Merhaba,

Kiracı olarak 5 yıldır oturduğum evi, ev sahibi satmak istiyor. Ev sahibiyle aramızda kira ödemesi ve herhangi bir konuda sıkıntı olmadı.
Biraz acil satması gerektiğini söyledi. Ben de 2 ay içerisinde kiralık ev bulabilirsem çıkabileceğimi söyledim. Kendisine olan güvenim nedeniyle
hukuki olarak evi satacağına dair belge falan da istemedim. Normalde satıştan 6 ay sonrasına kadar evde kalacağımı da öğrendim.

Şimdi ilk sorum şu : yeni bir ev bulup çıkacağım zaman kendi çıkarlarımı korumak için, elimde kira sözleşmesinin ev sahibi tarafından feshedildiğini, her konuda anlaştığımızı
ve herhangi bir borç alacağımız kalmadığını belirten bir belge olmasını istiyorum. Çünkü sözleşme otomatik yenileniyor her sene bildiğim kadarıyla ve daha 10 ay gibi bir süre var.
Sonra benden herhangi bir hak iddia etmesini istemiyorum. Oluşacak böyle bir belge beni korumaya yeterlimidir, öyle ise bu belgeyi hazırlarken nelere dikkat etmem gerekir ?

İkinci sorum : Evden çıkmam durumunda bayağı bir masrafım olacak (depozito,taşınma gideri, emlakçı gideri vs. ortalama 5000 tl). Kendisine verdiğim depozitoya taşınırken ihtiyacım olacak.
Ama sorduğumda ev sahibi hemen veremeyeceğini söylüyor. Son ay ödemem gereken kira ve aidat tutarı depozito rakamını karşılıyor. Yukarıda bahsettiğim belgeye depozito karşılığında
bu giderleri düşeceğimizi belirtirsek sorun ortadan kalkar mı?

Şimdiden teşekkür ederim.