Herkese iyi günler.Mağdur olduğum ve bilgilerinize ihtiyaç duyduğum konu yoklama kaçağı idari para cezası.Sorunum şu şekilde:2009 yılında liseden mezun oldum ve 2011 yılına kadar askerlik şubesine uğramadım.Bunun nedeni otomatik olarak tecilli olduğumu düşünmemdi.Ancak 2011 yılında bana bir tebligat geldi ve askerlik şubesine giderek ifade vermiştim ve oradaki görevli bana yaklaşık 500 lira gibi bir ceza geleceğini söylemişti.Aradan yıllar geçti ve 2013 yılında yeni bir tebligat evime gönderilerek 1750 tl para cezasına çarptırıldığım bildirildi.Sorunu çözmek için askerlik şubesine gittim ancak onlarda bana bağlı olduğum Mardin-ömerli askerlik şubesine gitmemi,konu ile onların ilgileneceklerini söylediler.Ben İzmir'de yaşıyorum ve o dönemde üniversite okuyordum.Bu sebepten ötürü Mardin'e gidemedim.Subeyi telefonla onlarca kez aradım ancak hiç çalmadı. Aradan zaman geçtikçe bende konuyu boşladım ve üzerine düşmedim.Ancak bugün postacı bana vergi dairesinden bir tebligat getirdi.Bu tebligatta 1750 tl olan borcumun 7 gün içerisinde ödenmesi gerektiği ve ödenmediği takdirde haciz yoluna basvurulacagı aksi takdirde de 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının uygulanacağı yazmakta.Ben yeni üniversiteden mezun oldum ve ne ailemin ne de benim bu cezayı ödeyecek durumu yok.Elimde gelir getirici hiçbir şey yok.Üzerime kayıtlı birsey de yok.Askerlik subesiine gidip durumu belirttim onlarda bana cezanın kesinleştiğini bizden çıktığını söylediler.Vergi dairesi de bana bu borcu ödeyeceksin iptal olmaz tarzında seyler söylediler.Ayrıca neden 1750 tl?2 yıl kadar kacak kalmanın bedeli 1750 tl mi?ben daha düşük bir ceza olarak gördüm açıkladıkları listeye göre.Ayrıca yakalanmadan kendim gittim şubeye.Neden bana en üst sınırdan ceza kesmişler?Kusura bakmayın hocalarım,arkadaşlarım meseleyi uzattım ancak ne yapacagımı hiç bilmiyorum.Cezanın iptal,taksit vs hangi yolu varsa bana açıklar mısınız?Cezayı ödeyecek durumum yok,hapse atılırmıyım?Saygılarımla