Bağkur - Terk Etmiş Sigortalı Mesajı

Merhaba.
25.04.2012 tarihinde kendi adıma bir şahış şirketi açtım. Ticaret Odası, Maliye, SGK İşyeri Sicil Numarası kayıtlarımın tamamı aktif durumda. Fakat o dönem ve öncesinde ve sonrasında 19.09.2014 tarihine kadar SSK'lı ve maaşlı olarak farklı işyerlerinde çalıştığım için Bağkur Borcum tahakkuk etmemişti ve SSK' lı görünüyordum.

16.09.2014 tarihinde işyerimden istifa edip Bağkur'a vergi levhamı da götürerek dilekçe ile başvuruda bulundum (maalesef dilekçemin kopyası elimde mevcut değil). O tarihten itibaren artık bağkurlu olduğumu düşünürken bugünlerde e-Devletten yaptığım sorgulamada Bağkur Sicil Numaram görünmekte fakat Tescil Durumum "Terk Etmiş Sigortalı" olarak görünmekte. Fakat yine Ticaret Odası,

Maliye, SGK İşyeri Sicil Numarası kayıtlarımın tamamı aktif durumda. Bit tespitimde beni eşimin üzerinden bakılıyor göstermeleri oldu. Bun bunun için herhangi bir başvuru yapmadım. İşsiz olmadığım için gelir testi vs. de yaptırmadım. Bulunduğun il dışında olduğum için de telefonla da olsa net bilgi alamıyorum.

Eşim şu an başka bir ilde öğretmen. Gelecek yıl eş durumundan yanıma gelebilmesi için 2 yıl içinde en az
360 gün primim olması gerekiyormuş. Benim ve ailem için bu "Terk Etmiş Sigortalı" durumu ciddi anlamda sorun teşkil etmekte. Geriye dönük bağkurumu aktif hale getirip borcumu ödeyip bu sıkıntıyı aşabilir miyim?

Forumda benzer konuları inceledim fakat benim durumun biraz daha farklı sanırım.

Görüş ve bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla...