Merhabalar, ben İletişim Fakültesi RTS bölümü öğrencisiyim. En çok ilgilendiğim alan ise Senaryo yani genel hatlarıyla Sinema diyebiliriz. Fakat, ben -özellikle- senaryo yazarken veya sinema/tv alanındaki telif hakkını ihlal etmemek için bu alandaki kurallar hakkında bilgi sahibi olmak adına sizden bir kitap tavsiyesi isteyecektim. Mesela bir örnek verecek olursam, vefat etmiş bir şairin vefatının üzerinden 70 yıl geçmesi halinde o şairin bir şiirini senaryomuzda kullanırsak telif hakkı ihlali olmaz diye biliyorum. Bu örnek gibi, senaryoda ses/müzik, edebi metin/metin, alıntı yapılması v.b hallerde telif hakkı ihlali olmaması için bu tarz bilgileri edinebileceğim bir kaynak önerebilir misiniz?

Bunun için 5846 FSEK'e baktım ama anlamakta zorlandığım hukuk terimleri fazlaca vardı ve istediğim şekilde bilgiler pek de yer almıyordu. Sonuçta Hukuk Fakültesi değil İletişim Fakültesi öğrencisiyim. Fakat, bu konuda yazılmış bir kitap önerilirse hukuki terimleri anlamakta pek zorlanacağımı sanmıyorum çünkü Temel Hukuk, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İletişim Hukuku alanlarında oldukça bilgiye sahip olmakla beraber, Medeni Hukuk'ta da az seviyede bilgiye sahibim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.