Özel bir şirkette işe giriş tarihim 23 Aralık 2010

25 Temmuz 2011 de ÇALIŞAN DEVİR PROTOKOLÜ ile iş veren değişti ve yine bu tarihte BELİRSİZ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ yapıldı.

2012’nin Eylül ayına kadar tam süreli çalıştım daha sonra sözlü olarak iş çıkış saatim 17:30’dan 15:00’e çekildi, maaşımdan da uygun görülen bir miktar kesinti yapıldı ama şöyle bir ayrıntıyı belirteyim; maaşım 45tl iken 5tl kesildi. Tam bu sürede maaş zammı alacaktım, zam ile birlikte günlük ücretim 45tl’ndan devam ettim. Sözleşme yenilenmedi.

Sözleşmede haftalık çalışma süresi 45 saat. Tam – Kısmi ayrımı edindiğim bilgiye göre 3te2’sini tamamlayıp tamamlamadığına göre değişiyor. Benim haftalık çalışma sürem 27,5saat (30’u tamamlamıyor) Şu durumda kısmi çalışan oluyorum ve sigorta birimini de usule göre çalıştığım iş günü üzerinden yatırma hakları var ama bu uygulamaya 2014’ün 10. ayında başlamışlar. Dolayısı ile kısmi çalışanın sigorta primini 30’a tamamlama zorunluluğundan dolayı sigorta prim borcum çıktı. Bu konuda sıkıntı iş ahlakı gereği bana bunun bilgisini vermemiş olmaları.

Asıl mesele şu; sigortamı kısmi yatırıyorken mesailerimi tam çalışanmışım gibi hesaplayıp yatırmaları. Bu konuda bilmek istediğim; bu bir usulsüzlük ise haklı fesih hakkım var mı? Sözleşmemi yenilememiş olmaları beni haksız duruma düşürür mü? Sonuçta saat 3’te çıkış yapacağımı ve bu bağlamda günlük ücretimi sözlü olarak kararlaştırdık, sözleşme yenilenmedi. Diğer bir ayrıntı taşeron olarak çalışıyor olmam. Fuar organizasyon firmasında çalışıyorum. Yılda bir defa ofis ortamı haricinde fuarda farklı çalışma saatleri ve farklı günlük ücret ile çalışılıyor. Normalde 08:30-17:30(benim 15:00), fuarda 08:30-19:00 şeklinde. Mesai hesaplarken 17:30’dan 19:00’a kadar mesaiye kalmışım gibi ve saatlik ücretim asıl çalışma saatime değil de tam çalışma saatine bölünerek hesap yapıldı. Tüm bu ayrıntılar gözetildiğinde haklı fesih hakkımın olup olmadığını bilmek isterim.

Belki gereksiz bulacağınız ayrıntılar var yazımda fakat durumu nasıl etkileyeceğini bilmediğimden belirtmekte yarar buldum. Şimdiden göstereceğiniz ilgi ve alaka için teşekkür eder, iyi günler dilerim.