merhabalar. bu ay ruhsat almış bir avukatım. bir dosya önüme geldi ancak tam olarak neler yapmam gerektiğini bilmiyorum, sevgili üstadlarımdan yardımlarını bekliyorum, saygılarımla..

müvekkilin gecekondusunun bulunduğu ( tapulu ) parsel ibadet alanı yapılacağı gerekçesiyle imar planına dahil oluyor ve belediye başka bir parsel gösteriyor. fakat bu parsel de imar planına göre belediyeye sosyal tesis yapılması için ayrılmış. 2013 yılında askıya çıkmış ve kesinleşmiş. fakat müvekkilin belediyeden 15 gün içinde arsa üzerindeki yapıyı yık ihtarı geldiğinde haberi olmuş. görüşmeler neticesinde kimse kamulaştırma yapılacak, sana da bir bedel ödenecek demiyor. sadece yık diyorlar. eve gelen ihtarın konu kısmında: "kamulaştırılacak yapınızla alakalı" yazıyor. ortada kamulaştırma yok.

merak ettiğim nasıl bir yol izlemeliyim. belediyeye kamulaştırma yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir dilekçe verdim, cevabını bekliyorum.

dilekçemin cevabı menfi olursa,bildiğim kadarıyla kamulaştırmasız el atma davası açmam gerekiyor idari yargıda. dava şartı olan uzlaşmayı belediyeye dilekçe vererek sağlamış olur muyum ? yapının yıkılması sonucu uğranılan zararı tazmin ettirmem için adli yargıda ayrı bir dava mı açmalıyım ?