Değerli forum üyeleri ve bilgileriyle yardımcı olan hukukçu üye arkadaşlar ;

Şüphelisi olduğum Hırsızlık / Yangın olayı ile ilgili bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

Şüpheli sıfatıyla ifade veren arkadaşımın ifadesinden başka hakkımda herhangi bir delil yok.
Yangının ve hırsızlığın olduğu yer aileden olduğu için kapıda zorlama olmadığı için ve bende o saatte dışarda olduğum için 1 numaralı şüpheli ben gözüküyorum. Ama nerede olduğumu tanık ve kamera kayıtları ile belgeliyorum.
Yangının benim dışarda olduğum saatte olup olmadığı belli değil.Hırsızlığın ve yangının ne zaman olduğu konusunda resmi bir belge mevcut değil. (bilirkişi istendi yangın ile ilgili). Yangın olan yerin alt katı benim işyerim üst kat ailenin kullandığı ev.
Şüpheli sıfatıyla ifade veren arkadaşım hırsızlığı ve yangını benim çıkardığım konusunda ifade veriyor. (Kollukta)
1 gün sonra savcılığa gidip ifadesini - dediğim tutarları olayın olduğu yerden aldı ama bunu nerden aldı görmedim diyor.Üst katta ki evden mi yoksa alt katta ki işyerinden mi - İfadesinde belirttiği tutarları kimden aldığımı ispatlıyorum ( Müşteki ifadesiyle).
bir kaç gün sonra müşteki yakınları ifade veren arkadaşıma sorduklarında savcılık ifadesini benim isteğimle değiştirdiğini beyan ediyor. Ancak savcılığa resmi bir beyanı var mı bilmiyorum bu konuda.
Olayda ifade veren 2 kişi var. Bunların ikisi ile de 1 sn telefon görüşmem yada cevapsız çağrım bile olmamıştı. Hatta bu ifade verenlerin telefonları incelendiğinde benimle ilgili bağlantılı tanıdığım hiç kimsenin araması yada girişimi olmadığı görülecektir.
Savcılık ifadesinde (değişen ifadesinde) polisin yönlendirmesi ve ona iftira atacağım korkusu ile yalan söylediğini belirtiyor.
Polislerin ifade aldığı kişilere benimle görüşmeleri halinde onları içeri atacağını veya suçun onlarda kalacağını söylüyor.
Bende Sms yolu ile ifade verenlere bunu soruyorum.
1. Kişi evet görüşürsen seni içeri atarım dedi şeklinde sms gönderiyor.
2. Kişi (savcılıkta ifade değiştiren) Aynı şekilde beyanda bulunuyor. Kolluk İfadesinde polislerin yönlendirmesi olduğunu polislerin beni suçladığını bundan dolayı ifadesinde etkileri olduğunu ve bu sebepten dolayı ifadesini değiştirdiğini belirtiyor.
Bu iki smsten sonra avukatımla beraber görevli polisler hakkında suç duyurusunda bulunduk.(Suçlu yaratmaya çalışmak ve yasak ifade usulleri ile ilgili) Sms kayıtlarını delil olarak sunduk.

Şimdi Sormak istediklerim ;

1- Savcılık ifadesini benim isteğimle değiştirdiğini beyan eden kişi ile ilgili
- Kollukta ifade verdiği andan bugüne kadar Herhangi bir iletişimim olmadığını HTS ile kanıtlıyorum. Hatta onun telefonunu arayan herhangi bir numaranın (eğer varsa) benimle alakası veya tanıdığım olmadığını da kanıtlıyorum.
-Savcılık ifadesinden bir kaç gün sonra bana attığı sms (Kolluk İfadesinde polislerin yönlendirmesi olduğunu polislerin beni suçladığını bundan dolayı ifadesinde etkileri olduğunu ve bu sebepten dolayı ifadesini değiştirdiğini belirtiyor.) olayına kadar da herhangi bir iletişimim olmamıştır.
- Şimdi bu arkadaş ifadesini benim değiştirttiğimi iddia ediyor. Hiç bir iletişimim olmadan bunu nasıl yapabilirim ?
Hakimin kanaati ne olur ?

2- Bu arkadaşların beyanlarına istinaden görevli polisler hakkında suç duyurusunda bulundum. smsler kayıt altına alındı savcılık tarafından.
Bu arkadaşlar bu smsleri inkar ederse yada sms içeriklerinin yalan olduğunu söylerse polisler benimle ilgili bir dava açarlar mı ?

3- Mahkeme aşamasında Hakim hangi ifadeyi mantıklı görüp kabul eder ? Smslerde bana belirttiği hususları hakime sunmam birşey ifade eder mi ?
4-Sadece süpheli beyanı ile ceza verilir mi ?

Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.