Merhabalar arkadaşlar sizlere sormak istediğim aklımı kurcalayan bir soru olacak
Durumu şöyle özetliyeyim 50 yıllık 2 katlı bir bina giriş katlarından A B ve C dükkanları bulunmakta
A ve C dükkanına daha öncesinden işyeri açma ve işletme ruhsatı verilmiş kendin gördüm
A dükkanı telefoncu
C dükkanı giyim üzerine
B dükkanını gıda üzerine imalatı ayrı veya içerisinde olucak bize ve belediyenin isteği doğrultusunda karar verilecekti iskan durumu işi bozmasaydı tapunun bir örneğini alarak belediyeye gittim ruhsat alma talebinde bulumadan önce bu parsel için ruhsat çıkarılabilir mi diye sordum fakat kendileri iskanı bulunmadığı için bırakın onu binanın resmi kaydı yok dedi bana ilgili kişi ve ruhsat kesin suretle veremiyeceklerini belirttiler bunu belirten arkadaşa yan dükkanların işletme ruhsatlarının olduğu belirttim fakat kendileri bunun olamayacağını söyleyip geçiştirdiler
Benim anlamadığım kafamı karıştıran nokta iskanı olmayan ve kesinlikle iskan verilemeyen (eski olduğu için )bir binanın altında ki işletmelerde nasıl ruhsatlandırılabiliyo biz B dükkanını kiralarsak daha sonrasında sıkıntı yaşamamak için kira sözleşmesinde ne gibi maddeler bulundurmalıyız veya belediye sırf kestirip attı diye dükkanı kiralamaktan vazgeçmeli miyiz ?
Yan dükkanlara siz nasıl ruhsat aldınız dediğimde belediyeden dediler fakat 2009 ve 2007 yılında almışlar tam olarak mevzuatı bilmediğim için ne yapmam gerektiği konusunda hiç bir fikrim yok

Iskanı olmayan binaların elektrik su doğalgaz gibi açtırmada kullanmada sıkıntı yaşadıklarını biliyorum fakat her bir dükkanın ayrı ayrı sayaç saatleri bulunmakta kafam çok karışık

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.