İyi günler:
Kurum içi bölüm değişikliği yapmak amacıyla kurumun belirttiği tarihlerde gerekli belgelerle başvurumu yaptım.Sonuçlar açıklandığında benimle aynı ortalamaya sahip olan öğrencinin osym puanı yüksek diye öne alındı ben ise aynı bölümün 2. öğretimine yerleştim.Ama okul yönetmeliğinde ortalama eşit olduğu durumlarda eşitliği bozmak için Ösym puanı kulanılır şeklinde belirtilmiş bir madde yok.Bazı üniversiteler uyguluyor bunu ve hepsinin yönetmeliklerinde eşitlik durumunda eşitliği bozmak amacıyla Ösym puanı kullanılır şeklinde madde var bizim okulda ise yok.Sözlü olarak idareye yönetmeliğimizdeki hangi madde uyarınca bu eşitliği bozdunuz şeklindeki soruma idare olarak bu şekilde takdir ettik dediler.İdrarenin eşitliği bozmada uyguladığı yöntemin mantığına kesinlikle itirazım yok hatta olması gereken de o. Ancak açılan 3 kişilik kontenjanda 2. sıraya yerleşen öğrenci yabancı uyguklu, 3. sırayı benimle beraber işgal eden öğrenci ise T.C vatandaşı.Ben 3. sırayı T.C uyruklu öğrenci ile değilde yabancı uyruklu öğrenci ile paylaşsa idim bu durumda eşitliği nasıl bozucaklardı?Zira puanlama sistemi tamamen farklı.T.C vatandaşları Osym sınavı ile yerleştirilirken yabancı uyruklu öğrenciler farklı bir sınavla yerleştiriliyorlar.Okulumuzun yönetmeliğinde bu durum içinde düzenlenmiş bir madde yok.Acaba idarenin takdiri bu tür yönetmelikte olmayan hususlar kullanılabiliyor mu?Yoksa mutlaka yönetmelik hükümlerine göremi karar almak zorundalar.Cevap için teşekkür ederim.Saygılar..