üyesi olduğumuz sendika ile iş verenimiz arasında 01 ocak 2014 tarihinde yeni sözleşme sürecine girdik. sözleşme maddeleri oluşturulurken anlaşmazlıklar oldu ve 6 aylık süre bittiğinde sendika grev kararı aldı. bütün sendikalı arkadaşlar grev için iş yerine dışına çıktık, sadece çalışma bakanlığının oluşturduğu listedeki teknik ekip (ben dahil) içeride zorunlu olarak bulunuyordu. grev süreci başladığı gün içlerinde sendikanın belirli kısımlarında görevli arkadaşlar (denetleme kurulu, disiplin kurulu, divan kurulu vb ) 23 kişi greve hiç katılma. 2 haftalık grev sürecinden sonra ben ve 4 arkadaşımızı (sehven) tazminatsız işten çıkardılar. bizim işten çıkarıldıktan sonraki günün sabahı grevi kıran 23 arkadaş içeri girdi. içeri giren arkadaşlara en büyük desteği ve yardımı sendika genel sekreterimiz vermiştir. iş akdi fesih edilen 5 arkadaşın 3 ünü sehven deyip içeri alan iş veren ben ve diğer arkadaşı haklarımızı verip işe almamak karşılığında grevi bitireceğini teklif etti. (mahkeme yolu açık olmak şartıyla) tamam dedik. aradan geçen 15 günden sonra önümüze konulan sözleşme ikale sözleşmesi oldu. bizde dışarıda kaldığımız için imza atmak durumunda kaldık. sendika yetkililerinin kendi sorumluluklarını yerine getirmemesi hasebiyle biz işimizden olduk ve sendika gücünü kaybetti.

ben bütün bunların sonucunda sendikayı ve/veya yetkilileri (avukat dahil) dava edebilir miyim?. aldatıldığımı ve kullanıldığımı düşünüyorum.
veya ne gibi bir yol izleyebilirim?... olayın üzerinden 1 yıl geçti.

hali hazırda süren işe iade davam devam etmektedir. ( hakim Red verdi sendika avukatım temyize Yargıtay' a verdi dosyayı ve hala sonuç beklemekteyim. bu davanın bana ne kazandıracağını veya ne kaybettireceğini de öğrenebilir miyim.

şimdiden teşekkürler...