Merhabalar;benim yaklaşık olarak 3 yıl önce açmış olduğum bir icra davam var. Bazı hukuk davalarının açılması ve o davaları kazanmam sonucunda yeni icra dosyasından tahsilata geçme aşamasına gelindi.Fakat alacaklı olduğum şahıs evinin satılmaması için meskeniyet iddiasında bulundu.Ev 1/2 hisseli yarısı eşine ait 2 çocukları olmak üzere evde 4 kişi yaşıyorlar çocukları lise öğrencisi ,karı koca emekliler ve koca bir şirkette ayrıyeten çalışıyor.Meskeniyet davasını açtıktan sonra da tapuya yeni tarihli aile konutu şarhi koydurdular.Benim sormak istediğim meskeniyet iddiası icra öğrenildikten ilk bir hafta içerinde başvurulmalıdır deniliyor fakat alacaklı 3 yıl sonra başvuruyor tam evinin bilirkişi raporu hazırlandıktan sonra ;
2. sorum ise evin değeri bilirkişi raporunda 500.000 tl olarak tespit edildi ve diğer 1/2 hisseye de tapudan yazı alınarak icra kalemine verildi.Bu 1/2 hisse yani 250.000 tl yi meskeniyet iddiasında hakim dikkate alıyormu borçlu olan şahsın eşinin hissesini.Şahsi fikrim borçlu diğer yarım hisseleriyle yani 250.000 tl ile rahat bir şekilde gayrimenkul satın alabilir ama hukuken net bir cevap bulamadım.Bilgilendirirseniz memnun olurum.saygılarımla.