Yaklaşık 6 ay önce Isparta'ya tayinim çıktı, ben de şehrin yapısını v.s bilmediğim için 1+0 sıfır eşyalı bir daire kiraladım. Ev sahibi ile sözlü olarak anlaştık ilk kira bedelini kendisine ödedim o da bana anahtarı verdi neyse bir ay sonra bulunduğum kurumdan ayrılışımı yaparak Isparta'ya geldim. Dediğim gibi şehrin yapısını bilmiyorum, Isparta'da şöyle bir durum var, bir sürü tapusuz, kayıt dışı 1+0 daireler var. S*h*binden.com sitesine de bakarsanız Isparta'daki satılık dairelerde hep (TAPUSUZ) yazıyor. Ben Isparta'da böyle bir durum olduğunu bilmediğim için ev sahibinin kira sözleşmesini bana vermeyeceği ihtimali aklıma gelmedi sonuçta kira sözleşmesi hem kiralayanı hem de kiracıyı korumak için var. Ev sahibinin evi de bodrum katta kaçak bir daire olduğu için kendisi bana kira sözleşmesini vermeyeceğini söylüyor, çünkü kira sözleşmesiyle maliyeye gidip şikayet etmemden korkuyor + resmiyette kirayı 100 TL göstererek vergi kaçırıyor. Asıl kira 500 TL. Ayrıca bu kişi senetlerimi de vermiyor, ben kirayı kendisine ödüyorum kendisi de bana seneti gösteriyor tarihini imzamı falan gösteriyor, bana teslim etmeden gözümün önünde yırtıyor. Ben o senetin fotokopi senet olup olmadığını da anlayamam inceleme imkanım olmadığı için, Belki de adamın elinde senet asılları var bana fotokopisini gösterip yırtıp duruyor, yarın birgün borcunu ödediğim senetleri icraya koyarsa ben bu senetlerin kiraya yönelik teminat seneti olduğunu nasıl kanıtlayacağım, kira sözleşmesini yırtıp atsa, senet adi senet olacak. Bunun dışında 1000 $ bedelli depozito seneti de imzaladım. Her kira günü bankadan 500 TL para çekiyorum her ayın aynı günü bankadan çekilen 500 TL senetlerin kira senedi olduğu hususunda hakimi ikna eder mi? Ev sahibi ile en başından anlaşsaydık bana kira sözleşmesini ve senetleri teslim etmeyeceğini söyleseydi ben bu evi kiralamazdım, kira sözleşmesi yapılırken ve senetler düzenlenirken yanımda 3 tane arkadaşım da vardı arkadaşlarımın şahitliği senetlerin hükümsüzlüğü için yeterli midir? Şimdiden teşekkür ediyorum yardımlarınız için.