Herkese Merhaba

Tam olarak nereden başlamam gerektiğini bilemiyorum. Bu tür konulara biraz uzak ama araştırmasını seven biri olarak Şöyle izah etmeye çalışayım.

Rahmetli Dedem 1988 senesinde vefat etmişti. ve Dedemin 3 kız kardeşi bulunmaktaymış. Kardeşlerin hiçbirisi hayatta değil.
Bu arada Babaannem Dedemin 2.ci eşi ve 25 yıl süren evlilikte hiç çocukları olmamış. Ben Babaannemin ilk evliliğinden gelen altsoy'da yer alıyorum.

Geçtiğimiz hafta Dedemin vefat eden kız kardeşlerinin varisleri bize ulaşmayı başardılar. Dedemin Annesinden kalan bir miras olduğunu bir muameleci ve avukatlar ile 3 yıldır süren mahkemenin ekim ayında yapılacak duruşmasında hakim babaannemi yaşıyorsa şahit olarak dinleyeceğini ve mal paylaşımı için karara bağlanacağını söylediler. Ekimde mahkemede şahitlik etmek üzere babaannemi gelip alacaklarını ve duruşma sonrası geri bırakacaklarını söylediler.
Ayrıca bu davadan Babaannemin de pay alacağını belirttiler. 3 yıldır süren dava ile ilgilenen muameleci ve avukat(lar) ile haftaya gidip görüşmeyi düşünüyorum.

Bu bilgilere göre
1. Söz konusu mirasın neresi olduğunu ne kadar olduğunu bize ulaşanlarda tam olarak bilmiyorlardı. Bu yerin neresi ne kadarlık bir yer olduğunu nasıl öğrenebilirim. ?
2. Dedemin annesinden kalan mirasta Dedemle 25 yıl süren evlilikten olma çocukları olmadığı için babaannemin mirastaki payı ne olacaktır ? yada mirasın Dedemin üstsoyundan kalmasından ötürü Babaannem hak sahibi midir ?
3. Eğer hak sahibi ise mal paylaşımında babaannem şahitliği sonrası pay sahibi değilsiniz gibi bir durum olabilir mi ?

Mahkeme öncesi nasıl hareket etmemiz gerekir ? Öneri ve Görüşleriniz varsa okumaktan ve öğrenmekten mutluluk duyarım.

Saygılarımla
Erkan Dinçer