merhaba. bir vakıf üniversitesinden mezun olmak üzereyim. mezun durumundaki öğrencinin ilişik kesmek için, üniversitenin değişik birimlerine onaylattığı formun mezunlar derneğine de onaylatılması gerekiyor. oraya gidildiğinde eğer öğrenci üye olmak istiyorsa üye yapılıyor. yoksa iletişim bilgileri alınıyor, karşılığında belge onaylanıyor.

açıkça söyleyeceğim: ben ne o üniversiteye, ne de derneğine hiçbir şekilde güvenmiyorum. benden aldıkları iletişim bilgilerini haberim ve isteğim olmaksızın maddi çıkar uğruna başka yerlere dağıtacaklarından kuşkulanıyorum (böyle düşünmek için inanın yeterince sebebim var). kaldı ki üniversite mezunlar derneğinin üniversiteyle doğrudan bir alakası da yok. o form kütüphaneye, mali işlere herhangi bir borcum bulunmadığına dair onaylatılıyor; bölümden, dekanlıktan ise mezuniyet durumuma dair bir onay alınıyor. böylece öğrenci işleri mezun belgesini hazırlıyor (buraya kadar hatam varsa lütfen düzeltin). mezunlar derneğinin ise bunların hiçbiriyle alakası yok. zaten mezun olduktan sonra ne o üniversiteyle ne de onların derneğiyle hiçbir ilişkim olmayacak. böyle düşünen tek öğrenci de ben değilim.

sorum şu: üniversite ilişik kesme işlemini bu şekilde düzenleyebilir mi? bu düzenlemeye karşı çıkabilir miyim? eğer idare de yardımcı olmazsa yök'e veya bimer'e başvurarak sonuç alabilir miyim? şimdiden teşekkür ederim.