an yapabilecek bir şeyiniz yoksa, ödeyemiyorsanız, ödemeyeceksiniz elbette, ama ödeyemeyecek durumda olduğunuz için bankanın siz ödeyebilinceye kadar beklemesini beklemek te bir hayalden öte geçemez ne yazık ki.
    Ödeyemiyor olsanız da , bir gün ödeyecek olduğunuzu, ödeyebilecek duruma gelinceye kadar da borcun faiz ve diğer masraflarla artacak olduğunu biliyorsunuz zaten, ödeyebilecek durumda olsanız ödemiştiniz çoktan. Bunu bilen sadece sizsiniz. Bunu bilirken, banka veya hukuk bürosundan gelen ödeme konulu baskı hissettiren mesajları aramaları da kendinizi yıpratacak yönde değerlendirmemek, sabırla ve kararlılıkla ödeyeceğinizi ama şu an ödeyemeyeceğinizi hatırlayıp, kendinizi de yıpratmamanız gerekiyor, ki o borcu ödediğinizde sizden geriye kalan! bir posa olmasın, ayakları üzerinde dik durabilmiş bir insan olsun.
    Yoksa sadece kendinize ve sevdiklerinizi kötülük yapmış olursunuz , başkasına değil.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sabırla ve kararlılıkla ödeyeceğinizi ama şu an ödeyemeyeceğinizi hatırlayıp, kendinizi de yıpratmamanız gerekiyor, ki o borcu ödediğinizde sizden geriye kalan! bir posa olmasın, ayakları üzerinde dik durabilmiş bir insan olsun.
    Yoksa sadece kendinize ve sevdiklerinizi kötülük yapmış olursunuz , başkasına değil.
    En büyük sorunda bu malesef. Bankalar yada vekilleri psikolojik baskıyla bu borcun ödenebileceğini düşünüyorlar sanırım. Sürekli taciz aramaları, bize ulaşamazsa evi yada işyerini aramaları bunun göstergesi gibi geliyor bana.

Kimse borcundan kaçmıyor sonuçta yasal çerçeveler içerisinde fazla fazla alacaklar o parayı borçludan ama tacize varan ve borçlunun psikolojisini bozacak derecedeki aramalarında bir cezası olmalı.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bankalarin.surwkli.arayip.icra tehdisi

Forum