Herkese iyi günler,

Yakın zamanda testisimde kötü huylu tümör belirlendi ve radikal orşiektomi ameliyatıyla tek testisim alındı. Ve doktor bu yüzden askerlikten muaf olacağımı söyledi.
Haftaya çarşamba patoloji sonuçlarım çıkacak tomogrofiyede giricem.

Fakat benim merak ettiğim şimdi patoloji sonucum olumlu gelirse , tomogrofide bir sorun çıkmassa kısacası tamamen iyileşmişssem bile tek testisim alındığı için her halukarda askerlikten muafmı tutuluyorum bu durumda?

Ağrızalı hastalığın Yürürlükteki maddesi aşşağıdaki şekilde; Benimki sanırım d maddesinin 4. şıkkına giriyor fakat tümorun hala var olmasımı yoksa zamanında var olup alınmış olmasınıda kapsıyormu tam anlayamadım.

madde 55 -
a) 1. (değişik fıkra: 97/9106 - 30.1.1997) iç salgı bozukluğu yapmamış ve kişinin erkeklik niteliklerini bozmamış bir ya da iki testisin arıza ve hastalıkları sekeli ve ameliyatları (inmemiş testis, hidrosel, grade iii-iv varikosel).
not: bu fıkrada belirtilen hastalıkların ameliyat edilmiş ve nüks etmesi ihtimali bulunmayan durumları, üniversite ve yüksekokullara girmeye engel değildir.
2. diğeri normal olmak üzere bir testisin yokluğu ya da çıkarılması.

b) 1. fonksiyon bozukluğu yapmış testis, epididimiş hastalık sekelleri ve arızaları, iyi huylu tümörleri v.b.
2. tedavi ve kontrol sonucu tıbbi ve cerrahi tedaviden yararlanmış bir ya da iki taraflı epididim ve testis tüberkülozu.

c) 55 inci maddenin a, b ve d dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.

d) 1. tıbbi ve cerrahi tedaviden yararlanmadığı saptanan iki taraflı testis ve epididimis tüberkülozu.
2. tedavi ile düzeltilmesi olanaksız hermafrodismus.
3. her iki testisin çıkarılması.
4. kötü huylu testis tümörleri (bu fıkra subay ve astsubaylara bu yönetmeliğin bölüm v., madde 31 inci, 3 üncü fıkrasına göre uygulanır.).
5. seks karakterlerini hormonal yönden engelleyen iki taraflı testis atrofisi ve mikropenis.

Eğer durum böyleyse işlemleri yürürlüğe koymak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Ilgilenenlere teşekkür ederim...