Eğer Kısa bir vaktiniz varsa size bir sorum olacak. Bana Yardımcı Olursanız Sevinirim. Birinci Sorum Şu ; x tarihinde x bankada kredi çekerken ilgili banka memuru tarafından ödeme planı olarak doldurulacağı söylenilen bir kaç boş kağıda imza attım. sorum şu; bankada çalışan görevli bu evrağı niyeti dışında herhangi bir şekilde doldurarak beni şahsi borçlandırmaya sokabilir mi? malumunuz şirketler güvenilir olsa dahi çalışanlar insan sonuçta. şeytana uyar da böyle bir şeye kalkışırsa beni borçlandırabilir mi ? boş bır kağıda imza atmanın hukuki sorumlugu nedir? Diyelim ki böyle bir durumla karşı karşıya kaldık, haklılığımızı nasıl ispat edebiliriz.
ikinci sorum ise yine aynı konu üzerinden olacak ; Daha önce yürürlükte olan borçlar kanununda belirtilen ve Beyaza yada açığa imza olarak tabir edilen durumlarda ; “Açığa atılan imzanın üzerine sonradan yazılan metnin, imza atanın iradesine uygun olduğu kabul edilir. Yazılan metnin anlaşmaya aykırı olduğunu ispat yükü, açığa imza atana düşer” hükmü yer almaktaydı. Ama yeni kanunda bu maddenin çıkarıldığını duydum. Bu açığa imza atan kişinin sonradan yazılan metinden sorumlu tutulamayacağı anlamına mı geliyor. ? ve son olarak okur yazarlığı olmayan birinin atmış olduğu imzanın hükmü nedir ? Bir tanıdığımız Kimlik Kartı fotokopisinin altına imzasını atmış, fotokopi ve imza arasında bir miktar boşluk var fakat fotokopiyi bulamıyor. Ama şu durumda söz konusu; imzayı atan kişinin okur yazarlığı yok. Bu imza ne kadar geçerlidir. Sorularıma cevap verirseniz sevinirim. Saygılarımla..