herkese merhabalar. Annem adına olan bir dükkanımız var babam ise 2 buçuk sen önce vefat etti . Dükkan ise babam vefat etmeden bir kaç sene öncesinden beri annemin üzerine idi. yaklaşık 7 8 sene önce de babam ve amcasının oğlu arasında dükkanı bir devir işlemi söz konusu olmuştu ve babamın amcasının oğlu olan akrabamız iflas etmişti bu dönemden yani dükkanın babamın amcasının oğluna ait olduğu dönemden kalan ve asıl borçlunun babamın amcasının oğlu olduğu ve kefilin de babam olduğu bir borç var. babam vefat ettikten sonra miras borca batık olduğu için reddi miras davası açtık ve kararı aldık. Geçenlerde bir haciz memuru ve avukat annem dükkanda yalnızken gelip vefat eden babamın kefil olduğu bu borç için haciz işlemi yapmışlar. Annem tutulan tutanağa imzadan imtina etmiş. Alacaklı vekili malların borçluya ait olduğunu faturaların ve vergi levhasının Yargıtay kararlarına göre temini kolay belge niteliğinde olduğunu belirtmiş. annem mallar benim ve reddi miras yaptım diyerek istihkak iddiasında bulunmuş ve bu tutanağa geçilmiş. tutanakta fatura ve belgeleri mahkemeye sunması için anneme 3 gün süre verilmiş bu hangi mahkeme onu bile anlamadım tutanak çok saçma bir şekilde tutulmuş. iik 99 a göre mallar üçüncü kişinin elindeyken haczedildiğinde 7 gün içinde alacaklının istihkak davası açması gerekmez mi? Bu 3 günlük süre neyin nesi? Bize ise bizim istihkak davası açmamız gerektiği söylendi bunu söyleyen kişi bize 103 davetiyesi gelmesi gerektiğini onun için bu 3 günlük süre verildiğini söyledi halbuki böyle bir davetiye bize gelmedi zaten 103 davetiyesi borçlu haciz anında orada bulunmazsa ona gönderilen bir davetiye bildiğim kadarıyla . Alacaklı vekili haciz sırasında malların borçluya ait olduğu sabittir diye beyan etmiş tek dayanağı ise söz konusu faturalarla vergi levhası ile ilgili Yargıtay kararları ve babam ve amcaoğlunun arasındaki ticari ilişki . Sizce biz istihkak davası açmalı mıyız yoksa hiçbir şey yapmadan beklemeli miyiz ? Lütfen cevap verirseniz sevinirim çünkü 3 günlük sürenin son günü yarın. Alacaklı vekilinin ve haciz memurunun neye dayanarak haczi gerçekleştirdiğini anlamış değilim . Elimizde reddi miras kararı var ve faturalar ve vergi levhasıyla dükkanın anneme ait olduğu apaçık ortada. Nasıl bir hukuki yol izlemem gerekir cevap verirseniz sevinirim.